• 1
  • 2
  • 3
środa, 02 maj 2018 09:46

Tu żyje tradycja "majowych"

Napisane przez  Anita Klebanowska
Majowe przy krzyżu w Netcie Folwark, parafia Bargłów Kościelny Majowe przy krzyżu w Netcie Folwark, parafia Bargłów Kościelny fot. Artur Klebanowski

W okolicy Augustowa tradycja nabożeństw majowych "pod chmurką" jest wciąż żywa. Ci, którym tradycja jest bliska już 1 maja, pierwszy raz w tym roku, zebrali się pod Krzyżem. I tak będzie przez cały miesiąc. Jednym z takich miejsc jest przydrożny krzyż w Netcie Folwark.

Ostatnie dni kwietnia i 1 maja to dni intensywnego odświeżania przydrożnych kapliczek i krzyży. Mieszkańcy sprzątają wokół nich, przyozdabiają wstążkami i kwiatami, jeśli to konieczne odmalowują postument.

Maj jest w Kościele katolickim miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Słynne majowe nabożeństwa, odprawiane w tym miesiącu wieczorami przy kapliczkach i przydrożnych krzyżach czy figurach, na stałe wpisały się w nasz krajobraz. Ich uczestnicy już 1 maja, pierwszy raz w tym roku, zebrali się pod Krzyżem. I będzie tak przez cały miesiąc. Nie jest ich wielu, zazwyczaj kilka, do kilkanastu osób. Przychodzą o umówionej porze. Odmawiają Litanię Loretańską do Najświętszej Maryi Panny, a potem śpiewają maryjne pieśni i to nie jedną czy dwie, lecz po 5 lub 7 zwrotek. Uczestnikami niemal zawsze są kobiety, czasem przychodzące z dziećmi. 

To już tradycja. A żyją wśród nas osoby, którym zależy, by nie zanikła wraz z nimi. Są to tym cenniejsze inicjatywy, że nie są narzucone przez Kościół z góry. Ludzie sami dbają o te miejsca i o podtrzymywanie długoletniego obyczaju.

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zakład stolarski
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
Opał klasy PREMIUM
Foto Bajka - Lustra
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Marzec 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Inter Meble
Tepete - Auto zastępcze
Weterynarz
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Gruby Benek
Biuro Rachunkowe
GENERALI
^ REKLAMA ^