Wydrukuj tę stronę
środa, 01 luty 2017 13:52

Lodowisko na Borkach

Napisane przez IT

O tym, że stan ulic o nawierzchni gruntowej na augustowskich osiedlach pozostawia wiele do życzenia, nie trzeba nikogo przekonywać. Drogi zamieniły się obecnie w lodowe szlaki, po których jazda autem czy pokonanie trasy pieszo zamienia się w sport ekstremalny.

Z apelem o interwencję w sprawie fatalnego stanu ulic na osiedlu Borki zadzwoniła do naszej redakcji rozżalona czytelniczka. Chodzi o "lodowisko" jakie panuje na ulicach Jagodowej, Jabłoniowej, Czereśniowej czy Słonecznej. Wszystkie drogi mają nawierzchnię gruntową. - Zadzwoniłam do Urzędu Miejskiego w poniedziałek by coś zrobili z tymi drogami. Przyjechała piaskarka. Ale jak do pożaru, posypała piasku tyle co nic. Nadal jest ślisko. Po prostu lodowisko mamy na drodze – zrelacjonowała nam dotychczasowe swoje działania. - Nie dość , że mamy bez przerwy dziury w nawierzchni to jeszcze w tej chwili jest ślizgawka. Od początku zimy tylko dwa razy widziałam na ulicach tu w okolicy piaskarkę. A mamy środek zimy. Jeżeli mieszkańcy zgłaszają problem, to trzeba nas traktować poważnie – nie kryje rozgoryczenia.

O tym, że na pokrytej lodem drodze jest po prostu niebezpiecznie przekonał się już jeden z mieszkańców – Też w poniedziałek jakiś pan poślizgnął się i upadł na ulicy. Na tyle mocno się poturbował, że wezwano karetkę pogotowia – powiedziała nasza rozmówczyni. Łamiącym się głosem przyznaje, że sama obawia się wręcz wychodzić z domu. - Jestem inwalidką, przeszłam kilka operacji kręgosłupa i boję się wyjść nawet do sklepu po zakupy. Boję się o swoje zdrowie.

W Urzędzie Miejskim (który jest zarządcą wymienionych ulic) pracownik Wydziału Inwestycji przyznał, że telefony w sprawie śliskich ulic ma praktycznie codziennie od mieszkańców. Obiecał, że ponownie zadzwoni do Przedsiębiorstwa Transportowego Necko (któremu zostało powierzone zadanie zimowego utrzymania dróg miejskich). - Poprosimy jeszcze raz o wysłanie piaskarki, choć na gruntówkach nie posypujemy. Jeśli nie zdąży dziś do końca dnia przyjechać to jutro rano na pewno. Urzędnik uważa, że rozsypany co 15 metrów piasek rozpychają na pobocze szybko przejeżdżające samochody. Ze szczerością też przyznaje: "Nie mamy takiej puli pieniędzy". I dodaje, że w jeden miesiąc nie można wydać całorocznego budżetu przeznaczonego na zimowe odśnieżanie i utrzymanie dróg. Taka augustowska rzeczywistość.

Przypomnijmy, że za utrzymanie i odśnieżanie dróg odpowiada ich zarządca. Na terenie Augustowa występują cztery kategorie dróg: gminne, powiatowe, wojewódzkie i krajowe. Swoje uwagi co do stanu zimowego utrzymania ulic należy kierować do odpowiedniego zarządcy. Poniżej podajemy dane kontaktowe (zamieszczone na stronie UM w Augustowie)
Drogi gminne – Urząd Miejski w Augustowie (w dni robocze w godz. 7.30 - 15.30, a w poniedziałki do godz. 16.30) tel. 87 643 42 20 lub Przedsiębiorstwo Transportowe "Necko" tel. 87 643 24 60 (w dni robocze w godz. 7.00 – 17.00), tel. 87 643 28 31 (w dni robocze po godz. 17.00 oraz w dni wolne od pracy).
Drogi powiatowe – Powiatowy Zarząd Dróg (w dni robocze w godz. 7.00 – 15.00), tel. 87 643 54 54, 87 643 49 20
Drogi wojewódzkie - Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich, tel. 85 67 67 149
Drogi krajowe - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, tel. 87 643 34 64