• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 11 październik 2016 17:24

Jubileuszowe wspomnienie

Napisane przez RED

Przez lata bawił i rozśmieszał augustowską publiczność. Mowa o szkolnym kabarecie „Pinokio”, działającym przy Gimnazjum nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Augustowie. W tym roku obchodzi swoje 15-lecie powstania.

W tym roku kabaret „Pinokio” skończył piętnaście lat. Powstał w roku szkolnym 2000/2001, z inicjatywy samej młodzieży. Jego opiekunami zostali Marek Rutkowski i Anna Dąbrowska. Grupę kabaretową tworzyli uczniowie Gimnazjum nr 1, którzy mieli uzdolnienia aktorskie, wokalne i taneczne, a przede wszystkim szczere chęci do pracy, wytrwałość i odpowiedzialność. Kabaret składał się z kilku sekcji: aktorskiej, wokalnej, tanecznej i instrumentalnej.
Pierwsi kabaretowi aktorzy skończyli już wyższe uczelnie, założyli rodziny. Mam nadzieję, że pracę w kabarecie wspominają z przyjemnością i łezką w oku. Niestety, w tym roku „Pinokio” przestał istnieć, tak jak Gimnazjum nr 1 przy ulicy Młyńskiej.
Z nazwą kabaretu wiąże się ciekawa historia. Na pierwszym przedstawieniu grano skecz pod tytułem: „O Pinokiu i jego ojcu Dżeppecie”. Spotkał się on z uznaniem rodziców, nauczycieli i uczniów. Otrzymał gorący aplauz. Chłopak odtwarzający główną rolę został nazwany (o zgrozo przez dyrektora szkoły) Pinokiem. Nic więc innego w zaistniałej sytuacji nie pozostało tylko nazwać kabaret „Pinokio”.

Zespół kabaretowy cieszył się dużą popularnością wśród uczniów gimnazjum. Młodzież często była pomysłodawcą programu, poszczególnych skeczy, sama też wykonywała kostiumy i dekoracje. Młodzi aktorzy uczestniczyli w warsztatach aktorskich pod kierunkiem aktora teatru łódzkiego Marka Cichuckiego oraz w zajęciach logopedycznych z panią Ewą Perkowską.
Praca w kabarecie wymagała wytrwałości, umiejętności współpracy i współżycia w grupie, odpowiedzialności, tolerancji. Próby odbywały się dwa razy w tygodniu, a przed planowanym występem nawet codziennie.
Występy młodzieży uatrakcyjniały różne uroczystości szkolne. Kabaret chętnie uczestniczył w akcjach charytatywnych. Brał udział w uroczystościach miejskich promujących wejście Polski do Unii Europejskiej pod hasłem „Dzieci Europy” czy obchodów 450 - lecia założenia miasta Augustów.

Nasz kabaret był doceniany za swoją działalność, na swoim koncie mamy liczne sukcesy: wyróżnienia na „Podlaskim Festiwalu Małych Form Teatralnych” (2003, 2006 i 2009 rok), pierwsze i drugie miejsce w wojewódzkim przeglądzie kabaretów gimnazjalnych w Ełku „KABARETON WIOSENNADA” (2004 i 2005 rok), laur „Złotego Storczyka” i pierwsze miejsce na przeglądzie twórczości dzieci i młodzieży w Lipsku w 2007 roku, dwukrotnie zdobyta nagroda główna w Powiatowym Przeglądzie Kabaretów „Poprzeczka” organizowanym przez Zespół Szkół Technicznych w Augustowie (2009 i 2011 rok) oraz nagroda publiczności (2009 rok). Także nasi członkowie indywidualnie zdobywali nagrody i wyróżnienia: w „Powiatowym Konkursie Młodego Aktora” w 2013 roku pierwsze miejsce zajął Karol Ranuszkiewicz, a Oskar Chełmiński otrzymał wyróżnienie, natomiast drugie miejsce w 2009 roku przypadło Krystianowi Sobolewskiemu.

Korzystając z okazji, chciałam podziękować wszystkim uczniom, którzy brali udział w pracach kabaretu, Dyrekcji i całej Radzie Pedagogicznej Gimnazjum nr 1, w szczególności pani Annie Grochowskiej, Bogusławie Citko, Alicji Poskrobko, Jolancie Krysztop, Alicji Zakrzewskiej. Dziękuję sponsorom Radzie Miasta, Wodociągom i Kanalizacji Miejskim, bez których wsparcia młodzież nie mogłaby uczestniczyć w konkursach. Szczególne wyrazy wdzięczności należą się Markowi Rutkowskiemu, który, mimo że jest na emeryturze, brał czynny udział w próbach zespołu. Dziękuję również wszystkim sympatykom naszych występów. Bez Waszego zainteresowania, pochwał i gorących braw praca młodzieży i opiekunów nie miałaby sensu.
Mija 15 lat od chwili powstania kabaretu „Pinokio”. W ciągu tego okresu około dwustu uczniów uczestniczyło w pracach zespołu. Wiąże się z tym mnóstwo wspomnień. Szkoda tylko jak powiedział „pierwszy Pinokio”: „Nie dane było Pinokiu doczekać pełnoletniości i na zawsze pozostanie tylko drewnianym chłopcem. A mogło być tak pięknie”.

Anna Dąbrowska

Zdjęcia: Archiwum Kabaretu „Pinokio”

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot