• 1
  • 2
  • 3
  • 4
wtorek, 05 lipiec 2016 13:29

Radni podzieleni

Napisała 

Z jednej strony zarzuty zaniedbań, z drugiej – niemerytorycznych argumentów. Tak można najkrócej przedstawić przebieg dyskusji, jaka toczyła się na obradach absolutoryjnej sesji Rady Powiatu w Augustowie między radnymi z opozycji a starostą.

Na ostatnim posiedzeniu radnych powiatowych, które miało miejsce 29 czerwca, rozpatrywano uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z wykonania budżetu za 2015 rok oraz udzielenia z tego tytułu absolutorium Zarządowi Powiatu Augustowskiemu. Głosowania poprzedziła burzliwa dyskusja.

Swoje stanowisko przedstawił m.in. przewodniczący komisji rewizyjnej, radny Marcin Kleczkowski. Jak zaznaczył, w jego przekonaniu "absolutorium jest nie tylko analizą cyferek a odnosi się do całego spektrum działalności zarządu". A do niego miał zastrzeżenia. Poruszył m.in. kwestię finansową szpitala, sprawę Augustowskiego Centrum Edukacyjnego, zarzucał zarządowi niską skuteczność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych.

Na sytuację ACE powołał się też komitet Nasze Miasto, który również postanowił nie poprzeć absolutorium. Radny Dariusz Szkiłądź mówił zaś o minimalnych nakładach na rozwój turystyki, która jego zdaniem powinna być obszarem priorytetowym, i o potrzebie programu naprawczego dla edukacji w powiecie. – Bardzo krytycznie oceniam tamten rok – przyznał. – Pewnie dostanie pan absolutorium, ale to nie oznacza, że dzieje się dobrze w powiecie – stwierdził, zwracając się do przewodniczącego zarządu.

Z zarzutami nie zgadzał się starosta augustowski, Jarosław Szlaszyński, który uznał je za merytorycznie nieuzasadnione. Odpierając zastrzeżenia m.in. o SP ZOZ, wspomniał o dodatnim wyniku finansowym wypracowanym przez szpital na działalności medycznej, doposażeniu w sprzęt i o remoncie ortopedii. W swoim wystąpieniu dotyczącym budżetu zaznaczył zaś, że dochody za 2015 rok były wyższe niż w dwóch poprzednich latach i najwyższe od momentu istnienia powiatu. Blisko 23% wszystkich dochodów stanowiły środki pozyskane z zewnątrz, które przeznaczono głównie na przebudowę dróg i budowę ścieżek rowerowych. Mówił też o wysokim poziomie wydatków inwestycyjnych, które wyniosły ponad 26% wszystkich wydatków. – Przy realizacji zadań kierowaliśmy się przede wszystkim zasadą efektywności tj. uzyskania założonych efektów rzeczowych przy możliwie niskim poziomie nakładów finansowych. Pozwoliło to na wypracowanie nadwyżki budżetowej – podkreślał.

W trakcie dyskusji radni zostali zapoznani również z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej. Ta pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykonania budżetu powiatu augustowskiego za 2015 i negatywnie oceniła wniosek komisji rewizyjnej o nieudzielenie absolutorium zarządowi powiatu, wskazując, że komisja nie podała żadnych konkretnych zastrzeżeń i nie przedstawiła żadnych konkretnych argumentów za jego nieprawidłowym działaniem. Ostatecznie głosami 10 do 4 absolutorium zostało przyznane.

Komentarze  

#4 młody augustowiak 2016-07-06 21:47
I znów gumofilce dały się omamić. Ciekawe co basenowy z histerykiem obiecali za udzielenie absolutorium. Jak widać w Augustowie po staremu. 100 metrów drogi to sukces na miarę autostrady A2. Nic tu się na lepsze nie zmienia układy i układziki rządzą.
Cytować
#3 wefw 2016-07-06 15:06
Jak ktoś operuje jedynie %, że ileś tam % więcej jak kiedyś to znaczy, że chce zaczarować i upiększyć rzeczywistość. Gdyby były pozyskane miliony to padłyby konkretne liczby, ile zł i na co. A tak statystyczne bzdety. Coś powiedzieć, ale żeby nie było wiadomo konkretnie co, ale by był wzrost. Bajera.
Cytować
#2 ehh 2016-07-06 10:20
Czyli niestety bez zmian dalej bedzie tak samo z rejstrowaniem pojazdow i pozwoleniami na budowę domu.
Cytować
#1 sdgsd 2016-07-05 20:57
Panowie "elita". Do koszuli z krótkim rękawem nigdy nie zakłada się krawata.
Cytować

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Wrzesień 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Zajazd WIWA
Inter Meble
^ REKLAMA ^
Profensa
Esotiq
KA-MIX
Kreator Mody
^ REKLAMA ^