• 1
  • 2
  • 3
piątek, 22 lipiec 2016 13:57

Ratownicy wrócili na plażę

Napisane przez IT

Jest dobra wiadomość – ratownicy nareszcie pojawili się na głównym kąpielisku miejskim przy molo Radiowej Trójki nad jeziorem Necko. A to oznacza koniec kąpieli na własną odpowiedzialność. Codziennie, od dziś (22 lipca) czuwać nad bezpieczeństwem wypoczywających nad wodą osób będzie pięciu wykwalifikowanych ratowników wodnych. Do końca wakacji. Co będzie w przyszłym roku? Nie wiadomo.

Długo nie było chętnych do zabezpieczania plaż miejskich w Augustowie, o czym pisaliśmy na łamach naszej gazety. Problem poruszył także mieszkańców – przecież Augustów to wodna turystyczna stolica województwa. Jeszcze wczoraj na pomoście wisiały tablice z informacją, że plaża jest niestrzeżona przez służby ratownicze. Dziś rano zniknęły i pierwszy w tym sezonie dyżur o godzinie 10.00 rozpoczęli ratownicy wodni. Codziennie czteroosobowa kadra będzie dbać o bezpieczeństwo kąpiących się i patrolować plaże w godzinach od 10.00 do 18.00.

Jak usłyszeliśmy od Andrzeja Zarzeckiego, dyrektora Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie, problem z kadrą ratowniczą udało się rozwiązać doraźnie. Bo na razie tylko w tym sezonie. Co będzie w przyszłym roku, nie wiadomo. Jak mówił na posiedzeniu miejskiej komisji rozwoju na początku lipca, główną przyczyną problemów jest deficyt wykwalifikowanej kadry na rynku pracy. Po zmianie przepisów trudniej jest uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu ratownika wodnego, a i zainteresowanych tego typu szkoleniami jest coraz mniej, bo te wiążą się ze znacznymi kosztami. Ci zaś, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje, wolą pracować tam, gdzie otrzymają wyższe wynagrodzenie lub znajdują stałe zatrudnienie na całorocznych obiektach sportowych.

Miejmy nadzieję, że teraz, gdy na plaży są ratownicy, to pojawi się też prawdziwie letnia pogoda, zachęcająca do kąpieli.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot