• 1
  • 2
sobota, 20 listopad 2021 10:03

Materiały budowlane ciągle drożeją - gdzie szukać niskich cen?

Napisane przez RED

Ceny materiałów budowlanych rosną od lat. Niestety takich wzrostów jak w drugiej połowie tego roku, nie odnotowano od dawna. Ceny, które z tylko w 2020 r. wzrosły o 8%, dziś są już jedynie marzeniem. Nie da się bowiem ukryć, że w ciągu ostatnich tygodni ceny niektórych materiałów wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent. Co zrobić, by nie wydać fortuny na materiałach budowlanych? Na szczęście istnieje jeszcze kilka miejsc, w których można liczyć na bardziej atrakcyjne ceny. O jakich miejscach mowa? Podpowiadamy poniżej!

Ceny materiałów budowlanych w trakcie pandemii

Początki wielkich podwyżek cen materiałów budowlanych sięgają już 2020 r. i momentu, w którym pandemia rozpętała się na dobre. Z raportu Grupy PBS wynikało, że tylko od stycznia do października 2020 r. ceny tych artykułów wzrosły o 8%. Największe zmiany dotyczyły głównie materiałów takich jak cement i wapno. Z kolei z raportu przeprowadzonego przez serwis RynekPierwotny.pl wynika, że jedynie 3 grupy artykułów staniały. Wśród nich znalazły się izolację termiczne, ściany i kominy oraz produkty związane z otoczeniem domu. Zdaniem ekspertów podwyżki wynikały głównie ze zwiększonej aktywności deweloperów – we wrześniu 2020 r. padł nowy rekord mieszkań i domów w budowie. Zdaniem ekspertów ceny miały jednak niebawem powrócić do normy...

Pozytywne prognozy i mocne rozczarowanie

Z perspektywy roku widać, że zapowiedzi o obniżkach cen okazały się jedynie złudną nadzieją. W dodatku o podwyżkach cen artykułów na poziomie z zeszłego roku możemy jedynie pomarzyć. Prognozowane obniżki, które miały nadejść wraz z drugą połową 2021 r. umarły wraz z nadejściem niebotycznych podwyżek. Z opublikowanego w kwietniu tego roku przez Bank PKO raportu "Puls Nieruchomości" wynika natomiast, że zanim dojdzie do ustabilizowania cen materiałów budowlanych, może minąć nawet kilkanaście miesięcy. Tymczasem ceny niektórych z nich podskoczyły już nawet o kilkadziesiąt procent. Z raportu Grupy PSB wynika, że najbardziej podrożały artykuły takie jak płyty OSB – nawet o 34,9%. Na tym jednak nie koniec. Więcej zapłacimy również za izolacje termiczne, instalacje grzewcze, dachy, rynny, oświetlenie, elektrykę oraz wiele innych. Z kolei z danych Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa wynika, że tylko na przestrzeni stycznia–maja br. ceny blachy gorącowalcowanej podskoczyły nawet o 160%. Czy jest jednak szansa na to, by materiały budowlane kupić taniej?

Gdzie kupić taniej?

Ciężko jest uniknąć podwyżek na rynku, aczkolwiek jest kilka miejsc, w których materiały budowlane można kupić taniej. Większość Polaków, którzy decydują się na przeprowadzenie remontu, zakupów dokonuje w pobliskim markecie budowlanym. Najczęściej wybierają oni miejsca bliskie adresu zamieszkania, które są oddalone o maks. 50 km od budowy. Nie da się jednak ukryć, że zwykle w takich miejscach za ceny materiałów budowlanych zapłacimy więcej. Zwłaszcza jeżeli jest to jedyny market budowlany w okolicy. Gdzie więc można kupić je taniej? Najlepiej w tym celu wykorzystać internetowe hurtownie budowlane, takie jak np. mbwesolek.pl. Za zakupem materiałów budowlanych przez Internet przemawiają nie tylko niższe ceny, ale i znacznie szerszy asortyment. Warto jednak zamawiać bezpośrednio na stronach hurtowni – niektóre serwisy transakcyjne mogą bowiem pobierać za nie procent od ich sprzedaży lub dostawy.

Gruby Benek