• 1
  • 2
wtorek, 26 październik 2021 15:04

Nie zapominaj o filtrze kabinowym! To bardzo ważny element eksploatacyjny. Sprawdź dlaczego!

Napisała

W każdym dopuszczonym do ruchu samochodzie znajduje się kilka filtrów. Wśród nich filtr kabinowy, często najmniej doceniany. Wydaje się jednak, że to duży błąd. Specyfika tego elementu jest szczególna, gdyż w przeciwieństwie do pozostałych filtrów, jego celem nie jest zabezpieczenie pracy żadnych podzespołów. Filtr kabinowy służy bezpośrednio bezpieczeństwu kierowcy i pasażerów pojazdu.

Do czego służy filtr kabinowy?

Funkcja filtra kabinowego jest oczywista. Służy on temu, aby w kabinie pojazdu nie pojawiały się żadne zanieczyszczenia. Przez zanieczyszczenia rozumie się w tym przypadku: 

  • pyły,
  • pyłki kwiatowe,
  • roztocza,
  • kurz,
  • piasek,
  • żwir,
  • i wiele więcej.

Filtr kabinowy zatrzymuje tak zwane cząstki stałe. Standardowe urządzenie, w sklepie Ucando dostępne już za kilkanaście złotych - https://www.ucando.pl/k/filtry-kabinowe/U0104 - skutecznie ochroni przed piaskiem i żwirem. Najczęściej w dużym stopniu będzie również zatrzymywało kurz czy pyłki kwiatowe. Jednak najmniejsze pyły zawieszone w powietrzu mogą z powodzeniem przedostać się do kabiny. Niektórym kierowcom to nie przeszkadza. Niemniej jednak właśnie te najdrobniejsze drobinki, tworzące smog zalegający dzisiaj nad wieloma miastami, są dla nas najgroźniejsze. Dlatego też kierowca, który wiele czasu spędza w samochodzie, poruszając się głównie po mieście, obowiązkowo powinien się wyposażyć w zaawansowany, antysmogowy filtr kabinowy. Jest to już nieco większy wydatek, jednak zdrowie nie ma przecież ceny. 

Zatkany filtr kabinowy - co robić?

Niestety filtry należą do bardzo eksploatacyjnych części samochodowych. Do ich zużycia dochodzi dosyć szybko. Dotyczy to w zasadzie wszystkich filtrów. Podobnie jest w przypadku tych kabinowych. Oznacza to, że zwykle najpóźniej po roku użytkowania filtr kabinowy jest już zatkany przez zatrzymane zanieczyszczenia. Zasadniczo szybkie zużycie filtra nie powinno martwić. Jeśli doszło do zatkania, oznacza to przeważnie, że filtr skutecznie zatrzymywał zanieczyszczenia. Niemniej nie zawsze czas zużycia jest równoznaczny skuteczności. Nowoczesne filtry, wyposażone w węgiel aktywny, wykazują ogromną skuteczność, a jednocześnie ich żywotność jest ponadprzeciętnie długa. 

Kiedy dojdzie już do zatkania filtra kabinowego, prawdopodobnie odczujemy to, siedząc w samochodzie. Może być odczuwalny bardzo nieprzyjemny zapach. Warto dokonać wymiany jeszcze przed wystąpieniem tego objawu. W tym celu jednak trzeba regularnie przeprowadzać kontrolę stanu filtra. Nie jest to nic trudnego i nie zabiera wiele czasu. Wystarczy otworzyć klapę samochodu i sięgnąć pod szybę. Następnie trzeba wysunąć filtr i spojrzeć, czy jest zatkany, czy też wygląda jeszcze dobrze. W niektórych samochodach nie podnosi się klapy, lecz wysuwa się schowek, znajdujący się w kabinie po stronie pasażera siedzącego obok kierowcy. 

Jeśli trzeba będzie wymienić filtr kabinowy, warto zainwestować w wysokiej klasy element. Wiele dobrej jakości filtrów oferuje przywołany już wcześniej sklep internetowy Ucando.pl. Przystępne ceny, szybka dostawa, a przy tym duży wybór produktów to najważniejsze cechy wspomnianego sprzedawcy.

Gruby Benek