• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 28 maj 2018 17:09

Strefa na legalne "piwko w plenerze" w Augustowie?

Napisane przez Anita Klebanowska
piwo w plenerze - strefy legalnego picia alkoholu w Augustowie piwo w plenerze - strefy legalnego picia alkoholu w Augustowie fot. pixabay.com

Zrobiło się cieplej. Schodki pod mostem Poniatowskiego czy polana lasu Kabackiego w Warszawie wypełniły się młodzieżą z chłodnymi napojami niskoprocentowymi w dłoniach, podobnie rzecz ma się nad zachodnim brzegiem Warty w Poznaniu i w innych miastach, gdzie wydzielono strefy do legalnego spożywania napojów "wyskokowych". Tymczasem w Augustowie młodzież alkohol spożywa sporadycznie, a jeśli już, to jedynie w ogródkach piwnych i swoich czterech kątach. Bulwary, plaże i inne miejsca publiczne są wolne od tego typu rozrywek. Zaraz, zaraz... Czy aby na pewno?

Wystarczy przejść się w weekednowy wieczór po wspomnianych miejscach, by przekonać się, że jest inaczej. Nie chodzi tu o hałasy, śmiecenie, zaczepki, czy widok słaniających się na nogach, bo coś takiego zdarza się sporadycznie, jak wszędzie. I najczęściej to efekty spożywania alkoholu w miejscach niepublicznych dostrzegamy w miejscach publicznych. Tymczasem w Augustowie młodzież kulturę picia zna i się z tym nie kryje (czyt. od napojów niskoprocentowych w miejscach publicznych nie stroni). No chyba, że radiowóz jest w pobliżu. Wtedy dopiero zaczyna się zabawa... w kotka i myszkę.

Tymczasem znowelizowana ustawa o wychowaniu w trzeźwości zaostrza przepisy. Do tej pory ustawa precyzowała, że nie można pić alkoholu na ulicach, placach i w parkach. Zapis z marca wprowadza zakaz we wszystkich miejscach publicznych. Jednak ustawa daje samorządom nowe kompetencje. Mogą wyznaczać miejsca, gdzie spożywanie alkoholu będzie dozwolone.

Nie wypijesz piwa na plaży

Doczekaliśmy się słońca, lecz wszystko wskazuje na to, że w tym sezonie stref w Augustowie się nie doczekamy. Trwa najlepsza pora na "chłodne piwko", jednak nasz samorząd wydaje się nie być tą materią zainteresowany. Co prawda, na sesji 22 maja trwała gorąca dyskusja w temacie odstępstw od zakazu spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych, ale nie dotyczyła ona trwałych stref. Ustalono jedynie, że w czasie plenerowych imprez kulturalno-rozrywkowych będzie możliwość kupienia i wypicia alkoholu nieskoprocentowego. Zezwolono również na odstępstwo od zakazu spożywania alkoholu w budynkach użyteczności publicznej takich jak Urząd Stanu, gdzie po zawarciu aktu małżeństwa dozwolona jest lampka szampana, czy w ośrodkach kultury podczas wernisaży i innych imprez zamkniętych.

Warto tu jednak zauważyć głos radnej Bożenny Łukaszewicz, która zwróciła uwagę, że w przyszłości można przedyskutować sprawę wydzielenia takich miejsc w Augustowie, bo ustawodawca daje im taką możliwość: Jeśli jako Rada Miejska chcielibyśmy doprecyzować punkty tej uchwały, to potrzebujemy czasu. Nie da się tak "ad hoc", w tej chwili tego ustalić, bo to wymaga dyskusji (...). Chciałabym, żeby więcej osób w tym uczestniczyło - różne gremia, różne środowiska.

Przykładem innych miast takich jak Świdnica czy Gorzów, samorząd mógłby przeprowadzić wśród mieszkańców ankietę, by poznać rzeczywistą opinię głównych zainteresowanych. Ale czy zechce? My przeprowadziliśmy wstępną sondę. Poniżej prezentujemy uzyskane opinie.

Mieszkańcy o zakazie spożywania alkoholu w miejscach publicznych

Mieszkańcy Augustowa zapytani o to, co sądzą o znowelizowanej ustawie i ewentualnym wprowadzeniu przez samorząd w naszym mieście stałych stref, w których możliwe byłoby spożywanie alkoholu niskoprocentowego, opowiadali się zazwyczaj mało optymistycznie o ustawie, a bardzo pozytywnie o wydzieleniu stref, w ten sposób, by zachować przynajmniej wcześniejszy porządek prawny.

Dość obszernego "wykładu" udzielił nam w tym temacie pan Adam, który mieszka w bloku i nie posiada działki rekreacyjnej czy ogrodowej:

- W moim mniemaniu nie ma łamania prawa w tym, że mogę decydować, czy chcę wypić piwo lub wino w restauracji czy na plaży. Wręcz przeciwnie. To takimi ustawami łamie się prawo do mojej wolności. Bo przez takie prawo nie mogę już decydować. To znaczy mogę, ale jest to znacznie okrojone. Bo między czym mogę wybierać? Między restauracją a domem? W słoneczny dzień wolę posiedzieć w cieniu na świeżym powietrzu.

Dopytaliśmy go o ogródki piwne.

- Jakiś tam ogródek ma mi służyć za plener? Brak tam klimatu, ładnych widoków... To nie to samo. I często nie ma tam do wyboru mojego ulubionego piwa. Wtedy znowu mam okrojony wybór do tego, co ma w ofercie sprzedawca. Zarówno co do typu piwa, jak i jego ceny. Myślę, że nie tylko dla mnie ten przepis jest martwy. Zobaczymy, co się będzie działo na plażach w sezonie.

Osoby nieposiadające domu z ogrodem, bądź działki, podobnie jak pan Adam, mogą mieć podobne zdanie. Nie zabrakło równie emocjonalnych wypowiedzi wśród młodzieży:

- Takie piwo chociażby na plaży to super sprawa. We wcześniejszych latach nie było z tym problemu. Takie ustawy traktuję jak mało śmieszny żart.

- Mój tata czy dziadek mogli wypić piwo "pod chmurką", domyślam się że wcześniejsze pokolenia też, więc dlaczego mi odbiera się tego prawa? Nie zamierzamy się przecież upijać.

- Państwo nie powinno ingerować w naszą wolność osobistą i alkohol niskoprocentowy w miejscach publicznych nie powinien być niedozwolony. W tym przypadku zakazany owoc wcale nie smakuje lepiej.

- Byłam niedawno w teatrze na spektaklu, w którym główni bohaterowie się upijali. I do tej pory nie wiem, czy nie mieli tam prawdziwego alkoholu wyskoprocentowego. W pewnym momencie chciałam wyjść z widowni. Na ulicy zawsze mogę pójść dalej, albo jakoś zareagować. Niech ściągają takie rzeczy ze sceny, a nie... Zresztą nie każdy, kto pije piwo, jest kloszardem, albo chce zaraz dewastować miasto.

Niektórzy do tematu podeszli "na logikę":

- Skoro są miejsca wyznaczone na ognisko lub grilla, to tam powinno być też zezwolone wypicie piwka do kiełbaski czy karkóweczki. Nie jest tak?

Zapytane osoby starsze w większości zgadzały się z ideami ustawy, ale dostrzegały w nich też pewną formę poprawności politycznej. Nie da się przecież nie zgodzić z tym, że picie alkoholu w miejscach publicznych kojarzy się z czymś niepoprawnym. Jednak, sięgając głębiej, nie wyłączyliby z takiej możliwości każdego miejsca publicznego. Sądzą, że decyzja samorządu w Augustowie o ewentualnej strefie, byłaby formalnym potwierdzeniem rzeczywistosci, bo teraz mamy sprzeczność między tym, co w prawie, a tym, co ludzie robią, bo i robili od lat.

- Do tej pory nie było problemu i nagle jest? Jasne, że najlepiej byłoby, gdyby był wszędzie porządek, ład, wszyscy byli schludni i grzeczni. Ale czy takie uchwały coś wniosą? Świata na siłę nie zbawią - mówi pan Władysław.

Zdarzały się też odpowiedzi popierające zaostrzone przepisy:

- Ustawodawcy chyba wiedzą, co robią. Może ludzie się przyzwyczają, tak jak z zakazem palenia papierosów i będzie spokojniej.

Takie stanowisko przyjęło jedynie dwóch z blisko 40 naszych respodentów. Natomiast 5 osób nie chciało się wypowiadać w tej kwestii.

W Augustowie wiele jest miejsc, które mogłyby stać się strefami legalnego spożywania napojów niskoprocentowych. Chcoćby tam, gdzie od lat wiosną czy latem godzinami przesiadują amatorzy picia piwa w plenerze, zachowując się przy tym kulturalnie. Jeśli chodzi o konkretne miejsca, to wskazalibyśmy te już wcześniej wspomniane - plaże i miejsca wydzielone do organizacji grilla lub ogniska. Co stoi na przeszkodzie?

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot