• 1
  • 2
  • 3
  • 4
wtorek, 31 maj 2016 18:53

Burmistrz z absolutorium

Napisane przez  AMK

Szesnaście głosów za, trzy wstrzymujące się, przeciwnych – brak. Tak rozłożyły się głosy podczas podejmowania uchwały w sprawie udzielenia absolutorium za rok 2015 burmistrzowi Augustowa. Wniosek w tej kwestii wypracowała, po zapoznaniu się z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej, komisja rewizyjna. O przychylenie się do niego apelował na sesji przewodniczący rady. Sceptycznie ustosunkowali się radni z klubu PO.

Jednym z głównych punktów obrad XXIII sesji Rady Miejskiej w Augustowie było rozliczenie burmistrza z wyników finansowych miasta za poprzedni rok. Głównym wystąpieniem – przedstawienie sprawozdania z wykonania ówczesnego budżetu. Wojciech Walulik wspomniał w nim m.in. o rekordowej nadwyżce dochodów nad wydatkami i systematycznym spadku poziomu zadłużenia. Wymienił też najważniejsze zadnia inwestycyjne z 2015 roku, do których zaliczył:

Słoneczny Augustów – zmniejszenie emisji zanieczyszczeń w Augustowie poprzez zastosowanie przyjaznej środowisku energii słonecznej (4.493.109,02 zł)
Wykupy nieruchomości (2.322.049,82 zł)
Budowę boiska do piłki nożnej, bieżni, skoczni w dal w Gimnazjum nr 2 w Augustowie (1.028.671,75 zł)
Budowę plaży, placu zabaw, boisk do piłki siatkowej nad jeziorem Necko w dzielnicy Borki w Augustowie (417.112,82 zł)
Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej – województwo podlaskie (166.196,56 zł)
Wdrożenie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego – cz. II administracja samorządowa (131.329,62 zł)
Modernizację budynku pływalni w zakresie sauny i pomieszczeń przyległych (116.706,19 zł)

Według stanowiska komisji rewizyjnej w sprawozdaniu zaprezentowano rzetelnie wszystkie informacje potrzebne do oceny sytuacji finansowej i majątkowej Gminy Miasto Augustów. Spotkało się ono zarówno z pozytywną opinią RIO, jak i poszczególnych komisji. Nie było jednak jednomyślności przy jego opiniowaniu. O tym, dlaczego część radnych nie poprze również uchwały o absolutorium, w imieniu klubu PO mówiła na sesji radna Joanna Lisek. – Pod względem finansowym, dochodów i wydatków, faktycznie budżet nie budzi żadnych zastrzeżeń, czego zresztą dowodem jest opinia RIO – stwierdziła. Zauważyła jednak, że większość wymienionych inwestycji to nie nowo podejmowane działania, a kontynuacja. – Nie same finanse a aspekt społeczny bardziej nas niepokoi – dodała dalej, mówiąc o budzących wątpliwości decyzjach burmistrza. Wspomniała o likwidacji straży miejskiej, połączeniu Gimnazjum nr 1 z SP4 mimo negatywnej opinii rodziców i środowisk nauczycielskich, zaniedbaniach przy sporządzaniu dokumentacji do wniosku na termomodernizację SP2, sposobie przygotowania i przeprowadzenia przetargu na zagospodarowanie odpadów komunalnych, który naraził miasto na koszty. – Kolejną sprawą jest sposób i styl, w jaki pan burmistrz przeprowadził reorganizację Urzędu Miejskiego. Zostali zwolnieni pracownicy, były sprawy sądowe, pracownicy je wygrali, miasto zapłaciło odszkodowania. Pozatrudniane zostały osoby spoza Augustowa – zaznaczyła w swoim wystąpieniu.

Jako że nie podjęto dyskusji, po wysłuchaniu uwag przystąpiono od razu do głosowania. Wynikiem 16 głosów za przy 3 wstrzymujących się i braku głosów przeciwnych uchwała została przyjęta. W kilku słowach odniósł się do niej burmistrz Augustowa, Wojciech Walulik. – Jestem przekonany, że fundament finansowy miasta jest bardzo stabilny, co warunkuje nam rozwój na przyszłe lata. Jest to konsekwencja pewnych działań, wprowadzonych oszczędności, powiedziałbym: racjonalizacji wydatkowania pieniędzy obywateli – stwierdził. Nawiązał również do wypowiedzi radnej Joanny Lisek. – Chciałem zwrócić uwagę, że w ciągu dekady ubyło 40% młodzieży z naszych szkół, a liczba zatrudnionych się nie zmniejszyła. Więc gdybyśmy nie podjęli, zdaję sobie w pełni z tego sprawę bardzo niepopularnych społecznie decyzji, to najpierw utopilibyśmy, mówiąc kolokwialnie, naszą oświatę, a oświata następnie pociągnęłaby cały budżet miejski – wspomniał o motywach utworzenia Zespołu Szkół Samorządowych nr 2. Tłumaczył też, że wszelkie przetargi odbywają się zgodnie z prawem, a SP2 wciąż ma szansę na termomodernizację, bo jesienią będą składane kolejne wnioski o dofinansowanie. W odniesieniu do zwolnień pracowników urzędu sprecyzował, że część spraw, które znalazły się w sądzie, zakończyła się ugodą. Dodał też, że kryterium, jakim posługuje się przy wyborze kadry, jest przede wszystkim fachowość. Nie obyło się również bez podziękowań za zaufanie. – Chciałbym, żeby następne budżety, następne absolutoria również kończyły się takim wynikiem – podsumował.

Komentarze  

#3 AnnaW 2016-06-04 19:26
Moja corka uczyla sie w gim nr 3 i to byla najgorsza decyzja z mozliwych. Drugie dziecko w gimn nr 4 i to byla najlepsza decyzja. Obylo sie bez czepialstwa nauczycieli i bez chuliganstwa ze strony rówieśników. Pełna kultura i świetna współpraca z rodzicami czego nie mogę powiedzieć o współpracy z pierwszą z wymienionych szkół gdzie rodzic czuł się inteuzem.
Cytować
#2 Wiesława 2016-06-01 22:19
A ja sie bardzo ciesze ze powstala taka szkola jak gimnazjum nr 4 bo moja corka miala szanse uczyc sie wsrod ambitnych i kulturalnych dzieci. Potem bez problemow dostala sie do liceum a obecnie konczy prestizowe studia.
Tego posta wyzej pisala chyba jakas zakompleksiona i zazdrosna nauczycielka jakiegos gimnazjum. Szkoda ze nie popytala rodzicow SP3 co im publicznie mowiono na zebraniach na temat dalszej edukacji dzieci w G1. Oni to pamietaja.
Cytować
#1 Joanna 2016-06-01 15:29
Pani Lisek zapomniała, że problem z naborem uczniów do G1 dzięki powstaniu przy LO bezobwodowego gimnazjum nr 4, którego powstanie było przyklepane przez osoby z jej środowiska partyjnego zasiadające zarówno w zarządzie starostwa jak i miasta. Dodatkowe kryterium przyjmowania do tej szkoły dość wysoka średnia ocen doprowadziło do tego, że w rankingach szkół gimnazjalnych była nieuczciwa konkurencja . Rezultatem takich działań były tak bardzo niesprawiedliwe i krzywdzące opinie nauczycieli podstawówek, uczniów i ich rodziców o G1, że ta szkoła zaczęła się kurczyć, jeśli chodzi o liczbę uczniów. A dzisiaj to rozwiązanie zaproponowane przez burmistrza, większość rady miejskiej jest konieczne, aby nikt nie zarzucił decydentom niegospodarności. Rozumiem, że kobieta broni swoich kolegów partyjnych, którzy mogą stracić stanowiska dyrektorskie.
Cytować

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Wrzesień 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Zajazd WIWA
Inter Meble
^ REKLAMA ^
Profensa
Esotiq
KA-MIX
Kreator Mody
^ REKLAMA ^