• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 04 kwiecień 2016 20:40

Niezdrowy zdrój

Napisane przez IT

Otrzymaliśmy sygnał od mieszkańców ulicy Obrońców Westerplatte, iż podczas minionego weekendu zostali narażeni na konieczność wdychania unoszącego się w powietrzu duszącego smrodu. Według rozmówców było to najprawdopodobniej spowodowane spalaniem bliżej nieokreślonych odpadków w którymś z położonych w okolicy domów jednorodzinnych. Zostaliśmy też poproszeni o pomoc w wyjaśnieniu do kogo w takich przypadkach powinni się zwracać z prośbą o interwencję.

Naszym zdaniem sprawa rzeczywiście przestała być prosta z chwilą rozwiązania augustowskiej Straży Miejskiej. W innych gminach właśnie strażnicy biorą na siebie ciężar bezpośrednich interwencji w przypadku podejrzenia spalania odpadów.
W świetle prawa ochrony środowiska to wójt, burmistrz lub prezydent miasta posiada kompetencje w zakresie ograniczania negatywnego oddziaływania na środowisko działalności prowadzonej przez osoby fizyczne, w tym indywidualne gospodarstwa domowe.
Mieszkańcy z problemem spalania odpadów powinni się więc zgłaszać do Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w godzinach urzędowania. Jak zapewniła nas kierownik wydziału, urzędnicy przyjmą każde zgłoszenie dotyczące zanieczyszczania środowiska, bezpańskich zwierząt, czystości w mieście i przekażą je policji.

Oficer dyżurny Komendy Powiatowej w Augustowie taką procedurę oczywiście potwierdził. Niestety dodał też, że policja ma ograniczone możliwości. Na przykład w przypadku interwencji w takiej sprawie, właściciel posesji nie ma obowiązku wpuszczenia funkcjonariusza na swój teren.

Tym samym pozostaje tylko przypomnieć, że spalanie odpadów z naruszeniem przepisów o ochronie środowiska jest wykroczeniem zagrożonym mandatem lub grzywną, a w skrajnych przypadkach - karą pozbawienia wolności. W nadziei poprawienia (za pomocą straszenia) jakości powietrza w zdrojowym miasteczku.

Więcej w tej kategorii: « Odkryta studzienka Patowa sytuacja »

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot