• 1
  • 2
poniedziałek, 27 czerwiec 2022 10:33

Czy utracone dane można jeszcze odzyskać?

Napisane przez RED

Utrata dokumentów, zdjęć, plików multimedialnych i innych ważnych dla nas danych jest poważną stratą, którą w pierwszej chwili wywołuje paniczną reakcję. Godziny pracy nad raportem, które poszły w nicość, cyfrowe wspomnienia z wakacji, z którymi właśnie się pożegnaliśmy na zawsze - czy tak faktycznie musi być? Czy utracone dane można jeszcze w jakikolwiek sposób odzyskać?

Jak przywrócić utracone pliki?

Przypadkowe skasowanie ważnych danych zdarza się nie tak rzadko. I ile usunięcie pliku na komputerze zwykle przenosi go do folderu kosz, skąd w banalnie łatwy sposób można go przywrócić do folderu pierwotnego, o tyle odzyskiwanie danych z kart pamięci wymaga więcej profesjonalizmu. Te bowiem zwykle kasują się trwale, a przywrócenie wymaga umiejętności i odpowiednich narzędzi. W sieci znaleźć można sporo programów, które mają być przeznaczone do odzyskiwania danych. Niektóre z nich są darmowe, inne płatne. Większość jednak kusi wysoką efektywnością i w opinii ich twórców mają być receptą na szybkie i proste odzyskanie tego, co przez przypadek zniknęło z dysku czy innego nośnika. Do tych obiecanek należy podchodzić z dozą ostrożności. Po pierwsze, sama skuteczność odzyskiwania danych może być deklarowana nieco na wyrost. Płatne programy to ryzyko dla naszego portfela — oprócz utraconych danych możemy też stracić pieniądze na próbie odzyskania utraconych plików, a te jak były nieosiągalne, tak mogą być nadal. Niektóre programy bowiem wcale nie są tak skuteczne, a służą jedynie do zarabiania na naszej desperacji. Po drugie zaś, wiele z nich może zawierać szkodliwe oprogramowanie, szczególnie jeśli z kolei są darmowe. Ściągając program niewiadomego pochodzenia zawsze musimy liczyć się z nieuczciwymi zamiarami twórców i tym, że ktoś może zechcieć po prostu wykraść dane czy jeszcze bardziej namieszać w naszych plikach. Bądźmy ostrożni!

Bezpieczne odzyskiwanie danych

Dużo lepszym sposobem na odzyskanie danych niż samodzielne próby działania na tym polu może dać powierzenie tego zadania ekspertom – firmom, które zajmują się odzyskiwaniem danych oficjalnie i profesjonalnie. Oczywiście, usługi te są płatne, nikt nie przywróci danych za darmo, ale bezpieczeństwo zarówno danych, jak i samego sprzętu w przypadku współpracy z profesjonalistami jest nie do porównania. A i sama skuteczność odzysku plików, na których nam zależy, jest zdecydowanie wyższa, niż w przypadku działania przez nas po omacku. Jedną z firm, która zajmuje się odzyskiwaniem danych to Datalab z siedzibą w Poznaniu i Punktami Partnerskimi rozsianymi po całej Polsce. Firma jest na rynku od ponad dwóch dekad, co zdecydowanie czyni ją jednym z liderów w branży. Powierzając sprzęt, np. komputer z dyskiem twardym czy laptop, tablet, albo konkretny nośnik, jak dysk SSD czy pendrive, spisuje się z firmą umowę. Po przebadaniu sprzętu czy nośnika w laboratorium otrzymujemy raport, na podstawie którego możemy dowiedzieć się czy i jakie są szanse na odzyskanie naszych danych. Możemy podjąć decyzję, czy działamy dalej. Wszystko jasno i klarownie. Nie ma tutaj setek prób przywrócenia zdjęć za pomocą dziwnych programów, nie ma ryzyka, że jeszcze bardziej zaszkodzimy sobie i już w ogóle nie uda się odzyskać plików.

Usterka komputera, uszkodzenie mechaniczne karty pamięci, zalanie wodą dysku wymiennego - wszystkie te sytuacje wiążą się z ryzykiem utraty danych. Zamiast panikować i działać na własną rękę, warto zaufać specjalistom, którzy zajmują się odzyskiwaniem danych, robią to skutecznie i bezpiecznie.

Gruby Benek