• 1
  • 2
  • 3
Wczytaj więcej Przytrzymaj SHIFT aby wczytać wszystko Wczytaj wszystko
Prasa regionalna - Augustów - Gazeta Augustowski Reporter
poniedziałek, 04 marzec 2019 14:28

Papierosy ukryte w busie

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w gminie Augustów zatrzymali do kontroli auto wypełnione nielegalnymi papierosami. Kontrabandę wartą blisko 130 tys. zł. przewoził obywatel Litwy.

Dział: Aktualności

W niedzielę, 3 marca w Augustowie odbyły się uroczystości ku czci bojowników antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległości przeciwstawili się sowieckiej agresji. W obchodach udział wziął burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk, zastępca burmistrza Augustowa Filip Chodkiewicz oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Augustowie Marcin Kleczkowski.

Dział: Aktualności
poniedziałek, 04 marzec 2019 12:36

Odzyskano dwa luksusowe auta

Funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali dwa luksusowe auta pochodzące z przestępstwa. Wartość zabezpieczonych samochodów oszacowano na 320 tys. zł.

Dział: Aktualności
poniedziałek, 04 marzec 2019 11:48

Przysięga Terytorialistów w Augustowie

Po raz drugi w tym roku i po raz drugi w Augustowie odbyła się przysięga wojskowa żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość wpisała się w lokalne obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Dzisiejsza uroczystość była ostatnim etapem szkolenia podstawowego, które rozpoczęło się 16 lutego. Ochotnicy złożyli przysięgę na sztandar 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej.

Jednocześnie 3 marca zakończyło się szkolenie wyrównawcze żołnierzy rezerwy, którzy w lutym zasili szeregi brygady.
Do uczestników przysięgi list skierował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Minister zwrócił uwagę, że celem żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej jest zapewnienie bezpieczeństwa lokalnej społeczności oraz regionu, z którego pochodzą. Mariusz Błaszczak podkreślił też, że przysięga odbywa się w roku, w którym obchodzona jest 20. rocznica wstąpienia Polski do NATO.

Dowódca brygady płk Sławomir Kocanowski zaznaczył, że dwa dni temu obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" oraz druga rocznica nadania 1PBOT imienia gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław" oraz tradycji oddziałów bojowych AK: "Na tym fundamencie zbudowane są wartości naszej formacji. Składając przysięgę wojskową przyjmujecie na siebie obowiązek stania na straży wartości, o które walczył nasz patron".

Przysięga wojskowa zgromadziła rodziny żołnierzy, mieszkańców Augustowa, dowódców, szefów i komendantów jednostek i instytucji wojskowych oraz służb mundurowych. Oprócz tradycyjnych wyróżnień wręczony został także srebrny medal "Za zasługi dla obronności kraju". Otrzymali go Państwo Krzysztof i Urszula Zachar - rodzice Artura (który pełni Terytorialną Służbę Wojskową w 12 batalionie lekkiej piechoty w Suwałkach) oraz Adriana i Wiktora (którzy właśnie rozpoczęli tę służbę).

Była to druga przysięga żołnierzy WOT na Rynku Zygmunta Augusta. W Augustowie Terytorialsi po raz pierwszy wypowiedzieli słowa roty 29 października 2017 roku.
Po przysiędze przy pomniku Żołnierzy Wyklętych odbył się apel pamięci.

Ostatnim punktem obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Augustowie był bieg "Tropem Wilczym", w którym reprezentacja 12 batalionu lekkiej piechoty wystartowała z flagą WOT.

W podobnym biegu w Piątnicy żołnierze 13 batalionu lekkiej piechoty zajęli trzy pierwsze miejsca w kategorii służb mundurowych. Na podium stanęli: szer. Adam Szydlik, kpr. Karol Kaczkowski oraz st. szer. Bartosz Ciuchnicki.

Kolejna przysięga wojskowa odbędzie się 13 kwietnia. Poprzedzi ją szkolenie podstawowe, które rozpoczynie się 29 marca. Rekrutację do służby w 1PBOT prowadzą Wojskowe Komendy Uzupełnień w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Łomży i Suwałkach. Więcej o procesie rekrutacji na stronie https://terytorialsi.wp.mil.pl


por. Łukasz Wilczewski

Dział: Aktualności
poniedziałek, 04 marzec 2019 11:47

Dobre czwartki – "Mój piękny syn"

W imieniu Kina Iskra serdecznie zapraszamy na seans pt. "Mój piękny syn".

Dział: Aktualności

Augustowscy Policjanci brali udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz zachęcali do pracy w Policji podczas Biegu Pamięci.

Dział: Aktualności
poniedziałek, 04 marzec 2019 11:31

Budynek augustowskiego dworca PKP odzyska blask

Już za kilka dni poznamy wykonawcę dokumentacji projektowo-kosztorysowej remontu budynku dworca PKP w Augustowie. W budynku swoją lokalizację znajdzie oddział Muzeum Ziemi Augustowskiej.

Dział: Aktualności