• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 09 listopad 2015 19:22

Nie ma we mnie zgody na takie działanie...

Napisane przez AK

Z panią Lucyną Karasińską , emerytowaną nauczycielką i wieloletnią dyrektorką szkoły przy ulicy Młyńskiej - rozmawiamy o ostatnich działaniach augustowskiego samorządu dotyczących miejskiej oświaty.

Jak odnosi się pani do propozycji władz, aby Gimnazjum nr 1 przenieść z budynku przy ulicy Młyńskiej?

Nie wyobrażam sobie tego. Bardzo ciężko jest mi o tym mówić, bo spędziłam w tej szkole większość swojego życia, najpierw jako nauczycielka, później jako dyrektorka. Od 22 lat jestem już na emeryturze i nie potrafię sobie wyobrazić sytuacji, w której po tak długim czasie zostaję przydzielona do innej placówki. Uważam, że władze powinny zastanowić się nad tym, czy w ogóle wygaszać w tej szkole naukę do czego dążą i czy przeznaczać budynek na inne potrzeby. Wydaje mi się, że jest to bardzo krzywdzące i nieodpowiednie. Ten budynek ma ogromną historię, po wojnie, jako dzieci chodziliśmy wynosić gruz i pomagać w odbudowywaniu tej szkoły. W czasie wojny natomiast znajdowało się tam niemieckie więzienie. Przebywał w nim mój wujek i ja, jako małe dziecko, przez kraty w oknie podawałam mu jedzenie. Jednego dnia zauważył mnie niemiecki żołnierz i zaczął mnie wołać, ale uciekłam. Pamiętam odgłos strzałów, jakie były we mnie kierowane. Z tą szkołą wiążą się takie przeżycia i takie historie, że wielu z nas nie wyobraża sobie, że ten właśnie budynek ma być niezwiązany ze szkolnictwem.

Tym bardziej nie ma we mnie zgody na takie działanie, bo szkoła ta wcale naturalnie nie wygasa. Owszem, uczniów jest mniej, ale jest to spowodowane nie tylko niżem demograficznym, ale także, a może i przede wszystkim, tym, ze rodzice są przeciwko tej szkole nastawiani. Jedna z matek na spotkaniu dotyczącym losu Gimnazjum nr 1,wprost oznajmiła, że jej dziecko uczyło się w szkole nr 3, i wie, co mówiono na zebraniach na temat jedynki. A mówiono głównie niepochlebnie: straszono i twierdzono, że tam uczniowie palą, piją, nie zachowują się odpowiednio. Nie mogę uwierzyć, że nauczyciele tak źle zachowują się wobec swoich kolegów i koleżanek. Kiedyś było nie do pomyślenia, by inne szkoły zaszczuwać. Poza tym, którzy rodzice zdecydują się posłać swoje dziecko do szkoły, której los jest niepewny? Od wielu lat toczy się dyskusja nad losem tej szkoły, a żaden rodzic nie chce, by jego dziecko np. w połowie edukacji gimnazjalnej musiało przenosić się do całkiem innej placówki.

Pokusi się pani o ocenę postawy naszego burmistrza, który jeszcze niedawno przecież sprawował funkcję dyrektora w II Liceum Ogólnokształcącym?

Jestem ogromnie zdziwiona. Spodziewałam się, że właśnie jako były dyrektor szkoły z historią, bo przecież budynek IILO jest jeszcze starszy niż budynek przy ulicy Młyńskiej, będzie miał więcej szacunku do tego typu symboli. Tymczasem okazuje się, że nie ma w nim żadnego szacunku dla najstarszego budynku szkoły podstawowej w Augustowie. Nie można pozwolić, by budynek ten przejął ktoś inny niż oświata. Władze, tak te, jak i wcześniejsze, zaniedbały sprawę Gimnazjum nr 1. Budynek jest zaniedbany, elewacja jest do remontu, trzeba wstawić nowe okna. Dlaczego nikt do tej pory tego nie zrobił? Były już plany boiska, ale nagle wszystko przepadło. Dlaczego nikt tego nie dopilnował? Dlaczego miasto finansowało inne szkoły, całkowicie pomijając tę przy ulicy Młyńskiej?

Czy chciałaby pani dać jakąś radę nauczycielom z Gimnazjum nr 1?

Oni znajdują się teraz w bardzo trudnej sytuacji. Podobno znajdą zatrudnienie w szkole, do której zostanie przeniesione to gimnazjum, ale czy tak w istocie będzie? Ciężko jest mi sobie wyobrazić, co teraz oni czują, bo pracowałam w czasach, w których nauczycieli brakowało. W czasach, kiedy nauczycielem mógł zostać człowiek z ukończonym liceum. Straszne jest dla mnie to, że dzisiaj faktycznie nauczyciel może nie mieć pracy. W ubiegłym roku byłam na opłatku w jednej ze szkół. Podeszła do mnie jedna z młodych nauczycielek, zapytałam się, czego mam jej życzyć. Odpowiedziała: „Żebym tylko pracę miała, to wszystko będzie dobrze”. Bardzo mną to poruszyło.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot