• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 18 czerwiec 2018 17:18

Niezwykły piknik w hospicjum

Napisane przez Anita Klebanowska

Było to wyjątkowe wydarzenie pachnące ciastem robionym przez dzieci i młodzież augustowskich szkół, pełne występów artystycznych w ich wykonaniu. To wszystko sprawiło, że na twarzach pacjentów augustowskiego hospicjum zagościły bezcenne uśmiechy.

Piknik z udziałem pacjentów z augustowskiego hospicjum przy ul. I Pułku Ułanów Krechowieckich 17 odbył się 12 czerwca w godzinach 10:00-12:00 na placu przed ośrodkiem. Podopieczni, którzy mogli, zostali przez wolontariuszy oraz personel przygotowani i uczestniczyli w pikniku na wózkach. Zaangażowanie wszystkich szkół i czas poświęcony drugiemu człowiekowi, okazały się bezcenne, dały uczucie szczęścia tym, którzy tak bardzo czekają i potrzebują chwili, by cieszyć się razem z innymi.

Marzenia są najważniejsze

Podczas pikniku puszczone zostały w przestrzeń gołębie, które symbolizują marzenia pacjentów. Celem jest podkreślenie, że osoba chora, pomimo swojej choroby i cierpienia, ma również, podobnie jak wszyscy zdrowi ludzie, marzenia. I nie są one związane wyłącznie z chęcią wyzdrowienia, ale przede wszystkim z chęcią spotkania z drugim człowiekiem. Pracownicy hospicjum pytają o marzenia swoich pacjentów, dzieląc się z nimi nie tylko nadzieją, ale przede wszystkim wiarą, że kiedy marzymy, to wszystko jest możliwe.

Dzięki tej niezwykłej inicjatywie jaką był piknik, chorzy, których funkcjonowanie jest na co dzień ograniczone do murów budynku i najbliższej okolicy, mogli poczuć się wyjątkowo. Odwiedziny młodych ludzi, balony, bańki mydlane, wspólnie jedzone ciasto, poświęcony czas i uwaga - to wszystko sprawiło, że mogli spojrzeć na świat innymi oczami, w tym przypadku młodymi oczami. A przeogromna radość pacjentów przerosła oczekiwania nawet organizatorów przedsięwzięcia.

- Jeszcze teraz w rozmowach z pacjentami widać jaką radość przyniósł im ten piknik - mówi pomysłodawczyni zorganizowania pikniku, pielęgniarka i koordynatorka hospicyjnego wolontariatu, Maryla Gniedziejko.

W wydarzeniu wzięli udział również pan starosta Jarosław Szlaszyński, pani starosta Katarzyna Sturgulewska oraz wiceprzewodnicząca Rady Powiatu, Wiesława Jedlińska. Pojawił się tam również burmistrz Wojciech Walulik. Wszyscy podziękowali pracownikom za ich codzienny trud i serce, które oddają swoim podopiecznym.

Radość w hospicjum to nie oksymoron

Ze szkołami, zarówno z dyrekcją, jak i pedagogami, hospicjum owocnie współpracuje od początku swojego istnienia. Co jakiś czas w ośrodku odbywają się różnego rodzaju inicjatywy, mające na celu wywołać radość wśród zaangażowanych w owe wydarzenia pacjentów. Najbliższe plany to wrześniowe sadzenie żonkili i wspólne pieczenie kiełbasek.

Radość w hospicjum dla wielu brzmi jak oksymoron, jednak pracownicy augustowskiego hospicjum wiedzą, że dzięki marzeniom może tam ona zagościć. W wyniku zrozumienia dla ludzi, którzy tam trafiają, zostało spełnione marzenie większości pacjentów - by pojawił się w ich otoczeniu ktoś z zewnątrz zainteresowany ich osobami. Życzymy jak najwięcej takich inicjatyw.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot