• 1
  • 2
  • 3
  • 4
Wczytaj więcej Przytrzymaj SHIFT aby wczytać wszystko Wczytaj wszystko
Prasa regionalna - Augustów - Gazeta Augustowski Reporter
piątek, 07 lipiec 2017 19:05

Kłódka na punktach skupu mleka

Dnia 1 lipca na wielu punktach skupu mleka między innymi w Bargłowie Kościelnym zawisła już na zawsze kłódka, a rolnicy z tejże gminy skarżą się, że Wójt nie wsparł ich w walce z likwidacją punktów przez Mlekpol.


Andrzej Kwieciński, Wójt Gminy zdementował powyższe zarzuty. Pismo z prośbą o przedłużenie działania punktów skupu zostało sporządzone i wysłane do Mlekpolu już w kwietniu tego roku. "Niestety do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi" - skomentował Andrzej Kwieciński. Twierdzi również, że rolnicy o piśmie zostali poinformowani. "Na dzień dzisiejszy w Bargłowie jest to grupa 30 rolników. Wszyscy doskonale się znamy. Nie ma możliwości, by nastąpiło tu jakieś niedoinformowanie".

Prezes Zarządu Mlekpol Edmund Borawski powiedział nam, że nie pamięta czy odpowiedź na pismo została sporządzona. Bowiem pism tego rodzaju do władz firmy wpływało bardzo dużo.
" Informacja o tym, że przeżywa się taka forma jak punkt skupu mleka jest wprowadzana od 5 lat. Apelowaliśmy do rolników, żeby podejmowali wygodniejszą formę czyli odbiór bezpośredni z gospodarstwa. Mleko dostarczane do skupu przez rolników było bardzo niestabilne pod względem jakości mikrobiologicznej i chemicznej. Często zdarzały się w nim wtórne infekcje" - dodał Prezes. "Na tego rodzaju produkt, który też jest surowcem do wyrobu innych produktów nie możemy sobie pozwolić. My oczekujemy jakości ekstra".

Zarówno w opinii Wójta, jak Prezesa Zarządu rolnicy mieli wiele lat, by się do unijnych przepisów dostosować. Twierdzą również, że regularnie przypominali o tym rolnikom.
Dlaczego rolnicy nie chcą, by mleczarnia odbierała od nich mleko? Ponieważ postawiła warunek: musi być co najmniej 100 litrów dziennie. A to oznacza, że rolnik powinien hodować co najmniej 10 krów. Mniejsze stada musi uzupełnić, albo zlikwidować.
"Teraz rolnicy dogadują się z jakąś suwalską spółką, która obiecała im, że każdy litr mleka od nich odbierze. Ciekawe tylko, czy też będzie płacić w terminie..." dodał Wójt.

To się okaże.... i chyba wypada życzyć obu stronom, aby było to optymalne rozwiązanie konfliktu.

Dział: Aktualności
piątek, 07 lipiec 2017 15:08

Pracowali bez wymaganych dokumentów

6 lipca br. funkcjonariusze z Placówki SG w Augustowie w wyniku kontroli legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców zatrzymali 6 obywateli Ukrainy, którzy pracowali nielegalnie.

Dział: Aktualności
piątek, 07 lipiec 2017 11:18

Telefon interwencyjny w Augustowie

W środę, 5 lipca w Urzędzie Miejskim w Augustowie uruchomiony został telefon interwencyjny. Dzwoniąc pod numer 511 180 094 od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 20.00, a w weekendy i święta w godz. 10.00-14.00 zgłosić można problemy związane z infrastrukturą miejską dotyczące m. in. funkcjonowania oświetlenia ulicznego, koszy na śmieci, ławek czy miejskich dróg.

Dział: Aktualności
piątek, 07 lipiec 2017 10:27

Życie i Twórczość Ireny Krzywińskiej

Leśny Zakątek Kultury Zdrowa Zośka zaprasza na wydarzenie „Życie i twórczość Ireny Krzywińskiej”, na której będzie można zobaczyć wystawę prac autorki w plenerze.

Dział: Kultura
piątek, 07 lipiec 2017 09:45

72. rocznica Obławy Augustowskiej

Kto upomni się o zamordowanych w lipcu 1945 r. mieszkańców tej ziemi, jeśli nie my tu mieszkający? Przybywajcie, zabierzcie rodziny, przyjaciół znajomych. W środę – 12 lipca będziemy obchodzić 72. rocznicę Obławy Augustowskiej.

Dział: Aktualności

Policjanci z Posterunku Policji w Suchowoli zatrzymali nietrzeźwego kierującego. Dodatkowo, podczas kontroli, mężczyzna za odstąpienie od czynności służbowych, zaproponował policjantom łapówkę. 32-latek został zatrzymany. Odpowie teraz nie tylko za jazdę w stanie nietrzeźwości, ale również za próbę wręczenia korzyści majątkowej.

Dział: Aktualności