• 1
  • 2
niedziela, 29 maj 2016 14:24

Nigdy nie jest za późno na zmiany

Napisała

Coach, coaching, rozwój osobisty. Pojęcia te powoli przestają być obce. Dotarły również do Augustowa. O tym, co się za nimi kryje oraz jak wygląda coaching w praktyce, rozmawiamy z Łukaszem Gościło, studentem Szkoły Coachów Prosperity.

Skąd zainteresowanie coachingiem? Od czego się zaczęło?

Po prostu pojawiło się pytanie, co chciałbym robić w życiu. Bardzo długo nie wiedziałem, nie miałem żadnego pomysłu na siebie. W końcu znalazłem to, co mnie interesuje – coaching. W coachingu podoba mi się zwłaszcza nastawienie na drugiego człowieka, śledzenie jego rozwoju, zmiany. Jeśli człowiek wejdzie w ten proces, będzie go chciał, otworzy się, to naprawdę dzieją się wspaniałe rzeczy.

Na czym polega ów proces?

Na budowaniu świadomości przede wszystkim. Podstawą coachingu są mocne, głębokie pytania, których na co dzień sami sobie nie zadajemy. Warto zaznaczyć, że w coachingu nie ma narzucania ani doradzania. Korzystający z pomocy coacha klient sam wie, co dla niego najlepsze, jaką drogę na ten moment wybrać i jak to osiągnąć. Coach, oświetlając mu pewne obszary, ukazuje możliwości, konsekwencje, szanse.

Co coaching może wnieść do naszego życia?

W coachingu skupiamy się głównie na teraźniejszości. Nie przerabiamy tego, co było kiedyś. Skupiamy się na stanie obecnym i dojściu do stanu pożądanego. Wyznaczamy i realizujemy cele. Każdy człowiek jest inny, więc dla jednego osiągnięcie celu będzie szybsze, dla innego dłuższe – to sprawa indywidualna. Niemniej widzę po sobie i po ludziach, którzy mieli do czynienia z coachingiem, że to działa. Człowiek bierze odpowiedzialność za siebie, odkrywa swój potencjał i zaczyna sam kierować swoim życiem bez zrzucania winy za to, jak ono wygląda, na otoczenie. A zatem coaching wnosi m.in. większą świadomość, równowagę życiową, poprawę jakości życia.

Kiedy wyczuć, że jest mi potrzebny coach?

W moim przypadku było tak, że zastanawiałem się, co chcę w życiu robić, co mam, czego nie mam, kim chciałbym być. Tego typu myśli narastały, aż trafiłem na artykuły i książki o rozwoju osobistym. Najpierw spróbowałem autocoachingu, ale zrozumiałem, że sam mogę wielu rzeczy nie widzieć. Z coachem sprawa będzie szybsza i jaśniejsza.

Sądzę, że każdy ma takie obszary w życiu, które chciałby zmienić, poprawić. Jeśli czujemy, że potrzebujemy zmiany, to właśnie jest ten moment.

Dlaczego tak trudno zdecydować się na zmianę? Co nas hamuje?

Strach, nasze ego, lęk przed porażką, przed wyjściem ze swojej strefy komfortu. To są główne przyczyny. Ale gdy uda się wejść ponad to, obawy schodzą na dalszy plan. Ważniejsze staje się to, kim chcę być, gdzie chcę się dostać, co chcę osiągnąć, jaki się stać.

A co, gdy pojawi się myśl, że jest za późno?

Nigdy nie jest za późno. W każdym wieku możemy się czegoś nauczyć, coś zmienić, coś poprawić w życiu. Problem polega na tym, że ludzie bardzo mocno trzymają się przeszłości. Często wyrzucamy sobie: "gdybym zrobił to i tamto, pojechał tu, uniknął tego". Ok, ale jesteśmy tu i teraz, i to właśnie teraz mamy szansę coś zmienić.

To głównie kwestia zmiany myślenia. Jest takie bardzo mądre powiedzenie: "zmień myślenie, a zmienisz swoje życie". To nie jest łatwe, bo mamy za sobą tyle uwarunkowań, masę doświadczeń, nie zawsze miłych, gdzieś to wszystko siedzi z tyłu głowy, rzutuje na teraźniejszość i nasze decyzje. Lecz jeśli ja potrafiłem, to każdy może (śmiech).

Dziękujemy za rozmowę.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.