• 1
  • 2
czwartek, 05 listopad 2015 13:36

Biblioteki szkolne rządzą!

Napisane przez Monika Rowińska

W październiku szaleństwo ogarnęło biblioteki szkolne w Augustowie, Lipsku, Nowince i Tajnie. Tłumy małych czytelników korzystały z atrakcji przygotowanych przez nauczycieli bibliotekarzy z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

Dzieci świetnie się bawiły, grając w biblioteczną grę podłogową – poruszały się po polach przyklejonych do podłogi i odpowiadały na pytania dotyczące bajek i baśni. Kto pierwszy dotarł do mety – wygrywał nagrodę. Nagrody można było także zdobyć podczas szybkich konkursików na przerwach. Wystarczyło poprawnie odpowiedzieć na, losowane ze szklanej kuli, pytania dotyczące szkolnej biblioteki. Bibliotekarze postanowili także przypomnieć dzieciom, że czasem warto oderwać się od gier komputerowych i zagrać w planszówki. W bibliotecznych Maratonach Gier Planszowych brały udział rekordowe ilości chętnych.

Szóstoklasiści z augustowskiej „trójki” uczestniczyli w grze czytelniczej „Dziennik cwaniaczka”. To nowa, ciekawa forma promocji czytelnictwa – drużynowe wykonywanie zadań dotyczących treści książki.

W Nowince uroczyście pasowano pierwszoklasistów na czytelników szkolnej biblioteki.

W Tajnie dzieci wymieniały się ciekawymi książkami ze swoich domowych biblioteczek.

Najmłodsi czytelnicy z Lipska i augustowskiej „czwórki” wzięli udział we wspaniałych warsztatach w ramach ogólnopolskiego projektu „Czytam sobie w bibliotece”. Niezawodnym sposobem na zachęcanie do czytania są spotkania autorskie, dlatego w SP nr 4 odbyły się dwa spotkania z Andrzejem Markiem Grabowskim – pisarzem i twórcą programów telewizyjnych dla dzieci (Tik-Tak, Ciuchcia, Budzik). W spotkaniach uczestniczyło ponad 200 dzieci z SP nr 2, SP nr 3 i SP nr 4. Wszyscy wyszli zachwyceni, a książki pisarza rozeszły się jak świeże bułeczki.

Ukoronowaniem Miesiąca Bibliotek był Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Mój Pinokio”. Na konkurs wpłynęły wyjątkowo piękne figurki Pinokia wykonane z drewna, papieru, tkanin, plasteliny i masy solnej.

Po takim świętowaniu dzieci na pewno nie zapomną drogi do szkolnej biblioteki i na pewno nie będą tu przychodzić wyłącznie po lektury szkolne. Efekty październikowych spotkań autorskich, warsztatów i gier czytelniczych to kolejki uczniów ustawiające się po książki polecane podczas Święta Bibliotek.

Święto Bibliotek przygotowali nauczyciele bibliotekarze:
Małgorzata Sawicka i Dorota Zawadzka – ZSS w Augustowie
Monika Rowińska – SP nr 4 w Augustowie
Małgorzata Kleczkowska – SP nr 6 w Augustowie
Teresa Sapieha – ZSS w Lipsku
Andrzej Sturgulewski – ZS w Nowince
Halina Mursztynowska – SP w Tajnie

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek