Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 09 maj 2022 15:31

Jak zaplanować remont mieszkania - od czego zacząć?

Napisane przez RED

Remont mieszkania to wieloetapowy projekt, który pochłania ogromne ilości czasu, energii i pieniędzy. Efekt zazwyczaj jednak wynagradza włożony w całe przedsięwzięcie trud. Planując urządzanie mieszkania, nie zapomnij więc o tym, co tak ważne – nie tylko czas prac wykończeniowych, ale i staranne przygotowanie do nich. Dziś piszemy o tym, jak zaplanować remont mieszkania. Sprawdź, od czego zacząć.

Sprecyzuj swoje oczekiwania i stwórz projekt

Jeśli jeszcze nie masz przygotowanego projektu mieszkania, stwórz go. W remoncie nie ma miejsca na spontaniczne decyzje. Jeśli wydaje Ci się, że wstępne założenia wystarczą, już w trakcie przygotowań do remontu i zakupów przekonasz się, z iloma błędami może się to wiązać. Projekt remontu mieszkania możesz wykonać samodzielnie lub z pomocą projektanta wnętrz. Istotne jest wcześniejsze sprecyzowanie swoich oczekiwań i skonsultowanie ich z pozostałymi domownikami. Tak, by powstała jasna wizja dotycząca tego, jak mieszkanie po remoncie ma wyglądać.

Określ zakres prac

Przekuj projekt w plan konkretnych działań. Przeanalizuj przygotowaną wizję i spisz wszystkie prace, które będą wiązały się z doprowadzeniem wnętrza do oczekiwanego stanu. Bierz pod uwagę, że często to więcej niż mogłoby wydawać się na pierwszy rzut oka. Dlatego już na etapie przygotowywania planu przydatna okazać się może konsultacja ze specjalistami, którzy ocenią zakres prac zgodnie ze stworzonym projektem. Ponadto upewnij się, czy to, co zostaje w mieszkaniu, działa prawidłowo (np. sprawdź szczelność okien, działanie grzejników, zapoznaj się z instalacją elektryczną i hydrauliczną).

Oszacuj koszt prac i przygotuj budżet

Prace spisane? Oszacuj ich koszt. Jeśli dysponujesz ściśle określonym budżetem, weź go pod uwagę już na etapie tworzenia projektu. Licz nie tylko koszt zatrudnienia ekipy remontowej i materiałów, ale i ich dostawy czy montażu. Uwzględnij zakup wszystkiego, co potrzebne, a mniej oczywiste, np. krzyżyki do płytek, fuga czy folia pod panele. Zrób to z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym, bo często okazuje się, że materiały nie są dostępne od ręki. Do uzyskanej kwoty dolicz 10% na niespodziewane wydatki.

Zaplanuj działania krok po kroku

Zachowanie właściwej kolejności prac remontowych to podstawa. Harmonogram pozwoli uniknąć sytuacji, w której mogłoby dojść do zniszczeń tego, co już wykonane. Najogólniej mówiąc, zaleca się rozpoczęcie prac od tych najcięższych. Ponadto przesuwanie się z pracami od góry do dołu (sufity, ściany, podłogi). W rzeczywistości bywa to bardziej skomplikowane i warto wejść w temat głębiej.

Remont mieszkania – od czego zacząć:

Przygotowania

Wszystko to po to, by nie tracić czasu, gdy prace remontowe już się rozpoczną. Do części z nich niezbędne będzie uzyskanie specjalnych pozwoleń ze strony spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. W razie lekkich prac wystarczy jedynie zgłoszenie. Zapoznaj się także z regulaminem spółdzielni, w którym znajdziesz szczegóły niezbędnych działań na tę okoliczność. Porozmawiaj z sąsiadami i uprzedź o zbliżającym hałasie. Z pewnością może być on dla nich utrudnieniem. W mieszkaniu zabezpiecz miejsca i elementy, które pozostaną w niezmienionej formie. Raz jeszcze upewnij się, że wszystko to działa tak, jak powinno.

Wyburzanie i wyrzucanie. Prace konstrukcyjne

Kolejnym krokiem w przygotowaniu mieszkania jest usunięcie z niego wszystkiego, co zbędne i zniszczone. Zdemontowanie mebli, skucie tynków czy płytek, a także zburzenie ścian. Jeśli planowane jest postawienie nowych, należy to wykonać w pierwszej kolejności.

Instalacja elektryczna, wodna i kanalizacyjna. Prace instalacyjne

Teraz albo nigdy – w przypadku instalacji podjęte decyzje pozostaną z nami na wiele kolejnych lat, ponieważ ewentualne zmiany będą później trudne do wykonania i zazwyczaj bardzo kosztowne. Kucie w ścianach, rozprowadzanie kabli, wprowadzanie ogrzewania podłogowego, zmiany w instalacji wodnej – wszystko to musi ściśle wiązać się z gotowym projektem.

Wymiana okien i drzwi zewnętrznych

Co ważne, drzwi wewnętrzne montowane są dopiero na koniec, już po zamontowaniu podłóg.

Prace naprawcze – wyrównanie ścian, sufitów i podłóg

Przed wykończeniem ścian czy montażem podłóg konieczne jest wyrównanie nierówności. Pomiędzy wykonaniem wylewki samopoziomującej a kładzeniem parkietu minąć musi co najmniej trzy tygodnie.

Wykończenie sufitów, ścian i podłóg

Istotna jest kolejność, lecz jak wspominamy wcześniej, nie bez uwzględnienia charakteru poszczególnych prac. Najpierw tynkowanie sufitów i ścian, układanie płyt gipsowo-kartonowych, a następnie – a więc jeszcze przed malowaniem – położenie płytek ceramicznych czy kamiennych. Inaczej w przypadku drewna czy paneli podłogowych na podłodze. Ich montaż wykonuje się dopiero po gruntowaniu i malowaniu ścian. Układając podłogę, pamiętaj o tym, że powinna znaleźć się pod nią folia pod panele czy inny niezbędny do tego podkład.

Prace montażowe

Jeszcze zanim można będzie zająć się umeblowaniem mieszkania, ostatnim etapem są prace montażowe obejmujące między innymi instalacje gniazdek, kontaktów czy lamp. Dostęp do prądu oraz światła znacząco ułatwi wykończenie mieszkania.