• 1
  • 2
  • 3
piątek, 08 styczeń 2016 18:15

Staroobrzędowcy świętują Boże Narodzenie

Napisane przez EBP

W Gabowych Grądach święta Bożego Narodzenia rozpoczęły się w środę wieczornym i nocnym czuwaniem w molennie. W pierwszy dzień Świąt, starowiercy skupiali się na wyciszeniu i modlitwie.


Staroobrzędowcy bardzo surowo podchodzą do przestrzegania zasad religijnych. Boże Narodzenie nie jest przez nich obchodzone hucznie, tradycyjnie też poprzedza je czterdziestodniowy post, rozpoczęty 15 listopada (28 – według nowego kalendarza) i trwający do 25 grudnia (7 stycznia), czyli do wczoraj. Koniec bożonarodzeniowego postu (nazywany „soczelnikom”), to dzień podczas którego spożywana jest „socziwia”- kutia przygotowana z ziaren pszenicy lub ryżu. Ponadto do pierwszego posiłku zasiada się dopiero po pojawieniu pierwszej gwiazdy, symbolu gwiazdy na Wschodzie zwiastującej narodzenie Chrystusa. W Wigilię można jeść tylko raz, przy czym zakazane jest jedzenie między innymi ryb, sera i nabiału. Pierwszy dzień Świąt poświęcany jest zwyczajowo modlitwie i zadumie, dopiero drugi nabiera charakteru rodzinnego radowania się z narodzin Chrystusa.
W Polsce zamieszkuje około 2 tysięcy staroobrzędowców, przede wszystkim na Suwalszczyźnie. Znajdują się tutaj cztery gminy wyznaniowe: w Suwałkach, Wodziłkach, Wojnowie i położonych najbliżej Augustowa - Gabowych Grądach.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot