• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 13 sierpień 2018 10:50

Zmęczeni ale duchowo umocnieni

Napisane przez Anita Klebanowska
Augustów na Jasnej Górze Augustów na Jasnej Górze Ełcka Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę - Grupa Augustów / Facebook

17 dni w drodze. Setki pokonanych kilometrów w niesamowitych upałach. Niestraszny był im także deszcz. 11 sierpnia z wiarą w sercu i śpiewem na ustach dotarli na Jasną Górę. Wszyscy z uśmiechem, szczęśliwi i duchowo umocnieni.

Pielgrzymi wyruszyli z Augustowa 26 lipca. Największym utrudnieniem okazały się upały - służby medyczne odnotowały kilka omdleń we wszystkich sześciu grupach XXVI Ełckiej Pielgrzymki Pieszej, a maszerowało w nich 450 pielgrzymów, w tym 22 księży, 5 sióstr zakonnych, 7 alumnów WSD, 1 lekarz i 9 pielęgniarek. Najmłodsi uczestnicy to roczna Lidzia i dwuletni Dawidek, a najstarszym uczestnikiem był 81 letni pan Leon. Grupy z Suwałk i Augustowa szły najdłużej, najliczniejsza była natomiast grupa z Pisza, licząca ponad 100 osób. W tym roku pątnikom towarzyszyło hasło „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.

Jak wyjaśnia KAI ks. Łukasz Kordowski, kierownik pielgrzymki, nie statystyki są tu najważniejsze:
- Ważne jest to, co nieśliśmy w swoich sercach. Ważne jest to, co dziś przynieśliśmy Matce. Intencje, pragnienia, dziękczynienia, to wszystko co jest treścią naszego życia, codziennych spraw, trudności i radości, właśnie to przez ręce Maryi dziś ofiarowaliśmy Bogu. Trzeba to podkreślić i Bogu dziękujemy za dar wspaniałej gościnności i życzliwości od ludzi, którzy przyjmowali nas na nocleg, podejmowali posiłkiem.

- W plecakach pielgrzymich nieśliście nie tylko butelkę wody, kromkę chleba i płaszcz od deszczu, ale nieśliście intencje swoje, najbliższych z rodziny, parafii, diecezji, darczyńców z diecezji i trasy pielgrzymkowej. (...) Wysypcie z plecaka, wysypcie z serca wszystkie intencje. Uczyńcie to z wiarą, że Maryja zawsze nas wysłuchuje, że od Matki nikt nie wychodzi niewysłuchany i niepocieszony - mówił biskup ełcki Jerzy Mazur w homilii podczas Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. – Pielgrzymka dobiegła końca. Przynajmniej ta w wymiarze drogi pokonywanej codziennie pieszo. Teraz czas na pielgrzymkę duchową. Ta nigdy się nie kończy, codziennie przemierzając kolejne odcinki wiary. Czy na zakończenie tej pielgrzymki potrafisz zaufać i z głębi serca powiedzieć: Maryjo prowadź, bo Ty znasz drogę. Czy ta pielgrzymka przybliżyła cię do Boga, czy nastąpiła zmiana w myśleniu i działaniu, aby Jezusowi z głębi serca powiedzieć: „Jezu, ufam Tobie”, „Jezu, Ty się tym zajmij”, „Jezu, jeśli Ty tego chcesz, ja też tego pragnę” – pytał zgromadzonych biskup.

- Chwała Panu za wspólny trud pielgrzymowania! U Mamy najlepiej :) Szczęść Boże i do zobaczenia za rok! - obwieścili 12 sierpnia tegoroczni pielgrzymi z Augustowa, dołączając piękne zdjęcia.

Gruby Benek