• 1
  • 2
niedziela, 22 kwiecień 2018 19:00

Sok prosto z drzewa

Napisane przez Anita Klebanowska
sok z brzozy sok z brzozy fot. pixabay.com

W wielu rodzinach z okolicy to już tradycja. Świeży sok z brzozy, zwany również bzowiną lub oskołą pije się w pierwsze cieplejsze dni wiosny.

Nagły wzrost temperatur sprawił, że brzoza zaczęła "puszczać" swoje soki.

- Sok z brzozy pozyskać mogą nawet dzieci. To takie proste. Ja jako dziecko potrzebowałem wyłącznie kawałka sznurka, plastikową butelkę i trochę aluminiowej folii. Najważniejsza jest oczywiście odpowiednia brzoza. U nas są najzdrowsze, bo z dala od ulic i zanieczyszczeń - mówi mieszkaniec gminy Bargłów Kościelny. Zapytaliśmy w jaki sposób pozyskiwał sok z brzozy jako dziecko.

- Tak jak ja kiedyś, tak teraz moje wnuki bawią się w zdobywanie tej "ambrozji". Czasami pomagam im ostrym nożykiem, ale często nie jest to konieczne. Dzieci wspomagają się czasami szkolnymi nożyczkami. Sok pozyskują oni z gałązki brzozy, a nie tak jak my większe ilości z pnia drzewa, bo do tego potrzebne są już narzędzia i doświadczenie. Najprostrzy sposób to złamanie bądź ścięcie końca gałązki. Najlepiej by miała ona średnicę około połowy centymetra. Sznureczek przywiązany do szyjki plastikowej butelki należy w taki sposób przymocować do gałązki, by jej koniec znajdował się w butelce. Folia aluminiowa nie jest konieczna, ale warto jej użyć, żeby zabezpieczyć wlot butelki przed owadami. Sok spływa bardzo wolno, ale ile radości daje obserwacja w przerwie między jedną zabawą a drugą.

Właściwości soku z brzozy

Sok z brzozy ma właściwości łagodzące bóle reumatyczne, chorobę wrzodową. Zapobiega zakrzepicy i chorobom niedokrwiennym serca, wspomaga funkcjonowanie układu krwionośnego. Nazywa się go nawet lekiem przeciwnowotworowym. W medycynie ludowej szczególnie miałby zapobiegać rakowi płuc. Z tego powodu jest on polecany nałogowym palaczom.

Zbiory soku z brzozy to nie nowość. Ten jednak niepopularny rytuał jest podtrzymywany przez niektóre okoliczne rodziny, podobnie jak zbiory lipy na herbatę. Niemniej jednak tendencja jest spadkowa. Być może ze względu na pośpiech i coraz częstszy brak chęci obserwacji natury?

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.