• 1
  • 2
wtorek, 07 wrzesień 2021 13:52

Nowy Ratusz oficjalnie otwarty. Wspomnijmy wyjątkową uroczystość [ZDJĘCIA]

Napisane przez RED

W piątek 27 sierpnia odbyło się uroczyste otwarcie nowego miejskiego ratusza. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi oraz mieszkańcami świętowaliśmy początek nowego etapu w życiu miasta. Przeczytajcie więcej o przebiegu uroczystości.

Jedna lokalizacja - wiele korzyści

Od 12 lipca wszystkie wydziały augustowskiego Urzędu Miejskiego znajdują się w jednym miejscu. Budynek przy ul. Młyńskiej 35 został gruntownie wyremontowany, stając się miejscem funkcjonalnym oraz dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki starannie dopracowanym szczegółom i udogodnieniom każdy może sprawnie załatwić swoje sprawy.

Uroczyste otwarcie Urzędu

27 sierpnia uczestniczyliśmy w oficjalnym otwarciu nowej siedziby Urzędu Miejskiego. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, kościelnych, pracownicy Urzędu oraz mieszkańcy Augustowa. Część oficjalna odbyła się na placu przed ratuszem - w malowniczym otoczeniu rzeki Netty.

Zebranych gości powitał gospodarz uroczystości - Burmistrz Mirosław Karolczuk.

Miło mi gościć Państwa w sercu Augustowa, w miejscu bardzo ważnym dla lokalnej społeczności. Od dziś, oficjalnie, w historycznym budynku za moimi plecami znajduje się miejski ratusz. Tym, co łączy wszystkie etapy dziejów gmachu przy Młyńskiej 35, jest zaangażowanie augustowian i trud włożony w to, żeby budynek funkcjonował i był ważnym punktem na mapie miasta. Rozpoczęta w 2018 roku rewitalizacja była największym przedsięwzięciem tego typu w najnowszych dziejach Augustowa. Wyremontowanie tego budynku i zaadaptowanie go na potrzeby nowego ratusza przyniosło wyczekiwaną wygodę dla naszych mieszkańców. Dziś nareszcie wszystkie wydziały Urzędu Miejskiego znajdują się w jednym miejscu.

Ze strony Burmistrza Augustowa nie zabrakło także podziękowań:

Dziękuję wszystkim osobom, które zaangażowały się w misję powstania nowego ratusza. Chciałbym wspomnieć, że to radni miejscy poprzedniej kadencji jako pierwsi zasugerowali, że będzie to odpowiednie miejsce na siedzibę urzędu. Ratusz nie powstałaby też, gdyby nie świetna współpraca z samorządem wojewódzkim oraz instytucjami rządowymi. Ta inwestycja jest dowodem na to, że razem możemy więcej.

Uroczystego poświęcenia ratusza dokonał Biskup Ełcki Jerzy Mazur:

O błogosławieństwo wypraszam dziś dla Pana Burmistrza, Rady Miejskiej, dla wszystkich tutaj obecnych, dla mieszkańców miasta Augustowa. Życzę, aby wszyscy przychodzący do tego ratusza z różnymi sprawami zawsze wychodzili przepełnieni nadzieją i jednością. Niech to miejsce służy mieszkańcom i wszystkim, którzy będą z niego korzystali.

W uroczystości wziął również udział Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki:

Chciałbym pogratulować tej wspaniałej inwestycji. Gratuluję i mam nadzieję, że ten budynek będzie dobrze służył pracownikom, jak i mieszkańcom. Chcę podkreślić, że zarówno zarząd województwa podlaskiego, jak i radni sejmiku województwa podlaskiego zawsze dbali o Augustów. Wiele środków będziemy kierowali w programach europejskich właśnie do Augustowa. Chcemy, aby to miejsce stało się perłą, o której wiedzą nie tylko mieszkańcy naszego kraju, ale cała Europa i cały świat. Augustów na to zasługuje.

W otwarciu nowej siedziby Urzędu Miejskiego uczestniczyli także m.in.: Krzysztof Jurgiel – poseł do Parlamentu Europejskiego, Aleksandra Szczudło, Kazimierz Gwiazdowski i Lech Kolakowski - posłowie na Sejm RP, Paweł Wnukowski, Bogdan Dyjuk i Cezary Cieślukowski - radni Sejmiku Województwa Podlaskiego, Tomasz Andrukiewicz – Prezydent Miasta Ełku, a także lokalni samorządowcy i mieszkańcy miasta.

Z okazji otwarcia nowej siedziby Urzędu Miejskiego list do augustowian skierował również Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda. Przekazał także władzom miasta pamiątkową flagę państwową.

Miejsce z bogatą historią

Podczas uroczystego otwarcia urzędu nie zabrakło powrotów do przeszłości.

Historia budynku przy ul. Młyńskiej 35 nierozerwalnie wiązała się z losami Augustowa. Budynek został wzniesiony jako pomnik 10-lecia odzyskania niepodległości. W 1931 roku funkcjonowała tu szkoła powszechna, podczas II wojny światowej budynek przejęli sowieccy i niemieccy okupanci. Odzyskany wymagał remontu, w który zaangażowali się augustowianie. Już we wrześniu 1945 roku wznowiono w nim naukę i zajęcia szkolne. Od 1997 r. placówka odzyskała swego dawnego patrona Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przez prawie dwadzieścia lat mieściło się tu jedno z augustowskich gimnazjów - opowiadał Burmistrz Mirosław Karolczuk.

Historię budynku możemy poznać również dzięki tablicy pamiątkowej znajdującej się w holu Ratusza. Do jej odsłonięcia Burmistrz Mirosław Karolczuk zaprosił emerytowanych dyrektorów szkoły znajdującej się niegdyś w budynku: Panią Lucynę Karasińską i Pana Stanisława Łoniewskiego oraz przedstawicielkę młodego pokolenia - druhnę Wiktorię Kaszubę z Hufca ZHP w Augustowie.

Piknik dla mieszkańców

27 sierpnia zaprosiliśmy mieszkańców Augustowa na wyjątkowy piknik z okazji otwarcia nowej siedziby Urzędu. Na młodszych i starszych augustowian czekały atrakcje na świeżym powietrzu. Dmuchańce, wata cukrowa i fotobudka zachęciły mnóstwo dzieci, a rodzice z chęcią przechadzali się korytarzami Urzędu, oglądając wystawy fotografii dawnego Augustowa. Zakończeniem dnia był koncert augustowskiego zespołu „The Boars”, który, po raz pierwszy w historii, odbył się na skateparku w pobliżu ratusza.

Źródło: UM Augustów

Gruby Benek