• 1
  • 2
czwartek, 26 maj 2022 18:49

Jak udrożnić przydomową oczyszczalnię ścieków?

Napisane przez RED

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest zdecydowanie tańszą i mniej uciążliwą w eksploatacji alternatywą dla szamba. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków, jednak można wyróżnić dwa podstawowe typy: oczyszczalnie drenażowe i biologiczne. Podstawową różnicą między wymienionymi oczyszczalniami jest skuteczność oczyszczania ścieków. Oczyszczalnia biologiczna charakteryzuje wysoką efektywnością oczyszczania ścieków. W wyniku tlenowych procesów oczyszczania ścieków z oczyszczali biologicznej wypływa woda drugiej klasy czystości. Natomiast w oczyszczalni drenażowej po wstępnym podczyszczeniu w osadniku gnilnym ścieki są rozprowadzane w gruncie za pomocą systemu drenaży rozsączających. Z racji niskiego stopnia oczyszczenia ścieków w oczyszczalniach drenażowych bardzo często występuje problem z zapchanym drenażem. Poniżej podpowiadamy jak zapobiegać takim sytuacjom oraz jak udrożnić przydomową oczyszczalnię ścieków.

Przyczyny zapychania drenażu

Przede wszystkim gwarancją prawidłowej pracy oczyszczalni jest jej montaż wykonany zgodnie z wytycznymi producenta oczyszczalni. Należy pamiętać, że oczyszczalnie drenażowe można montować tylko w sprzyjających warunkach gruntowo-wodnych. Grunt musi charakteryzować się wysoką przepuszczalnością i niskim poziomem wód gruntowych. Równie istotny jest właściwy dobór wielkości osadnika gnilnego oraz systemu drenażu rozsączającego. Na jednego mieszkańca powinna być przygotowana nitka drenażu o długości 9-15 metrów. Grunt pod drenażem powinien być wymieniony na odpowiednio przepuszczalne kruszywo. Jeżeli oczyszczalnia drenażowa została wykonana prawidłowo, do jej prawidłowej pracy konieczna jest eksploatacja zgodna z wytycznymi producenta. Przede wszystkim należy stosować dobre biopreparaty. W przeciwnym razie w osadniku gnilnym może zgromadzić się duża ilość gęstego osadu, który po wpłynięciu do drenażu powoduje jego zamulenie. Ponadto jeżeli do oczyszczalni trafia duża ilość tłuszczu tworzy złogi, które przepływają do drenażu powodując jego zapchanie.

Jak udrożnić przydomową oczyszczalnię ścieków?

Kiedy drenaż rozsączający przestaje odbierać ścieki należy rozpocząć od najprostszych sposobów próby jego udrożnienia. Należy do nich kupno odpowiedniego biopreparatu. Na rynku jest szeroki wybór bakterii do oczyszczalni drenażowych, mających właściwości udrażniające. Zazwyczaj taki zabieg wystarcza i przedłuża funkcjonowanie drenażu na pewien czas. Niestety po kilku czy kilkunastu latach funkcjonowania bardzo często zabiegi z użyciem biopreparatów do udrożniania już nie pomagają. W takich sytuacjach należy wezwać ekipę serwisową, która wymieni drenaż na nowy. Niestety wiąże się to z dużymi kosztami oraz rozkopaniem ogrodu i zniszczeniem roślin. Dlatego z perspektywy wieloletniej eksploatacji korzystniejszym i trwalszym rozwiązaniem jest montaż oczyszczalni biologicznej. Tego rodzaju przydomowa oczyszczalnia ścieków prawidłowo eksploatowana zapewnia trwałe rozwiązanie gospodarki ściekowej. Jednym z liderów na rynku w branży przydomowych oczyszczalni ścieków jest urządzenie NV firmy Traidenis-Pol Sp. z o.o.. Oczyszczalni NV na rynku europejskim jest już od prawie trzydziestu lat, a wysoka jakość oczyszczalni potwierdzona jest dwudziestoletnią gwarancją.

Gruby Benek