• 1
  • 2
środa, 18 lipiec 2018 13:41

Więź wiejska

Napisane przez Anita Klebanowska
wsie podlaskie z lotu ptaka wsie podlaskie z lotu ptaka źródło: Gmina Bargłów Kościelny

Staraniem o powrót więzi społecznych w okolicznych wsiach ma być Program Odnowy Wsi Województwa Podlaskiego. W jego ramach podlascy samorządowcy podpisali umowy na realizację aż 70 dofinansowanych projektów. Urząd Marszałkowski przeznaczył na ten cel 650 tysięcy złotych. Pośród projektów znalazły się remonty świetlic wiejskich w Szczebrze, Bohaterach oraz Skieblewie.

Wspólny obszar zamieszkania, szczególnie kiedy najbliższy sklep znajduje się kilkanaśce kilometrów dalej, sprawia, że ludzie wchodzą ze sobą w różne relacje i zależności - kształtują się więzi społeczne. W przypadku społeczności wiejskiej, która jeszcze kilkadziesiąt lat temu była izolowana od zewnętrznych wpływów widać to było szczególnie - bo i kto miał czas poza obrządkiem na niepotrzebne wojaże, skoro w sobotę można było wybrać się do remizy a w niedzielny poranek do kościoła? Więź wiejska wyrażała się przede wszystkim silnym poczuciem wspólnoty wewnątrz danej zbiorowości oraz wyraźną odrębnością na zewnątrz.

W dobie Internetu i szerokich możliwości komunikacyjnych na wsiach osiedlają się rodziny nie utrzymujące się z rolnictwa, a ceniące sobie spokój z dala od miejskiego zgiełku. W obliczu tych zmian wieś staje się podobnie anonimowa jak miasto. Kroplą drążącą w tej anonimowości ma być tu Program Odnowy Wsi Województwa Podlaskiego. Podpisano już stosowne umowy na realizację projektów z tegoż programu w naszym powiecie.

Gmina Nowinka pozyskała środki na remont świetlicy wiejskiej w Szczebrze. "Założenia projektu to: remont budynku świetlicy wraz z rozbiórką starych podłóg, ścian wewnętrznych itp., a następnie wykonanie nowych tynków, montaż okien z PCV, wykonanie obróbek blacharskich, montaż nowych drzwi, malowanie ścian i stropów, wykonanie posadzek oraz niezbędnych robót sanitarnych i elektrycznych. Wartość projektu: 19 583,03 zł" - informuje Urząd Gminy Nowinka.

Również wniosek Gminy Lipsk został wysoko oceniony przez samorząd województwa, co przełożyło się na otrzymanie 9.000 zł. Łącznie z wkładem własnym to 18.000 zł, które zostanie wykorzystana na ukończenie remontu Świetlicy Wiejskiej w Skieblewie oraz doposażenie Świetlicy Wiejskiej w Bohaterach w nowe składane stoły i krzesła.

"Mieszkańcy zdecydowanej większości sołectw w województwie podlaskim borykają się ze stopniowym zanikiem więzi społecznych, z których przed wieloma laty słynęła polska wieś. Pomimo niesprzyjających warunków, ogromu prac gospodarskich i obowiązków domowych w Gminie Lipsk następują procesy odwracające egocentryzm i kierowanie się własnym interesem. Po wielu latach na pierwszy plan wysuwa się osiąganie korzyści i dobra wspólnoty sołeckiej" - czytamy na stronie Urzędu Miejskiego w Lipsku.

Początkowo Urząd Marszałkowski miał przeznaczyć na Program Odnowy Wsi Województwa Podlaskiego pół miliona złotych. Wkrótce postanowiono jednak zwiększyć pulę o kolejne 150 tysięcy złotych, dzięki czemu dofinansowane będą wszystkie projekty, które zostały zgłoszone do Urzędu.

W ramach programu we wsiach naszego województwa nie tylko odremontowane zostaną wiejskie świetlice, ale wybudowane zostaną nowe place zabaw oraz doposażone będą te już istniejące. Są samorządy, które dofinansują zakup komputerów do gminnych ośrodków kultury i wybudują siłownie „pod chmurką”. Głównym celem programu jest wspomniane tworzenie miejsc integracji, ale i aktywizacji lokalnych społeczności. Należy przy tym pamiętać, że remont świetlic to jedno, a drugie zatrudnienie osoby, która zajmie się organizowaniem tam zajęć kulturalnych czy edukacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych mieszkańców, by cel tworzenia więzi społecznych osiągnąć.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.