• 1
 • 2
 • 3
 • 4
piątek, 27 listopad 2015 19:39

"Szkoła im. Piłsudskiego bez Piłsudskiego?"

Napisała 

Przy ulicy Młyńskiej w Augustowie nie będzie już szkoły? Choć nie ma jeszcze wiążącej decyzji w tej sprawie, pierwszy krok w kierunku przeniesienia Gimnazjum nr 1 do budynku SP4 został uczyniony. W dniu 25 listopada miejska komisja społeczno-oświatowa pozytywnie zaopiniowała wypracowaną przez burmistrza i kierownika Wydziału Edukacji i Sportu propozycję zmiany sieci szkół i obwodów szkolnych obejmującą m.in. połączenie wspomnianych placówek w zespół.

Zanim radni przystąpili do głosowania, zostali zapoznani z danymi liczbowymi dotyczącymi oświaty – kosztami, jakie ponosi na nią miasto, strukturą wydatków na poszczególne typy szkół, sytuacją demograficzną w poszczególnych obwodach szkolnych, liczbą uczniów w placówkach i tym, jak zmieniała się ona na przestrzeni lat. Prezentację przedstawił Dariusz Szkiłądź, który dowodził, że istniejąca sieć szkolna jest niedostosowana do potrzeb społecznych zwłaszcza na poziomie gimnazjów, gdzie uczniowie uciekają ze swoich obwodów wybierając inną niż im przypisana szkołę, a często placówki nie prowadzone przez miasto. – Ponad 260 uczniów odchodzi z miasta do szkoły społecznej lub zarządzanego przez powiat Gimnazjum nr4 – poinformował.

Najtrudniejszą sytuacje ma według przedstawionych danych Gimnazjum nr 1, do którego w ostatnich latach uczęszczało jedynie w granicach 20-30% dzieci z obwodu. I to właśnie ta placówka stała się głównym przedmiotem dyskusji, w której uczestniczyli przybyli na posiedzenie dyrektorzy i nauczyciele augustowskich szkół. Nie pierwszej, gdyż o losie szkoły rozmawiano już na spotkaniu w "jedynce" (podobne spotkanie odbyło się też w SP4). Wówczas przedstawiono cztery rozwiązania. I choć w opinii rady pedagogicznej najlepszym dla społeczności miasta byłoby to zakładające połączenie Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 3 w budynku przy ulicy Młyńskiej, władze Augustowa za optymalny wariant uznały (i od początku forsowały) przeniesienie "jedynki" do SP4. Wybór uzasadniał kierownik Wydziału Edukacji i Sportu w tych słowach:

 • uczniowie Gimnazjum nr 1 będą uczyli się w lepszych warunkach, będą mieli halę sportową, wyremontowany, bezpieczny budynek;
 • jako że będzie to zespół szkół, uczniowie podstawówki chętniej zostaną w tej szkole na następny etap edukacyjny;
 • dobre warunki nauki oraz znajomość szkoły i kadry zmniejszy odpływ uczniów do innych gimnazjów;
 • stabilizacja zatrudnienia kadry Gimnazjum nr1;
 • szkoła stanie się szkołą pokoleniową, gdyż starsze rodzeństwo będzie przyprowadzać młodsze;
 • Gimnazjum nr 1 zachowuje swoje tradycje, imię i sztandar;
 • zmniejszy się koszt utrzymania budynku SP4 i funkcjonowania Gimnazjum nr 1;
 • zwiększy się liczba dzieci uczęszczających do Gimnazjum nr 3 i zmniejszy koszt utrzymania Zespołu Szkół Samorządowych;
 • miasto uzyska budynek po Gimnazjum nr1 z możliwością zagospodarowania go na inne cele.

Zdania co do słuszności argumentów były podzielone. Radny Adam Cilulko zgłosił wątpliwość, czy da się w jednym budynku pomieścić dwie szkoły. Na trudności z fizycznymi możliwościami SP4 wskazywali też jej pracownicy i dyrektor, mówiąc o widmie nauki na dwie zmiany, braku pomieszczeń na zapewnienie szatni dla gimnazjalistów, braku miejsca na dodatkowe zbiory biblioteczne, niekomfortowości sal, które mieliby zająć starsi uczniowie, konieczności dostosowania klas i adaptacji na sale lekcyjne przestrzeni pełniących inne funkcje. – Warunki są luksusowe, co nie oznacza, żeby je do końca zniszczyć – wyjaśniał swe obawy dyrektor "czwórki". – Jeśli puścić tam 6 oddziałów, to pękamy w szwach – twierdzili nauczyciele. – Proszę mi udowodnić, że zmienienie obwodu Gimnazjum nr 1 zwiększy liczbę chętnych do tego gimnazjum – zapytywała z kolei przewodnicząca rady rodziców SP4, dodając, że wybór szkoły nie wynika z odległości do placówki.

Padły również pytania o los nauczycieli, propozycja wstrzymania działań do czasu ostatecznych decyzji odnośnie do planów przywracania ośmioklasowych szkół oraz uwagi na temat wieloletniego zaniedbania Gimnazjum nr 1 i pozytywnych skutków, jakie mógłby odnieść remont budynku i stworzenie tam zaplecza sportowego. Dyrektor Gimnazjum nr 2 uczuliła zaś radnych na nowe obwody. – Żeby nie powtórzyła się taka sytuacja, że 5 oddziałów będzie w szkole nr 3, dwa w planowanym Zespole Szkół nr 2 i po dwa zostanie dla Gimnazjum nr2. Następną szkołą, która przestanie się opłacać, będzie "dwójka" – wyraziła swoje obawy. Na korzyści tworzenia zespołów szkół zwróciła za to uwagę dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych, uspokajając, że nie dochodzi do negatywnych interakcji dzieci starszych z młodszymi, i twierdząc, że wraz ze zmianą obwodów pojawia się szansa na odzyskanie dzieci uciekających do "czwórki". Nie zabrakło też pełnych emocji wypowiedzi pracowników szkoły, którą najprawdopodobniej czekają przenosiny. Na słowa burmistrza, że wierzy on, iż prezentowane przez Gimnazjum nr 1 wartości i standardy będą zachowane w nowej strukturze organizacyjnej, jedna z nauczycielek odrzekła: – Pod warunkiem, że my w końcu naprawdę dostaniemy szansę. Bo jak na razie to nie mieliśmy za wiele tych szans. A teraz odbiera nam się siedzibę. Nie wiem, jak to będzie. Szkoła im. Piłsudskiego bez Piłsudskiego? Zobaczymy.

Opinia radnych z komisji nie jest równoznaczna z przenosinami szkoły. Daje jednak zielone światło do rozpoczęcia działań w tym kierunku. Kolejnym krokiem jest przygotowanie uchwały intencyjnej. Po jej podjęciu przez radnych o decyzji zostanie powiadomiony podlaski kurator oświaty z prośbą o wydanie opinii w tej sprawie. Po zaopiniowaniu odpowiednia uchwała trafi ponownie do rozpatrzenia na sesję. – Te wszystkie procedury muszą zakończyć się najpóźniej do końca lutego przyszłego roku. I na wiosnę, jeżeli wszystko zakończy się pomyślnie, rozpoczniemy procedurę przeniesienia – poinformował podsumowując posiedzenie kierownik Wydziału Edukacji i Sportu.

Komentarze  

#15 sylwester 2015-12-01 17:50
Polecam przytoczony w artykule przedostatni pkt uzasadnienia obecnego kierownika:
"zwiększy się liczba dzieci uczęszczających do Gimnazjum nr 3 i zmniejszy koszt utrzymania Zespołu Szkół Samorządowych;"
A gdzie upchniecie obecne maluchy "mądrzy" radni? Może zawczasu warto pomyśleć o godnych warunkach do nauki dla najmłodszych drodzy radni. Chcemy aby nasze dzieci uczyły się w godnych warunkach a nie na kilka zmian! Nie obchodzi nas to, że WAS stać na szkołę społeczną, nas nie stać!!!!! Skoro taka ma być polityka rozrzucania trójki, to zawczasu proszę wynająć i wyremontować w budynku gimnazjum na młynskiej sale dla najmłodszych z trójki! Augustów dla jego mieszkańców,a nie tylko dla kilku radnych z durnymi pomysłami!!!

@ Augustowiak- nie zaśmiecaj gostku dyskusji uogólniającymi atakami na bez argumentów, bo z daleka można wyczuć że albo zacietrzewiony decydent albo z chrapką i planami co do terenu.
Cytować
#14 rdest 2015-11-30 23:19
@12 nie wierzę,że nie czytasz,jesteś klasyczną ofiarą tych mendiów.. Jesteś odjechany ,brak Ci argumentów,wiec wysyłasz do doktora , stary chwyt ,świadczący o Twojej" kulturze i delikatności." z jaką wypowiadałeś się wielokrotnie ,zresztą na tym blogu .Pozdro.
Trollowanie nie należy do najstarszych profesji tego świata ,ale można określić ,jako specyficzną formę za(do)rabiania się. Po za tym ,nie zabawiaj się w psychoanalityka!!!!!
Cytować
#13 rdest 2015-11-30 20:11
@ Augustowiak
"rdest człowieku że Ty tak czujesz to nie znaczy że wszyscy tak myślą" Zdecyduj się czucie czy myślenie.. Radzę myślec , emocje to raczej słaby doradca w sprawach konkretnych.
Cytować
#12 Augustowiak 2015-11-30 19:50
Akurat nie czytam gazety wyborczej i nie oglądam TVN. A tobie radze iść do lekarza bo masz problemy ze sobą. Szkoda mojego cennego czasu na czytanie tych ordynarnych i chamskich komentarzy.
Cytować
#11 rdest 2015-11-30 19:32
@Augustowiak (może) Ty mi pachniesz młodym wykształconym z wielkiego miasta. Peace and love ,,cha,cha spóżniłeś się o 40 ,żeby uprawiać te hippisowskie tandetne filozofię miłości na haju. Teraz takie czasy ,ze naiwni love- terzy starają się zagłuszyć głosy rozsądku tą tandetą politycznej poprawności ,a może raczej popaprania , a .Wsadż tą swoją głowe do kubła zimnej wody , może to cię człeku obudzi do realnego zycia.mniej, TVN , bron Boże gaz -wyb zacznij czytać ksiązki dla dorosłych i poważne gazety,których juz co prawda prawie nie ma .Dorośnij , nie zdradzaj swojej tajemnicy ,że młody jesteś i to od wielu, wielu lat Pozdrowienia i zacznij trochę myśleć to Cię polubię ,przynajmniej!
Cytować
#10 Augustowiak 2015-11-30 12:48
*rdest człowieku że Ty tak czujesz to nie znaczy że wszyscy tak myślą. Widząc twoje wpisy na tym portalu wnioskuje że jesteś zwykłym internetowym hejterem.
Cytować
#9 rdest 2015-11-29 22:25
W temacie "jedynki " powinni wypowiadać się tylko Ci ,co się w tym mieście urodzili wychowali . . .Augustów trzeba czuć i rozumieć . Nie pojmuję ,dlaczego "starzy Augustowiacy " tacy z dziada i pradziada głosowali przeciw szkole. Nazywam to zwyczajnie zdradą , Wasi przodkowie w grobach sie przewracają. Trudno to zrozumieć motywy takiego głosowania ,ale czasami warto zejśc nisko i poszukać w pamięci; acha , dwóch panów wrobiono w afery związane ze stanem ,w którym poruszali się po drogach" Z kolei jedna radna miała niezły artykuł o swoim skutecznym działaniu, a inny pan jest zatroskany o finanse miasta. Inni ,albo walczą ze "starym" i bezmyslnie głosują ,bez rozeznania tematu. To taka bardzo ,bardzo powierzchowna "analiza tego co się stało.Jeden z radnych wstrzymał się od głosu i chwała mu za to . Jest to dobry przykład dla tych niezorientowanych ciemniaków,którzy lubią poczuc się ważnym ,bez wiedzy i dobrej woli ,żeby ją pogłębić ,a podejmują tak ważkie decyzje.
Cytować
#8 Baracznik 2015-11-28 14:51
I bardzo dobrze taki budynek w centrum miasta i w tak opłakanym stanie to wstyd, czas aby ten budynek wyremontować. Pomysł z urzędem dobry, wszystko w jednym miejscu byłoby a nie jak teraz w 5 rożnych budynkach, tylko mówię koniecznie elewacje odnowić chociaż bo wygląd zewnętrzny odstrasza.
Cytować
#7 anka72 2015-11-28 13:12
Dobry ruch czekamy na urzad w tym miejscu! Powodzenia
Cytować
#6 rdest 2015-11-28 10:55
Daje się wyczuć nerwowy pośpiech ,wiedząc ,że jest szykowana reforma oświaty ,nikt b nie czeka na jej nowe treści . Widoczne jest pospieszne "szycie" (,używając zwrotów byłych naszych rządzacych.) nie było jeszcze uchwał, a przetargi na zagospodarowanie boiska rozstrzygnięto,plany adaptacji "4" j przygotowano ekspresowo. , Ile kosztowały przygotowanie planów , geodeci tez za darmo nie pracowali nikt , nie zrobił tego " w czynie społecznym" Kazdy wie ,że zbudowany budynek z przeznaczeniem na szkołę nie nadaję się na adaptację . Jeśli UM wprowadzi , korytarze bedą przestrzenią niezagospodarowaną,więc bedą ogrzewane tylko dla "dekoracji" urzedników. Pamiętajmy ,że koszty oblicza się od osobowej obsady, .Bedzie to chyba NAJDROżSZY na świecie UM,Jak się mówi o oszczędnościach to trzeba je kalkulowac też na przyszłość Jeszcze jedna wątpliwość ,ile będzie kosztowała adaptacja "4" Oj DROGOCENNA jest ta OSZCZĘDNoŚĆ ,chyba droższa od remontu budynku GIM.1
Cytować

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Wrzesień 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Zajazd WIWA
Inter Meble
^ REKLAMA ^
Profensa
Esotiq
KA-MIX
Kreator Mody
^ REKLAMA ^