• 1
  • 2
  • 3
  • 4
środa, 04 wrzesień 2019 15:52

Obawy radnych o cenę wody

Napisał

Od dłuższego czasu w Augustowie mówi się o wzroście cen wody. Ta sprawa wzbudziła również niepokój niektórych radnych. Skąd te obawy?

 

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wymaga modernizacji, której koszt oszacowano na 20 mln złotych. Nie ma jednak na to pieniędzy. W kuluarach mówi się więc o podwyżkach cen wody, aby uzyskać choć część pieniędzy potrzebnych do zrealizowania inwestycji.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Augustowie problem poruszył radny Tomasz Miklas. Twierdzi, że rządzący dwukrotnie mieli szansę na zdobycie środków zewnętrznych na modernizację przedsiębiorstwa, ale ani razu z tej szansy nie skorzystano.

"Miasto dobitnie pokazało w ten sposób, że nie jest zainteresowane realizowaniem tak ważnych inwestycji, jak modernizacja wodociągów. A to kuriozalne z dwóch powodów. Po pierwsze - mieszkamy w mieście turystycznym, po drugie - augustowianie płacą najdrożej w okolicy za wodę i ścieki. Więcej niż w Suwałkach czy w Ełku. Modernizacja nie jest wciąż wykonana i rodzi się pytanie, czy jeśli teraz wydamy na to 20 mln złotych, jak znacząco podrożeją te usługi."

Głos w tej sprawie zabrał Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa. Włodarz miasta przyznaje, że miasto nie zrealizowano przygotowanego trzy lata temu projektu naprawczego, ani nie występowało o dotacje. Jak tłumaczy, były konkretne powody.

"Głównym elementem tego projektu było wybudowanie suszarni odpadu ściekowego. Środki, jakie miało to pochłonąć były ogromne, a co najważniejsze - nie rozwiązywało to naszego problemu. Dzisiaj z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że dobrze się stało, bo miasto rozbudowuje się w stronę oczyszczalni i ówczesne rozwiązania byłby nieadekwatne do tego, czego dziś wymaga modernizacja tego obiektu."

W swoim wystąpieniu Karolczuk podkreślił również, że podwyżek cen za wodę i ścieki na razie nie będzie. Wszystko będzie jednak zależało od tego czy przedsiębiorstwo wodociągowe pozyska fundusze na remont ze środków zewnętrznych.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

August
McDonald's
Zakład stolarski
Opał klasy PREMIUM
DANBUS