• 1
  • 2
piątek, 12 kwiecień 2019 20:43

Kultura polityczna Augustowa

Napisał

Na temat inwestycji w Augustowie zostało powiedziane już wiele - co będzie, czego nie będzie, na co miasto stać, a na co nie. Wszystkie te ustalenia najczęściej możemy usłyszeć podczas sesji Rady Miejskiej. To tam, zapadają kluczowe decyzje dotyczące codziennego funkcjonowania i rozwoju miasta. Ale w jakiej atmosferze się to odbywa?

Warto przypomnieć czym jest kultura polityczna, pojęcie, które niestety w Augustowie zanikło. "Ogół postaw, wartości i wzorów zachowań dotyczących wzajemnych stosunków władzy i obywateli." - tak mówi encyklopedia. Tego na sesjach Rady Miasta nie uświadczymy. Wzajemne oskarżenia, przerywanie wypowiedzi - oto chleb powszedni dyskusji władz miasta. Przykład? Ostatnia sesja, gdzie to wiceprzowdniczący, Adam Sieńko, toczył swego rodzaju wojnę słowną z przewodniczącym gremium, Marcinem Kleczkowskim. Padały zarzuty o "nikczemną manipulację" czy brak godności.

Może więc warto zmienić język, narrację tego, co wygłaszane jest na forum publicznym. Czyż nie jest tak, że osoby, które społeczeństwo obdarza zaufaniem przy urnach wyborczych powinny reprezentować sobą coś więcej niż przekrzykiwanie się i wzajemny brak zaufania?

Z poważną polityką ma to niewiele wspólnego, ale o powadze naszych decydentów już pisaliśmy. Czy Sienkiewiczowskie "słuchać hadko" to słowa odpowiednie do sytuacji?

Najlepiej wyrobić własną opinię oglądając relację z obrad ostatniej sesji Rady Miejskiej. Jeśli oczywiście ktoś dotrwa do końca: https://esesja.tv/transmisja/916/ix-sesja-rady-w-dniu-czwartek-11-kwietnia-2019.htm

Taekwondo
Gruby Benek