• 1
  • 2
czwartek, 26 maj 2022 18:43

Płytka rektyfikowana, co to znaczy? Odpowiadamy

Napisane przez RED

Coraz więcej osób decyduje się na położenie w swoim mieszkaniu płytek rektyfikowanych. W odróżnieniu od zwykłych płytek poddaje się je dodatkowej obróbce mechanicznej. Dzięki temu wszystkie płytki są niemalże identycznych rozmiarów. Swoje zastosowanie znajdują przede wszystkim w kuchni oraz łazience, dzięki możliwości położenia między nimi minimalnej fugi, co sprzyja zachowaniu czystości. Dowiedz się, na czym polega rektyfikacja i dlaczego warto zdecydować się na taki rodzaj płytek, kiedy szukasz łazienkowych inspiracji do wykończenia wnętrza.

Czym są płytki rektyfikowane?

Rektyfikacja to dodatkowy zabieg, który przeprowadzony jest w ostatniej fazie produkcji na płytkach ceramicznych. Zapewnia im regularne brzegi i identyczne rozmiary. Płytki, które zostały poddane rektyfikacji, mają równe kąty 90 stopni i ostro zakończone krawędzie. Dla porównania krawędzie płytek kalibrowanych są zaokrąglone.

Różnice wymiarowe w płytkach kalibrowanych, które możesz spotkać w jednej paczce, nie zdarzają się, jak ma to miejsce w przypadku płytek rektyfikowanych. Płytki są w jednym rozmiarze i grubości, co bardzo ułatwia ich późniejsze układanie. Maksymalna różnica w rozmiarze płytki rektyfikowanej będzie wynosiła 0,2 mm.

Do rektyfikowania płytek wykorzystuje się najnowsze technologie, więc za taką płytkę zapłacisz po prostu więcej niż za płytkę kalibrowaną. Jest to jej jedyny minus. Warto jednak, abyś wziął pod uwagę płytkę rektyfikowaną, kiedy szukasz łazienkowych inspiracji do wykończenia pomieszczenia. Będzie ona wyglądała dużo bardziej estetycznie.

89

Zalety płytek rektyfikowanych

Płytki rektyfikowane posiadają szereg zalet, dzięki czemu są coraz częściej wybierane do wykończenia wnętrz. Jednolite kąty i takie same wymiary każdej płytki bardzo ułatwiają ich montaż. Dodatkowo łatwo połączysz płytki z tymi o innych kolorach lub wzorach. Są świetnym rozwiązaniem do stosowania wewnątrz pomieszczeń.

Niektóre modele możesz także położyć na zewnątrz. Wówczas zwróć uwagę, czy są mrozoodporne.

Najważniejszą zaletą jest możliwość zastosowania minimalnej fugi. Nikt chyba nie lubi ich czyścić. Dlatego im mniejsza fuga, tym łatwiej o zachowanie czystości szczególnie w pomieszczeniach narażonych na wilgoć jak łazienka czy kuchnia.

Płytki rektyfikowane świetnie wyglądają w nowoczesnym pomieszczeniu. Zamontowane niemal bez widocznej spoiny (rekomendowana fuga wynosi jedynie 2mm) sprawiają, że pomieszczenie nabiera szyku i elegancji. Na portalu AboutDecor.pl znajdziesz więcej porad, jak urządzić wnętrze. Polecamy go szczególnie, kiedy szukasz łazienkowych inspiracji.

89 1

Jak ułożyć płytki rektyfikowane?

Jeśli masz doświadczenie w układaniu płytek kalibrowanych – nie powinieneś mieć także żadnego problemu z ułożeniem płytek rektyfikowanych. Zasady są takie same.

Może Ci się wydawać, że tak idealne krawędzie płytek nie potrzebują fug. Jest to jednak koniecznością i zaleca się zastosowanie fugi przynajmniej o szerokości 2 mm. Jest ona na tyle niewielka, że na pewno nie będzie rzucała się w oczy, a pozwoli Ci wypełnić minimalne szczeliny między płytkami, gdzie mogłaby dostawać się wilgoć.

Dzięki temu płytki będą służyły Ci naprawdę przez długi czas. Pamiętaj o zastosowaniu specjalnej zaprawy do wąskich fug!

Być może położenie w łazience płytek rektyfikowanych z elegancką i nowoczesną wąską fugą, będzie dla Ciebie inspiracją do zmiany wystroju łazienki z wanną?

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się płytki rektyfikowane?

Taki rodzaj płytek sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Szukając łazienkowych inspiracji, najczęściej decydujemy się na taki rodzaj płytek właśnie w łazience. Świetnie sprawdzą się również w kuchni, ze względu na minimalną fugę, która sprzyja utrzymaniu płytek w czystości. Zbiera ona także dużo mniej zanieczyszczeń i bakterii.

Jeśli lubisz efekt gładkiej podłogi z niewidocznymi przecięciami, warto tego typu płytki zastosować także w korytarzu lub przedpokoju. Wszędzie tam, gdzie podłoga ma kontakt z większą ilością zanieczyszczeń – rektyfikowane płytki pomogą Ci zachować czystość.

Nic nie stoi także na przeszkodzie, abyś takie płytki położył również na ścianie. Uzyskasz w ten sposób wyjątkowo gładką powierzchnię bez widocznych łączeń. Jest to świetnym rozwiązaniem zarówno do salonu, jak i łazienki.

2022 05 logo

Gruby Benek