• 1
  • 2
poniedziałek, 27 grudzień 2021 14:43

Klimatyzacja do domu i mieszkania - jak z niej korzystać?

Napisane przez RED

Decyzja o montażu klimatyzacji podyktowana jest przede wszystkim chęcią poprawy komfortu funkcjonowanie w okresie letnim. W czasach coraz powszechniejszego dostępu do fotowoltaiki często korzystamy z niej również w zimie w celu dogrzania pomieszczeń. Właściwa eksploatacja pozwala utrzymać rachunki za energię elektryczną na niskim poziomie. Co należy wiedzieć o klimatyzacji, by użytkować ją w sposób nie tylko ekonomiczny, ale też bezpieczny?

Jak korzystać z klimatyzacji, by nie generować zbyt dużych rachunków za prąd?

Klimatyzacja jest urządzeniem dość prądożernym. Całodobowe działanie powoduje mocne obciążenie sieci elektrycznej w naszym domu. Na niski koszt eksploatacji tych urządzeń wpływa jednak nie tylko ustawiona temperatura, ale też używanie ich w odpowiedni sposób. Warto wiedzieć, że włączenie klimatyzacji przy otwartych oknach powoduje ciągłe działanie kompresora, który jest głównym biorcą prądu.

Ekonomiczna eksploatacja tych urządzeń wymusza zamknięcie wszystkich okien i drzwi. Sprawia to, że klimatyzator nie pracuje na okrągło a w momencie, gdy nie działa, nie zużywa też energii elektrycznej. Na obniżenie kosztów używania klimatyzatorów mają również wpływ wszelkie urządzenia umożliwiające zasłonięcie okien i drzwi. Ograniczając nasłonecznienie w pomieszczeniu za pomocą rolet czy zasłon, zmniejszamy czas, w którym klimatyzator działa z pełną mocą.

Chcąc oszczędzać energię, warto ustawić optymalną temperaturą w pomieszczeniach. Pamiętajmy, że nie należy obniżać jej zbyt mocno, bo będzie to miało wpływ na większy pobór energii. Różnica pomiędzy temperaturą w pomieszczeniu a na zewnątrz nie powinna przekraczać 5-8 stopni Celsjusza.

Ważne, by unikać montażu klimatyzatorów w pobliżu źródeł ciepła

Jak korzystać z klimatyzatorów nie narażając się na konsekwencje zdrowotne?

Podstawowym problemem, który naraża nas na częste infekcje, jest zbyt wysoka różnica temperatur, która powstaje na skutek przesadnego obniżenia temperatury w pomieszczeniach. Stosowanie się do zasady różnicy 5-8 stopni zapewnia nie tylko niższe rachunki za prąd, ale nie naraża nas na szok termiczny, który powstaje w sytuacji, gdy wychodzimy z mocno schłodzonego pomieszczenia na zewnątrz. Sprawia on, że narażeni jesteśmy na częstsze infekcje górnych dróg oddechowych.

Ogromne znaczenie dla prawidłowego działania klimatyzatorów ma serwis i regularne ich czyszczenie. Nawet pomimo prawidłowego używania urządzenia istnieje ryzyko, że z czasem rozwinął się w nim różnego rodzaju drobnoustroje i bakterie. Regularne czyszczenie urządzenia minimalizuje ryzyko powstania tego zjawisko. Stosowanie specjalistycznych środków czyszczących zabija grzyby i pleśń, które są szkodliwe dla naszego zdrowia. Oprócz samodzielnego czyszczenia urządzenia warto raz na rok zdecydować się na profesjonalny serwis z wykorzystaniem specjalistycznych środków czyszczących.

Jeśli podczas eksploatacji urządzenia zaczyna się z niego wydobywać nieprzyjemny zapach, może to być pierwszą oznaką rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów. W takiej sytuacji warto zdecydować się na jak najszybszy serwis urządzenia.

Gruby Benek