Wydrukuj tę stronę
środa, 26 styczeń 2022 15:40

WidziMisie w Białymstoku – przyciągnie turystów?

Napisane przez RED

Aby zwiększyć swoją atrakcyjność dla turystów, miasta podejmują różne działania. W Białymstoku to mieszkańcy wyszli z inicjatywą, w ramach której przestrzeń miejska wzbogaciła się o rzeźby misiów-niedźwiadków. Gdzie znajdują rzeźby? Czy ta atrakcja zwiększy zainteresowanie Białymstokiem?

Skąd pomysł na WidziMisie w Białymstoku?

W wielu miastach Polski realizowana jest koncepcja, zgodnie z którą to mieszkańcy decydują o przeznaczeniu części środków z miejskiego budżetu. Budżet Obywatelski (partycypacyjny) funkcjonuje również w Białymstoku. To właśnie w jego ramach zgłoszony został projekt montażu rzeźb misiów-niedźwiadków. Skąd taki pomysł?

Pomysłodawcy, którzy zgłosili do Budżetu Obywatelskiego w 2018 r. projekt WidziMisie, nawiązali do żartu, że gdy robi się zimno, to po mieście chodzą niedźwiedzie. Pomysł okazał się atrakcyjny i zyskał poparcie mieszkańców – głosowało na niego 630 osób. Kolejnym etapem było przygotowanie rzeźb, z których ostatnia została zainstalowana pod koniec 2021 r.

Gdzie zostały zamontowane rzeźby misiów-niedźwiadków?

Turyści oraz osoby, które właśnie kupiły mieszkanie Białystok, mogą nie orientować się, gdzie znajdują się postacie misiów-niedźwiadków postawionych w ramach projektu WidziMisie. Tymczasem rzeźby nie zostały zainstalowane w przypadkowych miejscach, ale w najważniejszych, a przez to również charakterystycznych punktach Białegostoku. Lokalizacje poszczególnych WidziMisiów są następujące:

  • Aleja Bluesa – tu stanął Miś Bluesman, który dorobił się już własnej gwiazdy
  • ulica Zamenhofa – Miś Ursido znajduje się naprzeciwko muralu upamiętniającego twórcę esperanto („ursido” w języku esperanto znaczy niedźwiadek)
  • ulica Mickiewicza – bocznej bramy Pałacu Branickich pilnuje Miś Hetman, który ma upamiętniać Jana Klemensa Branickiego
  • Bulwar Tadeusza Kielanowskiego – tu znalazło się miejsce dla niedźwiedzicy Hetmanowej, która ma upamiętnić Izabelę Branicką
  • ulica Sienkiewicza – przy drzwiach do Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza nie mogło zabraknąć Misia Aktora
  • Plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów – przy Uniwersytecie w Białymstoku ma swoje miejsce Miś Student
  • ulica Spółdzielcza – tu znajduje się Miś Pchający Kulę, a dokładniej innego niedźwiadka
  • Skwer Świętego Konstantyna Wielkiego – ta rzeźba może szczególnie zaciekawić najmłodszych, a to dlatego, że jest to Miś święty Mikołaj

Łącznie na terenie miasta zainstalowano 8 rzeźb misiów-niedźwiadków. Nie przestraszą one jednak ani turystów, ani dzieci – podobizny mają od 40 do 50 cm.

Jak projekt WidziMisie wpłynie na atrakcyjność Białegostoku?

Do dużych miast turystów przyciągają różne atrakcje. WidziMisie w Białymstoku nie tylko nawiązują do licznych anegdot o niedźwiedziach przechadzających się ulicami miasta, ale również wytyczają nowy szlak. Spacer w poszukiwaniu kolejnych rzeźb niedźwiadków pozwala poznać najważniejsze punkty Białegostoku. Koncepcja nie jest nowa, bo turyści odwiedzający choćby Wrocław mogą szukać krasnali.

WidziMisie to projekt, który został zrealizowany dopiero pod koniec ubiegłego roku – ostatnia rzeźba została zainstalowana 30 grudnia. Jeżeli jednak uwzględnić fakt, że o tej inicjatywie było głośno nie tylko lokalnie, to w okresie wiosenno-letnim można spodziewać się turystów, którzy zdecydują się na spacer nowym szlakiem i z uwagą będą wypatrywać rzeźb.