• 1
  • 2
niedziela, 11 lipiec 2021 11:11

Uczcijmy pamięć ofiar Obławy Augustowskiej

Napisane przez NG

Przyszły tydzień rozpoczniemy bardzo ważnym dla naszego miasta wydarzeniem. 12 lipca obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Serdecznie zapraszamy mieszkańców do wzięcia udziału w uroczystych obchodach. 


Plan obchodów
W najbliższy poniedziałek wspólnie oddamy hołd ofiarom zbrodni dokonanej w 1945 roku. Spotkajmy się o godz. 12 na Rynku Zygmunta Augusta. Po uroczystym otwarciu obchodów rozpoczniemy grę miejską ,,Śladami Obławy Augustowskiej”, a następnie zobaczymy plenerowe pokazy filmów o Obławie. 
Poza Mszą Świętą w intencji Ofiar (Bazylika Mniejsza NSJ, godz. 18:00) i złożeniem kwiatów w miejscach pamięci tamtych wydarzeń (godz. 17:30),  na Rynku Zygmunta Augusta odbędzie się wydarzenie pod hasłem „Przywróćmy im twarze i imiona”. Zachęcamy mieszkańców i gości do wspólnego przywołania z imienia i nazwiska wszystkich znanych dziś Ofiar Obławy Augustowskiej. 
 
Obchody zwieńczy koncert z cyklu Camerata Augustoviana w wykonaniu miejskich wiolonczelistów i uczestników warsztatów. 
 
Ważny dzień dla naszego miasta
Historia Ofiar Obławy Augustowskiej jest wyjątkowo ważna dla Burmistrza Mirosława Karolczuka.
- Obchody tego dnia są dla mnie szczególnie istotne. To sprawa honoru i naszej tożsamości. Musimy dbać o to, by kolejne pokolenia pamiętały o swoim dziedzictwie. Prawda o Obławie Augustowskiej musi być żywa, dlatego jestem dumny, że po wielu latach augustowski Dom Turka został odzyskany z rąk prywatnych i wreszcie mamy szansę na powstanie w nim Muzeum Obławy Augustowskiej - nareszcie pamięć o sowieckich zbrodniach będzie należycie upamiętniona. Zapraszam Państwa na tegoroczne obchody tego ważnego dla nas wszystkich dnia. - mówi Burmistrz
 
Augustów pamięta i będzie pamiętał
12 lipca – na mocy ustawy uchwalonej przez Sejm – obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. W lipcu 1945 r. oddziały NKWD i Smiersz rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego. Operacja zwana Obławą Augustowską jest największą i dotąd niewyjaśnioną zbrodnią dokonaną na Polakach po II wojnie światowej.
 
Urząd Miejski w Augustowie

Gruby Benek