• 1
  • 2
sobota, 07 wrzesień 2019 14:59

Déjà vu, czyli remont ulicy Młyńskiej

Napisał

Niektórzy z państwa na pewno mieli w swoim życiu tzw. déjà vu. Polega to na odczuciu, iż przeżywana sytuacja wydarzyła się już kiedyś. Tak właśnie ma się sprawa remontu ulicy Młyńskiej w Augustowie. A właściwie braku jej remontu, gdyż władze miasta nie mogą dojść do porozumienia na temat finansowania przebudowy. Sytuacja wygląda bliźniaczo do przebudowy ulicy Wojska Polskiego.

 

I tym razem przedmiotem sporu stało się finansowanie... budowy oświetlenia. Po raz kolejny więc, miasto i powiat nie mogą dojść do porozumienia, kto wyłoży pieniądze na wymianę lamp. Starostwo, póki co, temat remontu ulicy porzuciło. Władze miejske zadeklarowały, że mogą dołożyć wyłącznie do modernizacji ulicy, a to w ocenie zarządcy, czyli władz powiatu zdecydowanie za mało.

Wczoraj informowaliśmy , że w zbliżającym się roku władze powiatowe postawiły głównie na remonty dróg zlokalizowanych na terenach gmin. Na pytanie czy ulica Młyńska zostanie wyremontowana starosta Jarosław Szlaszyński jednoznacznej odpowiedzi nie udzielił.

"Zabiegamy o dofinansowanie czterech inwestycji zlokalizowanych na terenach gmin. Wśród nich nie ma Młyńskiej. Termin składania wniosków minął 29 sierpnia. Gdyby jednak samorządom udało się porozumieć w kwestiach finansowych, to powiat mógłby próbować pozyskać dodatkowe fundusze. Dokumentację techniczną posiadamy."

Cała historia przypomina to, co widzieliśmy w przypadku przebudowy ulicy Wojska Polskiego. Władze miasta uważały, że modernizacja linii powinna być ujęta we wniosku o dotację do Funduszu Dróg Samorządowych. Gdy ostatecznie tak się stało, burmistrz dołożył brakującą kwotę i oświetlenie zostanie wykonane. Teraz taki sam problem dotyczy ulicy Młyńskiej, gdzie w budynku po byłym gimnazjum mieścić ma się ratusz. Problem w tym, że droga do okazałego budynku jest wąska, zniszczona i wymaga przebudowy, której koszt oszacowano na ok. 5 mln zł.

Burmistrz Augustowa, Mirosław Karolczuk, uważa, że władze miejskie mogą pokryć połowę wydatków. Nie zgadza się jedynie na to by na Ratuszu ciążył jeszcze obowiązek zapłaty za remont oświetlenia.

"Uważamy, że to zadanie powinno być wpisane do wniosku o dofinansowanie. A w tej chwili tak nie jest."

Obie strony na ten temat będą jeszcze rozmawiały. Z dużym prawdopodobieństwem można więc założyć, iż czeka nas kolejna runda samorządowego pojedynku...

Gruby Benek