• 1
  • 2
środa, 04 wrzesień 2019 15:52

Obawy radnych o cenę wody

Napisał

Od dłuższego czasu w Augustowie mówi się o wzroście cen wody. Ta sprawa wzbudziła również niepokój niektórych radnych. Skąd te obawy?

 

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wymaga modernizacji, której koszt oszacowano na 20 mln złotych. Nie ma jednak na to pieniędzy. W kuluarach mówi się więc o podwyżkach cen wody, aby uzyskać choć część pieniędzy potrzebnych do zrealizowania inwestycji.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Augustowie problem poruszył radny Tomasz Miklas. Twierdzi, że rządzący dwukrotnie mieli szansę na zdobycie środków zewnętrznych na modernizację przedsiębiorstwa, ale ani razu z tej szansy nie skorzystano.

"Miasto dobitnie pokazało w ten sposób, że nie jest zainteresowane realizowaniem tak ważnych inwestycji, jak modernizacja wodociągów. A to kuriozalne z dwóch powodów. Po pierwsze - mieszkamy w mieście turystycznym, po drugie - augustowianie płacą najdrożej w okolicy za wodę i ścieki. Więcej niż w Suwałkach czy w Ełku. Modernizacja nie jest wciąż wykonana i rodzi się pytanie, czy jeśli teraz wydamy na to 20 mln złotych, jak znacząco podrożeją te usługi."

Głos w tej sprawie zabrał Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa. Włodarz miasta przyznaje, że miasto nie zrealizowano przygotowanego trzy lata temu projektu naprawczego, ani nie występowało o dotacje. Jak tłumaczy, były konkretne powody.

"Głównym elementem tego projektu było wybudowanie suszarni odpadu ściekowego. Środki, jakie miało to pochłonąć były ogromne, a co najważniejsze - nie rozwiązywało to naszego problemu. Dzisiaj z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że dobrze się stało, bo miasto rozbudowuje się w stronę oczyszczalni i ówczesne rozwiązania byłby nieadekwatne do tego, czego dziś wymaga modernizacja tego obiektu."

W swoim wystąpieniu Karolczuk podkreślił również, że podwyżek cen za wodę i ścieki na razie nie będzie. Wszystko będzie jednak zależało od tego czy przedsiębiorstwo wodociągowe pozyska fundusze na remont ze środków zewnętrznych.

Gruby Benek