• 1
  • 2
  • 3
sobota, 19 marzec 2016 19:36

Tradycja sprzyja integracji

Napisane przez EPB

Zachowanie tradycji związanej z palmą wielkanocną coraz częściej ogranicza się do zakupienia jej w sklepie lub na bazarze. Najbardziej popularne w sprzedaży są palmy wileńskie z suszonych traw i zboża. Jeśli sami pokusimy się o własnoręczne zrobienie, najczęściej jest to palma z gałązek porzeczki, bukszpanu czy wierzby z dodatkiem sztucznych kwiatów.

Są jednak regiony, w których robienie palmy wielkanocnej jest nieodłącznym elementem przygotowań do świąt Wielkiej Nocy. Na Kurpiach kobiety plotą kilku, a nawet kilkunastometrowe palmy z misternie zrobionych z bibuły kwiatków. Najbardziej znaną z kurpiowskich palm miejscowością są Łyse, skąd w Niedzielę Palmową barwne procesje relacjonują media z całej Polski.

W naszym regionie nie ma tak żywej tradycji robienia palm. W Bargłówce postanowiono to zmienić. W remizie zebrały się okoliczne kobiety, by zrobić właśnie kurpiowską palmę wielkanocną. Dwu i półmetrowa palma zostanie poświęcona jutro w bargłowskim kościele. Panie mają powody do dumy, ale jak mówią – to dopiero początek, następne będą większe i jeszcze piękniejsze. Chodziło nam o wspólne spędzenie czasu. - Tradycja jak widać sprzyja integracji.

Wielkanocnej palmie przypisuje się magiczną moc. Dawniej wierzono, że zatknięta za świętym obrazem chroni gospodarstwo przez nieszczęściami i zapewnia zdrowie domownikom. Wystawiona w oknie miała chronić przed piorunami. Używano ich też do wyganiania bydła na pierwszy wiosenny wypas, co miało zapewnić dostatek mleka przez cały rok. W niektórych regionach Polski zjadano bazie z palmy co miało chronić przed chorobami.
Przy kultywowaniu „kolorowej” tradycji należy jednak pamiętać, że Niedziela Palmowa jest Niedzielą Męki Pańskiej i rozpoczyna Wielki Tydzień. Ustanowiono ją na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy, a przynoszone przez wiernych do kościoła palmy są symbolem odradzającego się życia. Od tego dnia w wyjątkowym duchowym wyciszeniu i skupieniu przygotowujemy się do świąt przeżywając mękę Chrystusa.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

MIRAD - Bar przy kominku
Foto Bajka - Fotograf
Fryzjer
KA-MIX
Zakład stolarski
DrewSot