Wydrukuj tę stronę
piątek, 22 kwiecień 2022 11:57

Znane i sprawdzone mikstury do ogrodu. Ekologiczny ogród

Napisane przez RED

W ostatnich latach ekologiczne prowadzenie ogrodu staje się coraz popularniejsze. Odchodzi się od wykorzystywania chemicznych środków na rzecz tych naturalnych. Jakie są zalety domowych preparatów? Czy można stworzyć naturalne mikstury odżywiające i chroniące rośliny przed szkodnikami?

Zalety domowych sposobów 

Wykorzystywanie dostępnych w domu naturalnych produktów jest przede wszystkim niedrogie. Substancje takie jak soda oczyszczona, cebula, czosnek czy drożdże piekarskie sprawdzą się doskonale w zwalczaniu szkodników, a jednocześnie dostępne są w każdej kuchni. Kolejną zaletą jest pewność, że ogród pozostanie ekologiczny i naturalny. Dzięki zastosowaniu domowych sposobów zmniejsza się chemiczną ingerencję, która znacząco wpływa na procesy wzrostu. 

Ekologiczne nawozy do roślin 

Wielbiciele ogrodnictwa zdają sobie sprawę, że otrzymanie plonów bez udziału chemii jest ogromnym sukcesem. Aby uniknąć korzystania z gotowych produktów warto pomyśleć nad zrobieniem domowych nawozów. Można je wykonać z ogólnodostępnych produktów. Cynamon zmieszany z ziemią regeneruje korzenie, dzięki czemu sprawdza się podczas przesadzania roślin doniczkowych. Ogromną popularnością cieszy się popiół. Szczególnie jego drzewna odmiana, którą wykorzystuje się do podsypywania kwiatów ogrodowych. Warto zaznaczyć, że powinien on być pozbawiony wszelkich zanieczyszczeń. Sprawdzi się również jako odstraszacz na ślimaki. Jednak co zrobić w sytuacji gdy ogród został zaatakowany przez szkodniki? 

Rodzaje szkodników w ogrodzie 

Istnieje wiele typów szkodników, które można odnaleźć w ogrodzie. Niszczą one pracę, którą wykonuje się często przez wiele lat. Do najpopularniejszych rodzajów szkodników należą: ślimaki, turkuć podjadek, mrówki, stonki, przędziorki, opuchlaki czy gąsienice. Jednak najbardziej niszczące, a zarazem najczęściej spotykane są mszyce. Jak się ich pozbyć?

Domowe sposoby na mszyce 

Mszyce są jednym z najczęściej spotykanych szkodników. Te niewielkie robaki żywią się sokiem roślinnym, niszczą liście, a przede wszystkim przenoszą choroby. Rozmnażają się bardzo szybko, dlatego warto interweniować jak najwcześniej. Domowe sposoby na mszyce okazują się być niezawodne, należy do nich zaliczyć: 

  • Roztwór octu i wody - mieszankę sporządza się w proporcji 1:10 (np. 100 ml octu na 1l wody). Można dodać do niej także kilka kropel płynu do naczyń. 
  • Wywar z cebuli - pokrojoną cebulą należy gotować w 1l wody przez około 30 min. Następnie gotowy wywar wlać do pojemnika ze spryskiwaczem. 
  • Woda z czosnkiem - 3/4 ząbki czosnku należy wrzucić do sloika i zalać chłodną wodą. Naczynie pozostawić na 24h w ciepłym, ale nie słonecznym miejscu. Przed wykorzystaniem go, warto go rozcieńczyć wodą w proporcji 1:1. 
  • Wyciąg z pokrzywy - wystarczy zebrac świeża pokrzywę, około 1kg. Następnie zalać 10l odstanej wody deszczowej. Odczekać 24h, a po tym czasie można rozpocząć opryski. 
  • Roztwór wody i mleka - mleko krowie miesza się z wodą 1:1, efekty widać już po pierwszych opryskach. 
  • Soda oczyszczona - sprawdza się przy niewielkiej ilości mszyc. Pół łyżeczki sody dodaje się do połowy szklanki wody. Aby preparat był bardziej skuteczny można dorzucić trochę oleju rzepakowego. 
  • Preparat z szarego mydła - do przygotowania tego sposobu potrzeba 20g mydła i 1l wody. Wodą powinna być ciepła. Aby opryskać rośliny warto odczekać do jej ostudzenia. 

Ekologiczny ogród jest marzeniem wielu wielbicieli ogrodnictwa. Wbrew pozorom można to zrobić w bardzo prosty sposób. Przedstawione wyżej sposoby z pewnością odżywią i zregenerują rośliny, jednocześnie chroniąc je przed wpływem szkodliwych owadów.