• 1
  • 2
  • 3
niedziela, 06 marzec 2016 22:02

Minister się zdenerwowała

Napisał

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada kontrole uchwał oświatowych dotyczących planowania sieci szkolnych i przedszkolnych podjętych przez samorządy. Jak informuje Serwis Samorządowy, minister Anna Zalewska powzięła taką decyzję po spotkaniu z rodzicami 6 i 7-latków mających wątpliwości związane z rekrutacją swoich dzieci do szkół i przedszkoli.

Podczas spotkania przypomniała o woli rodziców obecnie decydujących, czy ich sześcioletnie dziecko w ramach obowiązkowego wychowania przedszkolnego będzie chodzić do przedszkola w którym było wcześniej, trafi do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub rozpocznie naukę w I klasie. Szefowa MEN odniosła się do władz Warszawy, według niej ograniczających wolność rodzica i działających na granicy prawa: "Mamy manipulacje przy rekrutacji, mamy dezinformację rodziców dokonywaną przez dyrektorów przedszkoli i dyrektorów szkół" – powiedziała - "Nie może być tak, że wisi na przedszkolu baner: Przyjmujemy dzieci od 3 do 5 lat. Sześciolatki zapraszamy do szkoły", bo to nie gmina decyduje, gdzie dziecko będzie chodziło, tylko rodzic" - zaznaczyła.

Danie rodzicom sześciolatków prawa wyboru rzeczywiście spowodowało sporo zamieszania w samorządach, które musiały natychmiast zareagować na zmiany w celu płynnego kontynuowania realizacji zadania własnego. Dla przykładu, dyrekcje suwalskich podstawówek zaczęły już od pewnego czasu nagłaśniać rozszerzenie oferty bezpłatnych dodatkowych zajęć językowych, korekcyjnych i ruchowych w wymiarze dwóch godzin, wydłużając w ten sposób możliwość przebywania dziecka w zerówce do 7 godzin dziennie.

W Augustowie nie widać na razie żadnej większej akcji informacyjnej, co może nieco dziwić zważywszy na to, iż nasi samorządowcy zastosowali (jak to określił burmistrz -"wybieg"), likwidującąc pod koniec ubiegłego roku wszystkie oddziały przedszkolne w podstawówkach.

Nieco wyręczając miejskie władze zajęte ostatnio uzasadnianiem celowości upychania gimnazjalistów do szkoły podstawowej, publikujemy wydany przez MEN poradnik dedykowany rodzicom posiadającym dzieci w wieku przedszkolnym.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Foto Bajka - Fotograf
Zakład stolarski
KA-MIX
Fryzjer
MIRAD - Bar przy kominku
DrewSot