Wydrukuj tę stronę
sobota, 30 kwiecień 2022 12:59

Serwery nazw DNS a wpisy DNS – czym się różnią?

Napisane przez RED

Próbując uruchomić własną stronę internetową, często można spotkać się z takimi określeniami jak serwery nazw DNS albo wpisy DNS. Postanowiliśmy wyjaśnić, co kryje się za tymi terminami i czym się różnią te dwie kwestie.

Prędzej czy później pojawi się kwestia podpięcia domeny do serwera lub hostingu. Jeśli sprzedawca domeny jest inny niż dostawca usług hostingowych, konieczna jest zmiana serwerów nazw DNS. To nie jest tym samym, co wpisy DNS domeny, a więc wymaga dokładniejszego wyjaśnienia. Nie wszyscy na to zwracają uwagę, ale to dość ważne kwestie dla każdego właściciela strony internetowej.

Serwer DNS – czym jest?

Na początek należy wyjaśnić, czym w ogóle jest serwer DNS. Skrót pochodzi od angielskiego wyrażenia Domain Name System. Chodzi tutaj o specjalny typ serwera www służący do komunikacji z systemem nazw domenowych. Każda taka nazwa domenowa zawiera między innymi informację na temat numeru IP. Dzięki DNS długi ciąg cyfr (adres IP) jest zamieniany na nazwę domeny. Wyobraźmy sobie, że tak się nie dzieje. Wtedy konieczne byłoby zapamiętywanie tych cyfr. To byłoby trudne i uciążliwe. Na szczęście serwer DNS nas w tym wyręcza i jest swego rodzaju tłumaczem adresów stron internetowych. 

Serwer nazw DNS – jak działa?

Serwery DNS, czyli po prostu serwery nazw (dlaczego takie określenie już wcześniej wyjaśniliśmy), mają za zadanie łączyć domenę, jakiej nazwę wpisujemy w pasku przeglądarki, z adresem IP serwera. Wpisujemy zatem nazwę domeny (np. mój-serwis.pl), a serwer DNS sprawdza, gdzie znajduje się dana strona www, jaki jest jej IP i zabiera nas tam. Bez takiego działania serwera DNS byłoby niemożliwe wyświetlenia wybranej witryny. Takie serwery działają w ramach bazy danych DNS, która z kolei jest częścią TCP i IP. Wszystkie te systemy określają sposób komunikacji komputera (lub innego urządzenia) z siecią Internet. Po zarejestrowaniu domeny generowane są wpisy DNS. To umożliwia serwerom DNS wyszukiwanie odpowiedniego IP domeny.

Różnice między serwerami nazw DNS a wpisami DNS

W rzeczywistości zarówno serwery nazw DNS, jak i wpisy DNS mają za zadanie kierować domenę do odpowiedniego hostingu. Przy czym wpisy DNS można modyfikować, gdy zmieniamy hosting. Domyślnie domena kieruje się na serwery, które należą do rejestratora tej domeny. Zmiana serwerów nazw kieruje ją na nowy hosting.

Serwery DNS pełnią bardzo ważną funkcję w korzystaniu z Internetu, o której zwykli użytkownicy sieci nie zdają sobie sprawy. Tymczasem to właśnie serwery nazw ułatwiają odwiedzanie różnych witryn internetowych.