• 1
  • 2
czwartek, 21 październik 2021 16:01

5 praktycznych porad, jak urządzić szary salon. Jakie dodatki wybrać?

Napisała

Zarówno kolor ścian, jak i dobrane do niego dodatki odgrywają kluczową rolę w budowaniu stylu i charakteru pomieszczenia. Ważne jest, aby spójnie i estetycznie współgrały zarówno ze sobą, jak i z pozostałymi elementami wystroju wnętrza. Jednym z najbardziej uniwersalnych kolorów, do którego z łatwością dopasować meble i elementy ozdobne jest szary. Jaki odcień szarości najlepiej wybrać do salonu i jakie dodatki wybrać do szarych ścian?

Szary salon – od czego zacząć?

Jeżeli ściany w naszym salonie są już pomalowane na szaro, pozostaje nam jedynie dopasowanie do nich poszczególnych elementów wystroju. Jeśli natomiast dopiero stoimy przed zadaniem, jakim jest malowanie ścian, powinniśmy przede wszystkim dobrze zastanowić się nad wyborem konkretnego odcienia szarości. Najbardziej uniwersalne będą kolory jasnoszare, popielate czy gołąbkowe. Sprawdzą się w niemal każdym wnętrzu o dowolnym metrażu. Do salonu w stylu nowoczesnym czy industrialnym możemy natomiast wybrać nieco bardziej oryginalne, ciemniejsze odcienie. Mocnych szarości nie warto jednak stosować w małych, ciemnych salonach, w których taki kolor dodatkowo zmniejszy optycznie przestrzeń.

Odpowiedni odcień szarości dopasowany do naszych gustów i stylu pomieszczenia pozwoli na dyskretne podkreślenie jego charakteru i stanowić będzie estetyczne tło dla pozostałych elementów wystroju, zarówno większych, takich jak meble, jak i tych drobnych, takich jak ozdobne dodatki, zasłony czy ramki ze zdjęciami.

Szary salon – inspiracje i aranżacje zgodne ze stylem

Zarówno konkretny odcień szarości, jak i wybrane do niego dodatki powinny być zgodne z wiodącym stylem pomieszczenia. Szary kolor w salonie możemy dopasować zarówno do nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych stylów, a dzięki jego uniwersalności zyskujemy także szerokie pole wyboru dodatków. Zachowując spójność stylistyczną, możemy mieć pewność, że wnętrze naszego salonu będzie atrakcyjne, a przebywanie w nim stanie się jeszcze przyjemniejsze.

Pamiętaj o temperaturze barw

Dobierane do ścian dodatki nie muszą mieć takiego samego jak one koloru. Warto jednak wybierać produkty w kolorach o pasujących do siebie odcieniach i temperaturze. Na szczęście w przypadku szarości mamy szerokie pole do popisu; uniwersalna, najczęściej chłodna barwa dobrze współgra zarówno z dodatkami o chłodnych odcieniach, jak i kontrastowymi ozdobami dodającymi pomieszczeniu ciepła.

4 5 praktycznych porad szary salon ek1 2

Zwróć uwagę na materiały

Zarówno do konkretnego odcienia szarych ścian, jak i do ogólnej stylistyki salonu powinniśmy dobierać dodatki wykonane z pasujących do wnętrza materiałów. W przypadku salonu w stylu skandynawskim dobrze sprawdzą się dodatki i elementy drewniane, wykonane najlepiej z jasnego drewna, z kolei do nowoczesnego, industrialnego salonu lepiej sprawdzą się dodatki ze stali. Klasyczne i rustykalne wnętrza z szarymi ścianami warto dopełnić elementami z ciemnego drewna lub produktami wykonanymi z naturalnych materiałów, takich jak len czy wiklina.

Wybierz to, co lubisz!

Wybierając dodatki do szarego salonu, warto trzymać się konkretnego stylu, aby podkreślić charakter wnętrza. Ciekawe inspiracje możemy czerpać z wnętrzarskich stron, takich jak AboutDecor, przedstawiających modne trendy i aranżacje. Przede wszystkim pamiętajmy jednak o tym, że to my mamy czuć się dobrze i komfortowo w naszym salonie – dokonując wyboru, kierujmy się więc także własnymi gustami i upodobaniami, aby spędzanie czasu w nowo udekorowanym salonie było dla nas prawdziwą przyjemnością.

Gruby Benek