• 1
  • 2
  • 3
  • 4
poniedziałek, 13 sierpień 2018 10:50

Zmęczeni ale duchowo umocnieni

Napisane przez Anita Klebanowska
Augustów na Jasnej Górze Augustów na Jasnej Górze Ełcka Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę - Grupa Augustów / Facebook

17 dni w drodze. Setki pokonanych kilometrów w niesamowitych upałach. Niestraszny był im także deszcz. 11 sierpnia z wiarą w sercu i śpiewem na ustach dotarli na Jasną Górę. Wszyscy z uśmiechem, szczęśliwi i duchowo umocnieni.

Pielgrzymi wyruszyli z Augustowa 26 lipca. Największym utrudnieniem okazały się upały - służby medyczne odnotowały kilka omdleń we wszystkich sześciu grupach XXVI Ełckiej Pielgrzymki Pieszej, a maszerowało w nich 450 pielgrzymów, w tym 22 księży, 5 sióstr zakonnych, 7 alumnów WSD, 1 lekarz i 9 pielęgniarek. Najmłodsi uczestnicy to roczna Lidzia i dwuletni Dawidek, a najstarszym uczestnikiem był 81 letni pan Leon. Grupy z Suwałk i Augustowa szły najdłużej, najliczniejsza była natomiast grupa z Pisza, licząca ponad 100 osób. W tym roku pątnikom towarzyszyło hasło „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.

Jak wyjaśnia KAI ks. Łukasz Kordowski, kierownik pielgrzymki, nie statystyki są tu najważniejsze:
- Ważne jest to, co nieśliśmy w swoich sercach. Ważne jest to, co dziś przynieśliśmy Matce. Intencje, pragnienia, dziękczynienia, to wszystko co jest treścią naszego życia, codziennych spraw, trudności i radości, właśnie to przez ręce Maryi dziś ofiarowaliśmy Bogu. Trzeba to podkreślić i Bogu dziękujemy za dar wspaniałej gościnności i życzliwości od ludzi, którzy przyjmowali nas na nocleg, podejmowali posiłkiem.

- W plecakach pielgrzymich nieśliście nie tylko butelkę wody, kromkę chleba i płaszcz od deszczu, ale nieśliście intencje swoje, najbliższych z rodziny, parafii, diecezji, darczyńców z diecezji i trasy pielgrzymkowej. (...) Wysypcie z plecaka, wysypcie z serca wszystkie intencje. Uczyńcie to z wiarą, że Maryja zawsze nas wysłuchuje, że od Matki nikt nie wychodzi niewysłuchany i niepocieszony - mówił biskup ełcki Jerzy Mazur w homilii podczas Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. – Pielgrzymka dobiegła końca. Przynajmniej ta w wymiarze drogi pokonywanej codziennie pieszo. Teraz czas na pielgrzymkę duchową. Ta nigdy się nie kończy, codziennie przemierzając kolejne odcinki wiary. Czy na zakończenie tej pielgrzymki potrafisz zaufać i z głębi serca powiedzieć: Maryjo prowadź, bo Ty znasz drogę. Czy ta pielgrzymka przybliżyła cię do Boga, czy nastąpiła zmiana w myśleniu i działaniu, aby Jezusowi z głębi serca powiedzieć: „Jezu, ufam Tobie”, „Jezu, Ty się tym zajmij”, „Jezu, jeśli Ty tego chcesz, ja też tego pragnę” – pytał zgromadzonych biskup.

- Chwała Panu za wspólny trud pielgrzymowania! U Mamy najlepiej :) Szczęść Boże i do zobaczenia za rok! - obwieścili 12 sierpnia tegoroczni pielgrzymi z Augustowa, dołączając piękne zdjęcia.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DANBUS
Opał klasy PREMIUM
MIRAD - Bar przy kominku
Zakład stolarski
Foto Bajka - Fotograf
Tepete - Auto zastępcze
Weterynarz
GENERALI
Drewno opałowe
Biuro Rachunkowe