Wydrukuj tę stronę
środa, 02 październik 2019 11:59

Kandydat z Podlasia zastąpi Kornela Morawieckiego

Napisane przez KR

Nowym kandydatem na senatora, który został wskazany przez PiS po śmierci Kornela Morawieckiego, jest Marek Komorowski, wiceprzewodniczący sejmiku województwa podlaskiego.

 

Polityk będzie ubiegał się o mandat w okręgu nr 59, który obejmuje powiaty: augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski, zambrowski oraz miasta: Łomżę i Suwałki. Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało nowego kandydata w dniu śmierci jego poprzednika, Kornela Morawieckiego. Był to bowiem ostatni możliwy termin złożenia takiej deklaracji.

O fotel w okręgu łomżyńsko – suwalskim Komorowski będzie walczył z Zenonem Białobrzeskim, emerytem ze Zbójnej (Polskie Stronnictwo Ludowe) i Januszem Wasilewskim z Tartaku, nie należącym do żadnej do partii politycznej, a wystawionym przez ruch Kukiz'15.

Marek Komorowski urodził się w 1960 roku. Jest radcą prawnym prowadzącym kancelarię, która obsługuje samorządy. Wcześniej pełnił funkcję starosty powiatu zambrowskiego (1998 - 2002). Był też radnym miejskim w Zambrowie oraz dyrektorem departamentu urzędu wojewódzkiego w Łomży. W roku 2018 został wybrany na radnego sejmiku VI kadencji, startując z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych w okręgu nr 3 (Łomża i powiaty: łomżyński, kolneński grajewski, zambrowski). Aktualnie jest wiceprzewodniczącym sejmiku województwa podlaskiego oraz członkiem komisji statutowo - regulaminowej. Radnym jest nieprzerwanie od 1990 roku. Nowy kandydat starający się o senatorski fotel zadeklarował swoje poświęcenie dla ludzi mieszkających w okręgu łomżyńsko – suwalskim. Zapewnił, że pragnie m.in. kontynuować budowę Via Baltiki, rozpocząć budowę Via Carpatii oraz Rail Baltiki.

Poprzedni kandydat na senatora z okręgu nr 59, Kornel Morawiecki, zmarł 30 września w wieku 78 lat. Miał nowotwór trzustki, z którym zmagał się od dawna. Był ojcem aktualnie rządzącego premiera, Mateusza Morawieckiego. Działał w opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, był założycielem i przewodniczącym Solidarności Walczącej, posłem i marszałkiem seniorem Sejmu VIII kadencji oraz ogromnym autorytetem dla wielu ludzi. 27 września 2019 roku został odznaczony Orderem Orła Białego przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.