Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 11 kwiecień 2022 21:25

Dermovate - Jak działa? Kiedy się stosuje?

Napisane przez RED

Niektóre schorzenia skórne są bardzo problematyczne w leczeniu, więc konieczne staje się sięgnięcie po broń większego kalibru. Do leków mających silne właściwości przeciwzapalne należy Dermovate. Ma on postać maści, którą nakłada się na zmienione chorobowo miejsca. Preparat ten może być stosowany wyłącznie przez krótki czas, w przeciwnym razie uzyska się efekt odwrotny do zamierzonego. Istnieją też różne przeciwwskazania do aplikowania na skórę leku Dermovate. Wskazaniami do stosowania preparatu są między inni łuszczyca, toczeń rumieniowaty, liszaj płaski.

Dermovate - Jak działa?

Dermovate to lek zawierający klobetazol, czyli substancję o silnym działaniu przeciwzapalnym. Może mieć postać maści, kremu lub płynu. Używa się go miejscowo, nakłada bezpośrednio na skórę. Wskazaniami do stosowania leku Dermovate są choroby skóry w postaci liszaja, łuszczycy, tocznia rumieniowatego. Maść aplikuje się także na zmienione chorobowo obszary, które stały się oporne na leczenie. Są też pewne przeciwwskazania do nakładania na skórę leku Dermovate. Zalicza się do niech trądzik, zapalenie skóry wokół ust, nieleczone infekcje skórne, uczucie swędzenia bez wystąpienia stanu zapalnego. Dermovate jest lekiem stosowanym u dorosłych i dzieci powyżej dwunastego roku życia. Jeśli słabsze preparaty kortykosteroidowe nie przynoszą oczekiwanych efektów terapeutycznych, to konieczne staje się sięgnięcie po silniejszy środek typu Dermovate.

Trzeba jednak mieć na uwadze to, że w jego przypadku mogą wystąpić różne działania niepożądane. Problemy pojawiają się przede wszystkim u osób, które nie przestrzegają ściśle zaleceń lekarza. Dermovate nie może być stosowany długotrwale, wystrzegać należy się nakładania na skórę zbyt dużej ilości preparatu. U niektórych osób obserwuje się objawy świadczące o nadmiernym stężeniu kortyzolu we krwi. Do skutków ubocznych zaliczyć można zmiany zanikowe skóry, przebarwienia skórne, pajączki, nadmierne owłosienie. Podczas przeprowadzania wywiadu lekarskiego należy wykluczyć przeciwwskazania do stosowania leku Dermovate i możliwe interakcje z innymi lekami. Szczególną ostrożność należy zachować przy nakładaniu Dermovate na skórę twarzy, zwłaszcza na powieki i okolice. U osób, które zbyt długo stosują lek, może dojść do zahamowania czynności nadnerczy i pojawienia się objawów zespołu Cushinga.

Źródło: Dermovate - Medyk Online