• 1
  • 2
  • 3
  • 4
środa, 16 listopad 2016 14:18

Rozstrzygnięcie nastąpi

Napisane przez  IT

Wojewoda podlaski wypowiedział się w sprawie budowy dwóch dróg miejskich w Augustowie, na które miasto złożyło odwołanie od decyzji starosty. Postanowienie wojewody zostało przedstawione na ostatniej sesji Rady Powiatu w dniu 15 listopada. Nie jest to jednak ostateczne rozstrzygnięcie sprawy.

O sporze między samorządami miejskim i powiatowym w tej ważnej dla wszystkich, a szczególnie mieszkańców, kwestii pisaliśmy już na łamach naszej gazety. Przypomnijmy, że na jednej z sesji radni miejscy sugerowali, że starosta blokuje budowę dróg miejskich w Augustowie. - My jesteśmy przekonani, że wystarczy te drogi budować na podstawie zgłoszenia, natomiast starostwo upiera się, że muszą być zezwolenia na budowę – mówił wtedy burmistrz. Kilka dni później starosta, podczas konferencji prasowej, odpierał zarzuty, tłumacząc że musi działać zgodnie z prawem. I właśnie o tę interpretację przepisów prawa budowlanego chodzi. Ponieważ przepisy są niejednoznaczne, Urząd Miejski w przypadku dwóch odmownych decyzji starosty dotyczących ulic Jabłoniowej i Słonecznej odwołał się do wojewody. A ten wydał postanowienie w dniu 31 października. Jego treść (poprzedzoną szeroką prezentacją omawiającą prawne kwestie wydawania pozwoleń na budowę i przyjmowania zgłoszeń) przedstawił Bogdan Grabowy, naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa podczas listopadowej sesji Rady Powiatu. Jest to postanowienie wstępne, wskazujące na braki we wniosku i wzywające Urząd Miasta do uzupełnienia dokumentacji, między innymi w zakresie przedłożenia mapy sytuacyjnej zgodnej z wnioskiem zgłoszenia w zakresie robót, które mają być wykonane. – Jest to element przed finałem. Takie postanowienie nałożył wojewoda na burmistrza. Czekamy, myślę, że obie strony, na rozstrzygnięcie. Ono powinno pokazać, w jakim zakresie można stosować przepisy, by nie naruszyć obowiązującego prawa – podsumował starosta.

Części opozycyjnych radnych powiatowych wyjaśnienia ze strony starostwa nie przekonują. Radny Marcin Kleczkowski wskazał, że starostwo nie może zasłaniać się „archaiczną logiką, że się nie da, bo przepisy” - To nie my mamy służyć przepisom tylko przepisy nam, ludziom. Chodzi o podejście – argumentował. W dalszej części dyskusji mówił: - Tak urzędniczego, sztywnego podejścia dawno nie słyszałem. (...) W wielu miejscach w Polsce rozwiązania, jakie chce realizować miasto Augustów, są praktykowane. Co potwierdził radny Michał Kotarski (autor interpelacji w tej spornej kwestii budowy dróg miejskich), podając przykład Piaseczna. I dodał: - Jest różne orzecznictwo. (...) Problem polega na tym, że mieszkańcy chcą asfaltu, (...) zakładają komitety, im zależy na tym. Nie możemy pokazywać tylko tej służbowej twarzy, gdy jest możliwość interpretacji przepisów po stronie mieszkańców.

- Czy jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, że wojewoda wskaże że miasto ma rację, co w tym przypadku zrobi starostwo, czy będzie się dalej odwoływało? – zapytał wprost radny Michał Kotarski. Starosta udzielił odpowiedzi: - My nie jesteśmy stroną w postępowaniu, rozstrzygamy czy można budować na pozwolenie czy można na zgłoszenie. (...) Nie będziemy chodzić na żadne boje, bo po co. I zadeklarował: - Jeżeli wojewoda powie: plan jest np. ulicy na 7 metrów ale mieszkańcy chcą na cztery, można przyjąć zgłoszenie. W tym momencie będę każdemu pokazywał: proszę bardzo, tak wojewoda napisał. Ale poczekajmy na uzupełnienie przez miasto elementów tego postanowienia, poczekajmy na decyzję wojewody. Wtedy będziemy mieć większą jasność. Dodał także: - Nie oczekujcie Państwo, że uda się wmanewrować urząd czy starostę w jakieś dziwne decyzje, za które potem ponosi odpowiedzialność.

Dyskusję zakończył starosta pytaniem: Proszę państwa, jak można było przyjąć zgłoszenie, które posiadało braki, co w swoim postanowieniu wskazał wojewoda?

Oba samorządy czekają na ostateczne rozstrzygnięcie wojewody, co ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Komentarze  

#13 bobi 2016-11-19 15:13
z tym pisem bym się nie rozpedzal bo tyle złego co Dariusz rowerzysta robi w Augustowskiej oświacie to nawet bokser spod skromny Roman że swoimi ukladzikami nie zrobił... wsza jedną tylko kłóci i rujnuje zamiast mądrze prowadzić...
Cytuję młody augustowiak:
Szanowni.Właśnie nastąpiła wiekopomna chwila. Paskudnik z PO starosta Szlaszyński hamulcowy Augustowa nie miał racji. Miasto może budować drogi na zgłoszenie. Wojewoda uchylił zakaz 1 instancji czyli starostwa POwiatowego w Augustowie. Oto prawdziwe intencje pionków i czopków platfusowych. Nie dać młodym zrobić więcej i szybciej niż ich przełożony. Burmistrz Walulik i Nasze Miasto z PISem to alternatywa i przyszłość lepsza niż ta platfusowa do spółki z gumofilcami z PSLu. Jeszczevbędzie przepięknie jeszcze będzie normalnie......
Cytować
#12 młody augustowiak 2016-11-18 22:54
Szanowni.Właśnie nastąpiła wiekopomna chwila. Paskudnik z PO starosta Szlaszyński hamulcowy Augustowa nie miał racji. Miasto może budować drogi na zgłoszenie. Wojewoda uchylił zakaz 1 instancji czyli starostwa POwiatowego w Augustowie. Oto prawdziwe intencje pionków i czopków platfusowych. Nie dać młodym zrobić więcej i szybciej niż ich przełożony. Burmistrz Walulik i Nasze Miasto z PISem to alternatywa i przyszłość lepsza niż ta platfusowa do spółki z gumofilcami z PSLu. Jeszczevbędzie przepięknie jeszcze będzie normalnie......
Cytować
#11 fgdfh 2016-11-18 18:35
Taaaaaaak. Jeszcze jak Roman Krzyżopolski co startuje na radnego miejskiego i jak wygra to bedzie namiestnik hamulcowy i w mieście.
Cytować
#10 bobi bob 2016-11-17 23:01
jutro bedzie glosno o tym :) szykujcie taczki zeby najwiekszego hamulcowego augustowa wywiezc... JARO DO ROBOTY A NIE W STOLEK PIERDZIEC I NAGRODY SOBIE KUPOWAC ZA NASZE PODATKI !!!!!


Cytuję normalny:
Po co tak sie podniecacie, wojewoda się wypowie i będzie wiadomo kto ma racje, a kto struga durnia. Tylko złe emocje wprowadzacie.
Cytować
#9 normalny 2016-11-17 20:32
Po co tak sie podniecacie, wojewoda się wypowie i będzie wiadomo kto ma racje, a kto struga durnia. Tylko złe emocje wprowadzacie.
Cytować
#8 bób budowniczy 2016-11-17 17:10
miasto ma rozgrzebane 13 czy 16 planow zagospodarowania więc będzie się działo... po za tym ulice pójdą na zgłoszenie więc zakladajcie komitety i.do budowy!!Cytuję anonimObserwator:
Przyglądam się sprawie od początku. Bez owijania mogę powiedzieć, że coś w tej sprawie budowabia ulic 'na siłę' śmierdzi.. I to wyjdzie w praniu. Na razie łatwo jest zobaczyć to, że miasto robi wszystko aby nie robić nowych planów zagospodarowania przestrzennego. I wcale nie dziwię się dla starosty, że nie wydał zezwolenia na niejasne projekty budowlane. Tu musi chodzić o jakieś większe inwestycje w tle, które zapewne byłyby spalone po powstaniu nowych, jasnych planów zagospodarowania. Idąc tropem sposobu naliczania oplaty adiacenckiej, nalezy postawic pytanie czy tu aby nie chodzi o zajecie hipoteczne jakichs posiadlosci nalezacych do mniej zamoznych mieszkancow.. Albo zasiedzenie jakichs dzialek podparte dlugiem finansowym wobec miasta.. Stara zasada "follow the money" zawsze sie sprawdza.
Cytować
#7 młody augustowiak 2016-11-17 12:15
Szanowni. W jednym z augustowskich portali ukazał się wywiad ze starostą pod jakże krzykliwym tytułem ..Wojna na szczytach władzy.. ów Pan w w/w artykule jasno daje do zrozumienia iż chodzi tylko o kasę o nic więcej. Dokumentacja kosztuje zgłoszenie nie i starosta Szlaszyński (PO) zrobi co w jego mocy by dróg nie przybywało. Nie jest to na rękę partyjnemu gronu ze spotkań Nad Nettą. Całe zamieszanie wyszło od starostwa które maniakalnie powołuje się na przepisy gdzie w innych miastach Polski da się drogi tak budować. Gdyby nie gumiaki nie było by problemu a tak do końca kadencji kłody pod nogi i hamulce na maxa no bo jak młodzi mogą robić jak wmawia się że nie mogą. Augustowska przypadłość wszędzie się da tylko nie w Augustowie. I ginie to miasto przez kosmopolitów wioskowych , karierowiczów z nadania.
Cytować
#6 Jarek 2016-11-17 12:07
Jajca zapietamy przy wyborach to Panu
Cytować
#5 ella 2016-11-17 08:45
Starostwo daje realizowac ale w zgodzie z przepisami. A miasto nawet dokumentacji nie umie porzadnie skompletowac. Nic do ciebie nie dociera? Bredzisz jak radny Kleczkowski, ktory moze sobie plesc bzdury o lamaniu przepisow i robic wode z mozgu takim jak ty, bo nie on bedzie za to odpowiadac.
Cytować
#4 Wkurzony 2016-11-16 22:36
Młodosci a Ty pretensji nie masz o to że starostwo Ci drogi nie dokończyło? Osmiesza się starostwo nie dając realizować dróg dla mieszkańców, jak nie pomagaja to chociaz niech nie przeszkadzają. Takie rzeczy tylko w Augustowie, na taczkach powinni wywieść za takie zachowanie
Cytować

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Wrzesień 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Zajazd WIWA
Inter Meble
^ REKLAMA ^
Profensa
Esotiq
KA-MIX
Kreator Mody
^ REKLAMA ^