• 1
  • 2
  • 3
piątek, 20 maj 2016 12:09

„Ta szkoła to przykład dla Polski. Więcej takich szkół, byśmy mogli spokojnie odejść...”

Napisane przez EBP

Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Janówce obchodziła dwudziestą rocznicę nadania imienia. W uroczystościach licznie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władzy wojewódzkiej, powiatu, gminy i miasta Augustowa, kuratorium i organizacji AK z Polski i Białorusi. We mszy świętej celebrowanej przez JE ks. Bp. Romualda Kamińskiego modlono się za bohaterów AK i całą społeczność szkolną. Biskup jako absolwent Szkoły Podstawowej w Janówce wspomniał historię szkolnictwa rodzinnej miejscowości i zwrócił szczególną uwagę na rolę nauczycieli jako pasterzy. Nawoływał do pamięci i modlitwy za nich. Czas szkolny porównał do wiosny, kiedy wszystko w człowieku rozkwita.– Nauczyciel jest z nami najdłużej w najpiękniejszej porze naszego życia. To zaraz po rodzicach najlepsi nasi przyjaciele. -

Szkoła Podstawowa w Janówce w szczególny sposób czci pamięć żołnierzy Armii Krajowej. Imię nadano z inicjatywy ówczesnego wójta gminy Augustów Eugeniusza Simsona, dyrektor szkoły Lucyny Milanowskiej i Prezesa Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Cezarego Mackiewicza. W 2000 roku, w 61 rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego zaczęła działać Izba Pamięci – Muzeum Armii Krajowej mieszcząca się w budynku obok szkoły. Jest to drugie, po krakowskim, muzeum AK w kraju. Tam po mszy świętej udali się uczestniczący w uroczystościach. Po zwiedzeniu Izby historię patrona w musicalu przedstawiła młodzież szkolna. Nikt nie krył wzruszenia oglądając występ. Łzy pojawiły się na wielu twarzach gości.
- Dziś powtórnie składałam przysięgę. W tym spektaklu był zawarty nasz los. My to wszystko przeżyliśmy. – mówiła mjr Weronika Sebastianowicz, Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi. – Ta szkoła to przykład dla Polski. Więcej takich szkół, byśmy mogli spokojnie odejść.

Obchody 20-lecia nadania imienia szkole były okazją do uhonorowania zasłużonych społeczności szkolnej, Polsce i krzewieniu historii „By czas śladów nie zatarł”.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot