• 1
  • 2
  • 3
środa, 12 wrzesień 2018 13:02

Joachim Muczyński w "Pytaniu na śniadanie"

Napisane przez  Anita Klebanowska
Joachim Muczyński w programie "Pytanie na śniadanie" Joachim Muczyński w programie "Pytanie na śniadanie" TVP

Państwo Muczyńscy mieszkają w Reszkach, 20 km od Augustowa (gmina Bargłów Kościelny). W naszym regionie, zaliczanym do zielonych płuc Polski, pozyskują różne gatunki miodów, z czego są niezmiernie dumni. 12 września br. można było nawet posłuchać pana Joachima w programie TVP "Pytanie na śniadanie".

Pan Joachim Muczyński, niekwestionowany mistrz pszczelarstwa, udzielał w telewizji wskazówek, jak rozpoznać prawdziwy miód. W dobie, kiedy półki sklepowe uginają się od różnego rodzaju smakołyków, w tym miodów, których ceny rówież wahają się od kilku po kilkadziesiąt złotych, można się pogubić.

Co siódmy słoik miodu jest oszukany

- Temat trudny dla przeciętnego zjadacza miodu. Kiedy miód jest płynny są w zasadzie tylko 2 proste sposoby, by rozróżnić, czy miód jest dobry czy fałszywy. Tzw. łyżeczka, wlewanie miodu płynnego do wody. Jeżeli osiada na dnie i nie ropuszcza się od razu, oznacza to, że miód jest dobry - mówił w programie pan Muczyński, choć po przeprowdzonym doświadczeniu okazało się, że miody sztuczne obecnie mają często podobną konsystencję do tych prawdziwych i w wodzie zachowują się identycznie.

Kolejna metoda na rozpoznanie prawdziwego miodu, tzw. metoda z ołówkiem, okazuje się być również mało wiarygodna:
- Kiedyś ludzie uważali, że jeśli ołówek pomaczany w miodzie zacznie pisać na niebiesko, to wtedy miód jest fałszywy. To nieprawda. Po prostu zawiera on trochę więcej wilgoci - mówi pan Joachim, odradzając ten sposób sprawdzania miodu. - Ważniejszą rzeczą jest kupowanie miodu u sprawdzonych pszczelarzy. Najlepiej też, by miód był skrystalizowany. Każdy prawdziwy miód prędzej czy później musi się skrystalizować. Najdłuższym do krystalizacji miodem jest miód akacjowy, najszybszym miód rzepakowy, który już po 3 dniach potrafi się skrystalizować po odwirowaniu.

W sklepie najczęściej spotykamy się z miodem płynnym, który ładnie wygląda i ma świetną konsystencję. Pan Muczyński, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klienteli, poleca miód kremowany, który konsystencją nie odbiega od płynnego a właściwościami zdrowotnymi nie odbiega niczym od miodu skrystalizowanego.

Krótka historia Pasieki Muczyńscy

- Początek naszej przygody z pszczelarstwem przypada na rok 1947. Wtedy dziadek Antoni kupił jeden ul i osadził w nim rój pszczół. Coraz bardziej zafascynowany życiem tych owadów, w kolejnych latach już sam budował nowe ule i powiększył pasiekę do ok. 60 pni. (...) Po skończonej szkole średniej technicznej syn Antoniego, a mój tata Joachim, zaczął więcej pomagać przy pszczołach. Także budował ule i prowadził pasiekę wędrowną. Udoskonalał posiadany sprzęt pszczelarski i poszerzał wiedzę. Obecnie posiadamy około 250 rodzin pszczelich rozstawionych w kilku miejscach. Ja (Dominik), syn Joachima i Jadwigi, to już trzecie pokolenie pszczelarzy. Odkąd tylko pamiętam, chciałem zajmować się pszczołami. (...) Główny nadzór nad całością ma oczywiście tata, jako najbardziej doświadczony pszczelarz z nas wszystkich, dyplomowany mistrz pszczelarstwa - opisuje syn pana Joachima.

Dziś w ofercie państwa Muczyńskich znajdziemy nie tylko rożne rodzaje miodów, ale również świece i inne produkty pszczele. Pracę tę i wiedzę doceniła również ogólnopolska telewizja, czego serdecznie gratulujemy.

Telewizyjny występ pana Joachima można obejrzeć na stronie internetowej programu "Pytanie na śniadanie".

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zakład stolarski
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
Opał klasy PREMIUM
Foto Bajka - Lustra
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Marzec 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Inter Meble
Tepete - Auto zastępcze
Weterynarz
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Gruby Benek
Biuro Rachunkowe
GENERALI
^ REKLAMA ^