• 1
  • 2
  • 3
sobota, 16 kwiecień 2016 11:52

Porządki na cmentarzu

Napisane przez IT

"Niech wiosna i porządek zawitają na miejsce spoczynku naszych przodków" – zachęcali organizatorzy do posprzątania cmentarza przy kaplicy w Szczebrze. Pięknie położony, wśród lasów, zachęca do odwiedzin nie tylko parafian, lecz także turystów. Akcja zorganizowana 14 kwietnia spotkała się z dużym odzewem mieszkańców.

Proboszcz parafii Szczepki, do której należy nekropolia w Szczebrze, ks. Mieczysław Załuska, powiedział, że takie działania są prowadzone od lat, dwa razy w roku, wiosną i jesienią. Pomimo tego, że wyznaczone są dwa wysypiska, z miejscem na segregowane śmieci, to niektórzy nie korzystają z nich i wyrzucają odpady za siatkę cmentarną. Dlatego porządkowane i oczyszczane ze zniczy, kwiatów i liści są nie tylko groby i alejki cmentarne, ale też teren dookoła cmentarza. W tym roku do akcji włączył się także Urząd Gminy Nowinka, z panią wójt Dorotą Winiewicz na czele. – Zauważyliśmy, że przy cmentarzu leżą nie tylko śmieci typowo cmentarne. Bardzo często zatrzymywały się samochody jadące z zewnątrz i wyrzucały swoje śmieci. Nie chcieliśmy proboszcza zostawić z tym problemem, stąd nasz dzisiejszy udział. Wszyscy, i urzędnicy, i mieszkańcy, mamy tu gdzieś swoich bliskich, na tym cmentarzu – powiedziała. I dodała: – Naprawdę, jestem pełna podziwu dla wszystkich, którzy dzisiaj tu są, mobilizacja jest niesamowita. Widać, jak łatwo mieszkańcy w naszej gminie potrafią się zintegrować.

Wynikiem akcji była duża liczba wypełnionych worków i pełne kontenery. Mieszkańcy zebrali i posegregowali odpady, gmina zorganizowała firmę wywożącą śmieci. Z jednej strony cieszą takie działania na miejscach spoczynku naszych przodków, a z drugiej martwi fakt, że są niezbędne.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot