• 1
  • 2
piątek, 01 maj 2015 11:48

Burmistrz i Towarzystwo

Napisał

Restauracja "Atva" była miejscem spotkania burmistrza Wojciecha Walulika zaproszonego przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Augustowskiej z mieszkańcami Augustowa. Na spotkaniu, ku ubolewaniu prezesa stowarzyszenia, Mariana Dyczewskiego, zabrakło zaproszonych do wspólnej dyskusji przedstawicieli władz samorządowych – Bogdana Dyjuka i Filipa Chodkiewicza. Reprezentację Urzędu Miejskiego uzupełniała jedynie pełnomocnik burmistrza do spraw promocji, Anna Samel.

Samo spotkanie przebiegało w stosunkowo spokojnej atmosferze, choć momentami zdarzało się zebranym dotknąć tematów, które znacznie podnosiły temperaturę wymiany zdań.

Na wstępie gospodarz spotkania nakreślił główne punkty, w stosunku do których Towarzystwo oczekiwało wyjaśnień i zajęcia stanowiska przez burmistrza. Dotyczyły one przede wszystkim działań zmierzających do pogodzenia uzdrowiska z rozwojem przemysłu, a zwłaszcza pomysłu radnych na utworzenie dodatkowych enklaw przemysłowych w okolicach osiedla Bema oraz dawnych Silikatów zamiast skupienia się na tworzeniu jednej dużej strefy ekonomicznej położonej na południowy zachód od miasta w rejonie obwodnicy. Ponadto odnosiły się do rozwiązania problemu ulic podzielonych na powiatowe i miejskie, nie najlepszych wyników badań jakości powietrza w mieście, co związane jest z brakiem rozbudowy miejskiej sieci ciepłowniczej, oraz reakcji burmistrza na sposób dokonania cięć drzew na augustowskich ulicach, które miały zaszkodzić samym drzewom, mijając się tym samym z podstawowymi zasadami pielęgnacji.

Zabierając głos, burmistrz próbował rozwiać wątpliwości dotyczące koncepcji tworzenia dodatkowych obszarów przemysłowych oraz ryzyka wpływu takiego rozwiązania na ostateczne decyzje Ministerstwa Zdrowia. Co prawda uspakajał, że wszystko jest na dobrej drodze, jednakże szczegółami całej operacji podzielić się nie chciał, argumentując to dobrem mieszkańców. Tematu ochrony środowiska i rozbudowy sieci ciepłowniczej włodarz nie podjął, wspomniał tylko o szukaniu źródeł finansowania i przeszedł do sprawy dróg. Określił ogólną liczbę miejskich ulic zarządzanych przez powiat na blisko 70% i stwierdził, że miasta nie stać na przejęcie takiej ilości. W związku z czym możliwości poprawy ogólnej infrastruktury widzi we współpracy ze starostą, czego sztandarowym przykładem ma być wspólna realizacja w 2017 roku całej ulicy 3 Maja. Przy okazji wywiązała się dyskusja w temacie zaproponowanego ostatnio sposobu utwardzenia ulicy Wilczej i konsekwencji, jakie jej budowa bez planu zagospodarowania przestrzennego może za sobą pociągnąć.

Dalsza część spotkania przebiegała pod znakiem bezpośrednich pytań. Pytano o nowy cmentarz komunalny, którego lokalizację burmistrz był w już stanie określić. Cmentarz ma być umiejscowiony w odległości, jak stwierdził, 8 kilometrów od centrum miasta na wysokości stoczni jachtowej przy drodze na Ełk. Zebrani poruszyli jeszcze między innymi sprawę zatrudnienia nowych osób w urzędzie, przyszłości Gimnazjum nr1, zmiany lokalizacji skate parku oraz planów zagospodarowania okolic plaży miejskiej. Zwłaszcza te ostatnie punkty wzbudziły sporo kontrowersji. Dopatrywano się tam bowiem nawet osobistych interesów radnych. Zarzucono też burmistrzowi, że jest pierwszym gospodarzem miasta, który skrócił godziny przyjęć mieszkańców. Ten z kolei bronił się tym, że pomimo skróconego czasu przyjął w okresie sprawowania władzy niepomiernie więcej zainteresowanych niż w podobnych okresach czynili to poprzednicy. Poruszono również temat zakładanej wyprzedaży miejskich kamienic oraz sposobu przyznawania i wysokości dotacji z miejskiego budżetu w odniesieniu do stowarzyszenia GO Augustów.

Na zakończenie burmistrz jeszcze raz zapewnił o dołożeniu wszelkich starań zmierzających do przejrzystości i transparentności działań miejskiej władzy. Żegnając się, jednocześnie żałował, iż nie o wszystkim mógł zgromadzonych poinformować, co miało wynikać nie z osobistych niechęci, ale jak to określił – z troski o interes publiczny.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.