• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 10 maj 2018 09:46

Śmieci w Augustowie, czyli błędne koło

Napisane przez Anita Klebanowska
Problem śmieci w Augustowie Problem śmieci w Augustowie fot. pixabay.com

10 maja. Mamy święto pracownika gospodarki komunalnej. Podejmijmy więc temat, na który 2 dni temu rozmawiano wraz z firmą Necko podczas Komisji Uzdrowiskowej i Rozwoju. Jak nasze miasto wyglądało w trakcie i tuż po weekendzie majowym? Okazuje się, że tragedii nie ma, ale kosztem tego, że firma zajmująca się wywózką śmieci ponosi straty finansowe. Ponadto, według wszystkich zebranych, śmieci w Augustowie nie są usuwane w sposób satysfakcjonujący.

Na potrzeby komisji przedstawiciel spółki Necko Dariusz Iwanowicz sporządził kalkulację umowy realizowanej w ubiegłym roku, z której jak się okazuje nikt nie był zadowolony: Usługa wywożenia odpadów jest wykonywana na tyle sprawnie, na ile firma jest w stanie. (...) Na prośbę wydziału komunalnego sporządziłem kalkulację jak wyglądała realizacja tej umowy w ubiegłym roku, z której nikt nie był zadowolony. Miasto nie było zadowolone z jakości, my nie byliśmy zadowoleni z wynagrodzenia. (...) Z tytułu tej usługi firma nasza poniosła straty ponad 113 tys. zł. Nie chciałbym mówić o zakresie sprzątania. Augustów jest specyficznym mastem, od strony liczby mieszkańców może nizbyt wielkim, ale bardzo obszernym. Wykaz terenów, które mamy, to są setki hektarów. Oczywiście nie wszystko trzeba sprzątać codziennie, ale jednak w okresie maj-wrzesień jest ciężko. Problem leży w środkach, jakie są przeznaczone na tę usługę. Na chwilę obecną na podstawie umowy kwota jaka jest przeznaczana 15 681,47 zł miesięcznie. W ubiegłym roku, z tym, co miasto nam dodało na okres letni to i tak przeciętna kwota wyniosła niespełna 20 tys. Jakkolwiek bym nie kalkulował tej usługi, mniej więcej połowa jej kosztów, to koszta osobowe. Zatrudnienie, administracja, materiały, koszt składowania odpadów, paliwo - to wszystko obejmuje ta cena. Proszę sobie uswiadomić, ile osób może być za tę stawkę zatrudnionych. Potrzeby miasta były większe, zatrudniliśmy więcej osób, stąd taki a nie inny wynik finansowy. Biorąc pod uwagę dzisiejszą sytuację na rynku pracy kosztu przeciętnego pracownika, jeśli będzie zachowana ta sama kwota, szacujemy, że strata będzie stosunkowo większa.

Wydział Gosodarki Komunalnej wyjaśnił, że w 2017 roku nie wpłynął żaden wniosek, że Necko jest z tego tytułu stratne. Dopiero przed Komisją został o tym stanie rzeczy poinformowany.

Nikt nie zajmuje się tematem śmieci poważnie

Radny Tomasz Dobkowski podczas Komisji przypomniał: Dostajemy zdjęcia. Wizytówka naszego miasta na długi weekend jest bardzo nieprzychylna. Pan burmistrz zaproponował przetarg 30 czerwca na wybranie nowej firmy, która miałaby się zająć sprzątaniem tuż przed sezonem. Kompletna abstrakcja. Brak planu i pomysłu, nikt nie zajmuje się tym poważnie.

Na te słowa zareagowała kierownik Wydziłu Gospodarki Komunalnej, pani Katarzyna Trochimowicz: Miasto jest brudne... Nie zgodzę się z tym do końca, aczkolwiek wymaga poprawek. Świadczą o tym wybrane zdjęcia, o których pan mówił, na które szybko reagujemy. (...) Wygląda to tak, że przydrożne sklepiki wyrzucają tam śmieci. (...) Te sklepiki nie miały złożonych deklaracji na wywóz i odbiór tych odpadów.

Mowa o śmietniczkach na bulwarach, które opróżniane są nawet 2 czy 3 razy dziennie. Z wypowiedzi kierownik Wydziału wynika, że w ciągu godziny od sprzątnięcia potrafią być tam podrzucone śmieci. Na sezon wakacyjny mają być tam dostawione co prawda większe pojemniki, jednak nie rozwiązuje to problemu podrzucania śmieci, a nawet może być uznane za pewne przyzwolenie. Podobne sytuacje mają miejsce na przystankach autobusowych, gdzie pracownicy firmy Necko potrafią odnaleźć worek świeżo skoszonej trawy - Typowy śmieć mieszkańca wsiadającego do autobusu - mówi z przekąsem księgowy firmy. Jakie wydział ma lekarstwo na tę sytuację?

- Reagujemy bardzo szybko na takie zgłoszenia. (...) W takich sytuacjach wystosowujemy pismo z prośbą o wystawienie swego kosza czy kontenera i gospodarowania swoimi śmieciami - mówi pani kierownik Trochimowicz.

Czy jest plan na to, by usunąć problem zaśmiecenia miasta?

Swój pomysł przedstawiła pani Trochimowicz:

- Wystąpimy z wnioskiem o zwiększenie dofinansowania dla firmy Necko.(...) W miejscach, o których mówimy, gdzie będą deklaracje, proponuję postawić kosze 1100 l. Jeśli chodzi o zdjęcia, większość z nich dotyczy terenów prywatnych. Ale rozumiem, że są miejsca zaniedbane i zamierzamy zmienić w nich częstotliwość (sprzątania -przyp. red.).

Cenny i rozładowujący nieco nerwową sytuację na sali, okazał się głos pana Bogusława Falkowskiego, właściciela sanatorium, który mieszka przy bulwarach: Jest to takie miejsce, jak Nowy Jork, gdzie życie nie zamiera. Trochę żałuję, ze patrole policji jeżdżą i chodzą w piękną pogodę na spacery, a nie przyjadą w nocy. (...) Necko sprząta te wszystkie grzechy z całej nocy. Akurat pod moim oknem są codzinnie ustawiane ok. pięciu worków butelek. (...) Robią dobrą robotę. Wszyscy zgodzili się, że Augustów nie jest miastem brudnym, a tak ukwiecony jak w tym roku jeszcze nie był. Jednakowoż sprzątanie nie może się odbywać kosztem strat finansowych firmy, która zostaje wysyłana do sprzątania wielu zaśmieconych miejsc, dopiero po zgłoszeniu takowych przez mieszkańców.

Inną kwestią jest sprzątanie terenów powiatowych, ponieważ powiat nie ma podpisanej żadnej umowy na ich sprzątanie. Są to np. ul. Mostowa czy ul. 3 Maja.

Brak na komisji osoby odpowiedzialnej za tę sytuację, czyli burmistrza, doprowadził do nierozstrzygnięcia problemu śmieci w Augustowie. Jesteśmy w trakcie sezonu turystycznego i tuż przed wakacjami, co podsyca niezadowolenie braku konstruktywnych, rzeczywiscie wcielanych w życie rozwiązań.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot