• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 25 październik 2018 15:35

Przed i po głosowaniu

Napisane przez AS

Mieszkańcy Augustowa przeżyli kolejne wybory samorządowe i w poczuciu spełnionego obowiązku udali się do swoich codziennych zajęć. Wybrani ochłonęli i również podjęli pracę, jak można domniemywać, polegającą głównie na chłodnym rozważaniu uzyskanej za pomocą krzyżyków pozycji.

Największe poparcie lokalnej społeczności uzyskało, w przeliczeniu na oddane głosy, "Nasze Miasto Augustów" pokonując PiS i Koalicję Obywatelską. Zwycięstwo niekoniecznie przełożyło się na ilość mandatów w radzie miejskiej, jako że istniejący system wyborczy daje przewagę dużym komitetom, czytaj partiom. Wystarczyło to jednak drużynie Mirosława Karolczuka do tego, aby żaden z gigantów nie otrzymał w prezencie od mieszkańców upoważnienia do samodzielnego rządzenia i narażenia na pokusę upolitycznienia i zawłaszczenia augustowskiego samorządu.

Cieszy fakt, że na wczorajszej konferencji Filip Chodkiewicz jasno określił stanowisko wobec kupczenia głosami wyborców. Wobec czegoś, co śmiało można nazwać samorządowym rakiem, zaczynającym toczyć polskie gminy tuż po policzeniu głosów. Gmin posiadających pełną miskę tłustych kąsków lub nazywając rzecz po imieniu, stołków w administracji i gminnych spółkach. Jest co dzielić i czym targować.

Rzucona przez ugrupowanie propozycja gry w otwarte karty daje jakąś nadzieję zmian w sposobie uprawiania polityki. Oczywiście pod warunkiem, że znajdą się chętni do podjęcia wyzwania i samo "Nasze Miasto" wytrzyma presję wziętej na siebie odpowiedzialności.

Pozostało jeszcze rozstrzygnięcie przyszłego burmistrzowania. Wojciech Walulik przeszedł do drugiej tury uzyskując podobnie jak jego były zespół największą ilość głosów. W dogrywce zmierzy się z byłym zastępcą i kolegą z bezpartyjnego ugrupowania, Mirosławem Karolczukiem.

Jak rozłożą się głosy, trudno w tej chwili ocenić. Urzędującemu burmistrzowi nie udało się zbudować żadnego zaplecza, a przynajmniej na tyle oficjalnego, żeby do rady miejskiej wprowadzić kogokolwiek oprócz siebie. Odpowiedź na pytanie, jaką strategię wyborczą obierze w takiej sytuacji Wojciech Walulik i czy będzie to taktyka skuteczna przyniosą najbliższe dni oraz 4 listopada.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot