• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 19 kwiecień 2018 09:57

Ceny wynajmu w Augustowie to istna zmora

Napisane przez Anita Klebanowska
Wysokie ceny wynajmu w Augustowie Wysokie ceny wynajmu w Augustowie fot. pixabay.com

W Augustowie jest drożej niż w Białymstoku czy Suwałkach, a i mało taniej niż w samej Warszawie... Ponad połowa najemców narzeka na zbyt wysokie ceny wynajmowanych mieszkań. Czy właściciele rzeczywiście żądają tak dużo? I z czego to wynika?

Cena za wynajem dwupokojowego mieszkania w Augustowie to około 1400 zł. Wiele najemców twierdzi, że to zdecydowanie za dużo. Lokatorom przeszkadza głównie to, że ceny nie idą w parze z wysokim standardem. Blisko co druga musi sobie radzić z wysłużonym wyposażeniem i starymi meblami. Irytuje również zły stan kuchni i łazienki, a często także zupełny brak niezbędnego wyposażenia. Ceny wynajmu mieszkań w Augustowie są też według naszych rozmówców niewspółmierne z zarobkami osób, których nie stać na kredyt hipoteczny.

Zapytaliśmy mieszkańców, z czego mogą wynikać wysokie ceny wynajmu w Augustowie.

- Być może to wina "tureckich BATmanów"? Zarabiają więcej, niż stali pracownicy miejscowi, to i dodatek mieszkaniowy może im przysługiwać. To te ceny w euro mogły podbić augustowski rynek wynajmu - mówi Arkadiusz, młody mieszkaniec Augustowa. Podobne stanowisko stanowisko zajęło kilku naszych rozmówców, ale zawsze było to wyłącznie "gdybanie".

- Na początku roku 2018 można było znaleźć w Internecie ogłoszenia mieszkań i pokoi do wynajęcia pracownikom British Americcan Tabacco w niezwykle wysokich cenach. Być może aktualne ceny wynajmu to echo tego, że ktoś wynajmuje Turkom za dużo większe pieniądze. Nawet w Suwałkach, większym mieście, gdzie łatwiej o pracę, ceny wynajmu są niższe. Wiadomo, nie jest to turystyczne miasto, ale Ełk jest, a tam też jest taniej. Może większa jest "konkurencja" wśród wynajmujących, to i ceny są niższe - mówi pan Franciszek, który kilka miesięcy temu pomagał szukać mieszkania swoim dzieciom, chcącym wrócić ze studiów w rodzinne strony. Poddał się. Dzieci mieszkają z nim, pracują w Augustowie i odkładają "na swoje".

Słowa pana Franciszka odzwierciedlają dane podane przez serwis Gumtree: Przeciętna średnia cena wynajmu 2-pokojowego mieszkania w Białymstoku wynosi 1 172 zł. W Suwałkach: 1 189 zł. W całym podlaskim: 1 076 zł. A w Augustowie: 1 374 zł.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot