Wydrukuj tę stronę
niedziela, 12 czerwiec 2022 10:50

Eukaliptus - jak uprawiać go w domu?

Napisane przez RED

Eukaliptus jest ogromnym drzewem, które w uprawie domowej nie urośnie wyżej niż 2 m. Na całym świecie ta roślina wykorzystywana jest do produkcji olejku eukaliptusowego. Uprawiając eukaliptus w doniczce na parapecie można zerwać liście i przygotować z nich zalewę, która skutecznie pomaga osobom cierpiącym na reumatyzm.

Co to takiego eukaliptus i jaka jest jego historia?

Eukaliptus jest bardzo szybko rosnącym, zimozielonym drzewkiem, które swoje pochodzenie ma z Australii oraz Tasmanii. W obecnych czasach rośliny te mogą być uprawiane w wielu zakątkach świata, zwłaszcza tam, gdzie zimy są dość łagodne, czyli na przykład na plantacjach w Azji, w Ameryce Południowej czy Afryce. Drzewo może osiągnąć wysokość nawet kilkudziesięciu metrów, a swój wspaniały wygląd zawdzięcza głównie poskręcanym gałęziom i lekkim koronom.

Ciekawie prezentują się także pnie tych drzewek. Na roślinach, które mają już 5 lat oraz starszych, kora zaczyna się łuszczyć, a przy tym odsłania kremowe płaty. Wyglądają one niesamowicie zwłaszcza na ciemniejszej i dojrzałej korze.

Którą odmianę eukaliptusa wybrać do uprawy w domu?

Eukaliptusy występują w ogromnej różnorodności gatunkowej. Spotyka się zarówno niskie drzewa i krzewy, jak i wielkie olbrzymy. Większość gatunków można uprawiać w formie doniczkowej w domu.

Najpopularniejsze odmiany eukaliptusa do uprawy domowej to:

eucalyptus pauciflora - śnieżny,
eucalyptus cordata – sercowaty,
eucalyptus marginata – Jarrah,
eucalyptus accedens – Powderbark Wandoo,
eucalyptus alba – biały.

Jakie podłoże i stanowisko wybrać do uprawy eukaliptusa?

Oczywiście najlepiej hoduje się eukaliptusy w tropikach i subtropikach, ale mogą być one również uprawiane w naszym polskim klimacie. Niektóre gatunki spokojnie przetrwają nawet niewielkie mrozy. Żeby jednak doskonale się rozwijały, potrzebują stanowiska ciepłego i jasnego. Rośliny te uwielbiają bezpośrednie nasłonecznienie. Można wtedy zobaczyć efektywny i szybki wzrost oraz mocne wybarwienie liści.

Pewne odmiany eukaliptusa posadzone w gruncie są odporne na niewielkie spadki temperatury. Natomiast te doniczkowe są znacznie bardziej wrażliwe i zawsze wymagają ochrony podczas zimy.

Nie warto trzymać eukaliptusa w półcieniu, ponieważ odbija się to na jakości jego wzrostu i urodzie liści. W okresie letnim najlepsza temperatura dla tej rośliny waha się od 25 do 28 stopni Celsjusza, natomiast w okresie zimy nie powinna spadać poniżej 16 stopni.

Jeżeli chodzi o samo podłoże, to nie ma tutaj większych wymagań. Gleba powinna być żyzna i świeża oraz przepuszczalna. Eukaliptus nie lubi zastoju wody, dlatego bardzo ważna jest w doniczce warstwa drenażowa.

Jak często podlewać i nawozić eukaliptusa?

Porównując eukaliptusa do innych roślin, jego zapotrzebowanie na wodę jest bardzo skromne. Ma dość twarde liście, które odparowują niewielką ilość wilgoci. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby roślinę podlewać regularnie i umiarkowanie.

W trakcie zimy eukaliptus będzie potrzebował znacznie mniej wody, ale nie można dopuścić do jego całkowitego przesuszenia. Do podlewania najlepiej jest wykorzystać wodę deszczową, ponieważ roślina źle znosi twardą wodę z wodociągu.

Jeśli do ziemi dodamy kompost, to pierwszym roku życia mała roślina nie będzie potrzebować dodatkowego nawożenia. W okresie wzrostu trzeba będzie doniczkowe eukaliptusy zasilać co dwa tygodnie płynnym nawozem. Od początku sierpnia można wstrzymać nawożenie.

Kompleksowy poradnik na temat uprawy eukaliptusa można znaleźć na stronie: http://poradnikogrodniczy.pl/eukaliptus.php. Tam podane są wszelkie informacje na temat uprawy w domu, zastosowania, gatunków czy rozmnażania.