• 1
  • 2
wtorek, 31 maj 2022 10:08

Gramatyka języka angielskiego - jak się uczyć by się jej nauczyć?

Napisane przez RED

Piętą Achillesową wielu osób, które zabierają się za naukę języków obcych, jest gramatyka. Angielski nie różni się pod tym względem ani trochę od dowolnego innego języka: jeśli chcemy umieć samodzielnie konstruować w tym języku poprawne wypowiedzi na dowolny temat, nie uciekniemy od opanowania zasad angielskiej gramatyki. Nie istnieje tu żadna droga na skróty ani żadna "cudowna" metoda czy technika nauki - musimy znać reguły gramatyczne, ponieważ to właśnie one odpowiadają za łączenie poszczególnych słów w wypowiedzi oraz zdania mające konkretny sens i znaczenie. Na szczęście jeśli chodzi o angielski, gramatyka nie jest aż tak skomplikowana ani trudna, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać i każdy może ją opanować. Poniżej podpowiadamy, w jaki sposób to zrobić.

Gramatyka języka angielskiego - dlaczego jest potrzebna?

Częściowo na to pytanie odpowiedzieliśmy już powyżej: aby wyrażać swoje myśli w klarowny, precyzyjny i poprawny sposób. Wypowiedź skonstruowana bez zastosowania choćby podstawowych zasad gramatyki angielskiej będzie zdecydowanie trudniejsza do zrozumienia dla rozmówcy, a w wielu przypadkach druga osoba zwyczajnie nie będzie wiedzieć, o co nam chodzi. To jednak nie wszystko. Każdemu, kto poznaje język angielski, gramatyka jest potrzebna również do tego, aby zrozumieć wypowiedzi innych osób. Mówiąc krótko: nie wiedząc niczego na temat struktur gramatycznych używanych w angielszczyźnie, będziemy mieć ogromny problem ze swobodną komunikacją. 

Nauka gramatyki angielskiej - jak się za to zabrać?

Najważniejszym krokiem, jaki trzeba zrobić na drodze do opanowania gramatyki angielskiej, jest przełamanie niechęci do "regułek". Bardzo często główną przyczyną problemów z nauką gramatyki języka angielskiego jest przyjęte z góry założenie, że gramatyka jest trudna, nudna i zbędna, a samego materiału jest tak dużo, że po prostu nie da się go opanować. Prawda jest jednak taka, że do sprawnej i płynnej komunikacji z anglojęzycznymi osobami wcale nie trzeba znać wszystkich zasad gramatyki języka angielskiego - wystarczy opanować podstawowe zagadnienia i zastosować się do zebranych poniżej rad. 

nauka w domu online

Nie szukaj podobieństw na siłę

Szukanie analogii między gramatyką angielską a polską to jeden z częstszych błędów popełnianych przez osoby uczące się angielskiego. Takie podejście sprawdza się wyłącznie w ograniczonym zakresie, a próba przenoszenia obowiązujących w polszczyźnie reguł gramatycznych na język angielski wcześniej lub później (zwykle wcześniej) zawsze zakończy się problemami. Najlepiej w trakcie nauki angielskiego zapomnieć o polskiej gramatyce całkowicie i nie doszukiwać się analogii - to dwa odrębne, całkiem różne systemy. 

Ucz się systematycznie i po kolei

Nie da się opanować zaawansowanych zagadnień, jeśli nie zna się podstaw - ta uniwersalna prawda obowiązuje również podczas nauki gramatyki angielskiej. Systematyczne uczenie się reguł gramatycznych w kolejności od najprostszych do tych bardziej skomplikowanych oraz utrwalanie poznawanego materiału pozwala łatwiej zrozumieć zaawansowane struktury gramatyczne i dobrze porządkuje posiadaną wiedzę.  

Pamiętaj: gramatyka angielska jest inna niż polska!

Ten fakt będziemy podkreślać po wielokroć, choć z pozoru wydaje się być trywialny: język polski to całkiem inny język, niż angielski. Co ważne, dotyczy to nie tylko obowiązujących reguł gramatycznych, ale także sposobu budowania wypowiedzi po angielsku oraz zakresu znaczeniowego konkretnych słów czy zwrotów. Znacznie więcej nauczymy się w zakresie gramatyki języka angielskiego, gdy przestaniemy ją na każdym kroku porównywać do gramatyki polskiej - tym bardziej, że znakomita większość z nas nie zna wszystkich reguł gramatycznych obowiązujących w polszczyźnie... 

Przygotuj plan nauki

Dobrze przygotowany plan nauki będzie doskonałą pomocą w opanowaniu gramatyki języka angielskiego. Każdy człowiek potrzebuje tak rozplanować zajęcia, by nauka angielskiego odbywała się regularnie i systematycznie. Zdecydowanie lepiej też zdecydować się na krótkie okresy nauki (np. 1 godzina dziennie) niż 2-3 kilkugodzinne "sesje" dwa razy w tygodniu.  

Stawiaj sobie osiągalne cele

"Nauczę się gramatyki angielskiej" brzmi wprawdzie bardzo ambitnie, ale tak naprawdę to nic więcej, jak pusty slogan. Zdecydowanie więcej osiągniemy wyznaczając sobie konkretne, dostosowane do naszego bieżącego poziomu i łatwo weryfikowalne cele. Dodatkową korzyścią takiego podejścia do gramatyki angielskiego jest możliwość poświęcenia na dane zagadnienie takiej ilości czasu, jaka będzie nam realnie potrzebna. 

0428 su blueicons2

Podsumowanie

Gramatyka języka angielskiego jest uznawana za skomplikowaną zupełnie niesłusznie, co potwierdzają twarde fakty: tak naprawdę to jeden z najprostszych systemów gramatyki na świecie! W języku angielskim brak przypadków, większość rzeczowników jest rodzaju nijakiego (wyjątkiem są ludzie oraz konkretne zwierzęta), a same czasowniki w zasadzie nie podlegają odmianie przez osoby ani liczby. 

W kontekście powyższego widać wyraźnie, że kluczem do opanowania angielskiej gramatyki nie jest jakaś tajemna wiedza, tylko systematyczna, regularna nauka, utrwalanie zdobytych wiadomości oraz odpowiednia motywacja do dalszej nauki. To właśnie te cechy pozwalają odnieść sukces i opanować gramatykę języka angielskiego.  

Tekst powstał we współpracy ze szkołą języka angielskiego Speak-Up, posiadającą darmową bazę wiedzy o gramatyce języka angielskiego po adresem - https://www.speak-up.pl/gramatyka.

Gruby Benek