• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 02 luty 2016 10:55

Huk wystrzałów

Napisał

Jest wielce prawdopodobne, że wkrótce okolice Augustowa zaczną rozbrzmiewać echem salw. Nie będzie to jednak ani pochówek z honorami, ani akustyczny efekt nadciągającego frontu. Według ostatnich doniesień, plany poprzedniego rządu mające na celu radykalne rozwiązanie problemu "dziczego", mają zostać za sprawą nowych władz wkrótce wprowadzone w życie.

Zdecydowaną rozprawę z dzikami zamierza się prowadzić w pasie o szerokości 50 km wzdłuż granicy z Białorusią i Ukrainą. Cel: doprowadzenie do takiego ograniczenia liczebności wspomnianych zwierząt, aby na każdy kilometr kwadratowy przypadała maksymalnie połowa dzika. Szeroko zakrojona akcja pozbycia się kilkudziesięciu tysięcy szczeciniastych osobników ma mieć uzasadnienie sanitarne, jako zapobieżenie możliwości rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej zwanej afrykańskim pomorem świń (ASF).
Temat dzików, zagrożeń z ich strony i metody redukcji populacji był już wcześniej wielokrotnie wywoływany i dyskutowany. Przypomnijmy tylko, iż zdania i poglądy w kwestii realnego zagrożenia i proponowanego obecnie rozwiązania są podzielone. Myśliwi mówią między innymi o etyce i możliwym braku uzyskania realnych efektów, ekolodzy szukają wyjścia z sytuacji zaprzestaniem dokarmiania, rolnicy głównie rozprawiają o szkodach w uprawach, ministerstwo z kolei o zagrożeniach chorobowych. Konsultacje przed podjęciem ostatecznej decyzji mają potrwać do 4 lutego, wszystko jednak wskazuje na to, że dziki znajdą się jednak w tarapatach. Informujemy zatem mieszkańców Augustowa, Suwałk i Kalinowa (w naszych okolicach to właśnie te tereny mają być areną najbardziej intensywnych odstrzałów), aby spacery po lasach na wszelki wypadek planowali nieco ostrożniej. Oczywiście nie z powodu pomieszkujących tam dzików.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot